Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz

Na półkach:

Znani nam z pierwszej powieści bohaterowie (mowa o "Gdzie jest korona cara?") spotykają się tym razem na Górnym Śląsku. Pierwszy z czwórki znajomych trafia tam Igor, który po powrocie z obozu wspinaczkowego w Górach Izerskich i Karkonoszach ma spędzić dwa tygodnie u wujka. Wujek jest o tyle ciekawą postacią, że jest himalaistą, który ma już na swoim koncie kilka ośmiotysięczników.

Tuż po przyjeździe poznaje Krzyśka, sąsiada wujka Michała. W trakcie wakacji mieszka on u swojego dziadka, który posiada rodzinną tajemnicę. Tajemnicę, przez którą niesłusznie zostaje zszargana opinia rodziny. Po Powstaniach Śląskich ojciec pana Rudolfa wraz ze swoimi braćmi chowa skrzynię z karabinami. Pech chciał, że w trakcie II wojny światowej trafia do niemieckiego wojska. Rodzina Krzyśka zostaje posądzona o zdradę. niektórzy uważają, że jego pradziadek wydał skrzynię Hitlerowcom.

Aby oczyścić się z zarzutów Krzysiek prosi o pomoc Igora, gdyż wie, że ten wraz z przyjaciółmi odkrył skarb ukryty niedaleko Zamku Czocha. Po kolei też pojawiają się kolejne osoby z "paczki". Z domu ucieka Miras i przyjeżdża do Katowic. Później pojawiają się również Monika i Ala. I nie obejdzie się oczywiście bez nauczyciela historii Bossa, który nie daleko jest na kolejnym obozie wspinaczkowym.

"Można nie wygrać bitwy, ale wygrać wojnę."

I znów dużo się dzieje. Znów będzie poszukiwanie skarbów, znów będą ucieczki, pościgi, tajemnice i historia przemycona w bardzo sprytny sposób. Tak, tak. Młodzież raczej nie pała chęcią nauki historii. A tu sama się wchłania do głowy. Artur Pacuła potrafi zainteresować tematem.

Książkę czyta się jednym tchem. Nie można się oderwać. Ciągle się coś dzieje, ciągle nowe fakty zostają odkryte. Nie ma czasu na nudę. Bohaterowie są nam już znani, dobrze wykreowani z charakterem.


"Gdzie jest skrzynia z karabinami?" to druga część z trzech które się do tej pory ukazały. Możliwe jednak jest czytanie nie po kolei. Ja swoją przygodę rozpoczęłam od "Gdzie jest skrytka Generała Grota?", później zaś przeczytałam pierwszą część "Gdzie jest korona cara?".

Książkę polecam serdecznie wszystkim tym, którzy choć troszkę interesują się historią, lubią przygody lub chcą się troszkę rozerwać. Ja już wyczekuję kolejnej części przygód. Mam nadzieję, że będą.

http://www.recenzjezpazurem.pl

Znani nam z pierwszej powieści bohaterowie (mowa o "Gdzie jest korona cara?") spotykają się tym razem na Górnym Śląsku. Pierwszy z czwórki znajomych trafia tam Igor, który po powrocie z obozu wspinaczkowego w Górach Izerskich i Karkonoszach ma spędzić dwa tygodnie u wujka. Wujek jest o tyle ciekawą postacią, że jest himalaistą, który ma już na swoim koncie kilka...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Kiedy jakiś czas temu przeczytałam książkę Artura Pacuły "Gdzie jest skrytka generała Grota", byłam nią zachwycona. Bo niby taka powieść dla młodzieży a jednak pozwoliła się cofnąć w czasy dzieciństwa i czytanych wtedy książek przygodowych. Po umieszczeniu recenzji, dostałam propozycję recenzji dwóch poprzednich powieści od samego od autora. I dziś mam zaszczyt podzielić się z Wami jedną z nich.

Alę, Monikę, Mirasa i Igora poznajemy tuż przed rozpoczęciem obozu wspinaczkowego. Młodzież wyjeżdża w Sudety Zachodnie by poznawać i szlifować swoje umiejętności w skałkach. Jednym z ich opiekunów jest Marcin Krygier przez wszystkich pieszczotliwie zwany Bossem.

"Szukam tych Kruczych Skał, na które jedziemy jutro. Okazało się, że są dwie takie grupy skalne i to blisko siebie. Jedna w Karpaczu, a druga w Szklarskiej Porębie. My jedziemy do tej bliższej. Zobacz... znalazłam panoramę 360. Ale widok!"

Po przybyciu do bazy obozu, która mieści się w Zamku Czocha, bardzo szybko okazuje się, że część gości hotelowych "opętana" jest poszukiwaniem skarbów. Młodzi adepci sztuki wspinaczkowej zupełnie przypadkiem zostają wciągnięci w ten proceder.

I od tego momentu zaczyna się dziać. Pościgi, gonitwy, odkrywanie tuneli, włamania i nielegalne poszukiwanie skarbu. Bo przecież korona cara do dziś nie została odnaleziona. Co odkryją dzieci? Jakie przygody ich spotkają? Jaki udział w tym będzie miał Boss? I jaka kara spotka Mirasa za niekonwencjonalne pomysły?

Po raz kolejny Artur Pacuła mnie zaskoczył. Akcja powieści dzieje się na "moim podwórku". Historia zamku i okolic jest mi doskonale znana jako Przewodnikowi Sudeckiemu. Miło jednak poczytać w powieści.

Szybkie zwroty akcji powodują, że książkę czyta się niezwykle szybko. Jak już zacznie się czytać, to nie można się od niej oderwać. Pomimo, że bohaterami są bardzo modzi ludzie, nie jest to problemem.

Powieść ilustrują piękne grafiki. A wpleciona w treść historia regionu pojawia się bardzo płynnie. Młody czytelnik nawet nie zauważy, kiedy się z nią zapozna. A region Sudetów Zachodnich jest w nią bardzo bogaty. Ukryte skarby z czasów II wojny światowej wciąż wzbudzają duże zainteresowanie.

Jeśli nie macie pomysłu na prezent świąteczny dla Waszych dzieci, to serdecznie zachęcam do zakupu niniejszej pozycji. Może zachęci ona młodzież do sięgania po książki a nie tylko tablety i smartfony. A Was zapraszam niebawem na recenzję kolejnej powieści Artura Pacuły "Gdzie jest skrzynia z karabinami?".

Kiedy jakiś czas temu przeczytałam książkę Artura Pacuły "Gdzie jest skrytka generała Grota", byłam nią zachwycona. Bo niby taka powieść dla młodzieży a jednak pozwoliła się cofnąć w czasy dzieciństwa i czytanych wtedy książek przygodowych. Po umieszczeniu recenzji, dostałam propozycję recenzji dwóch poprzednich powieści od samego od autora. I dziś mam zaszczyt podzielić...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Sięgacie czasami po książki dla młodzieży? Ja i owszem. Szczególnie po te przygodowe. I powiem Wam, co udało mi się ostatnio odkryć. To niesamowita powieść Artura Pacuły "Gdzie jest skrytka generała Grota?" Znów poczułam się jak nastolatka, która wraz z Panem Tomkiem odkrywała różne tajemnice w powieściach Nienackiego. I aż wstyd mi się przyznać, że dopiero teraz odkryłam tego pisarza.

Grupa przyjaciół, których losy możemy poznać w poprzednich książkach Artura Pacuły ("Gdzie jest korona cara?" i "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"), spotyka się w Warszawie. Mają ferie zimowe. Postanawiają spędzić je zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy. Wraz z nauczycielem historii Marcinem Krygierem zwanym przez wszystkich Bossem próbują prześledzić ostatnie chwile przed aresztowaniem generała Grota-Roweckiego.

Miras, który bardzo skrupulatnie przygotował się do tej "przygody" dotarł do artykułu, który ujawnił nieznane bliżej fakty dotyczące pewnych dokumentów ukrytych przez generała. Do dnia dzisiejszego ich nie odnaleziono. A miały one wielką wartość - mogły zmienić przebieg wojny.

Przed grupą nastolatków nie lada wyzwanie, wiele zagadek i łamigłówek do rozwiązania. Nie obejdzie się bez pogoni, włamań, prawdziwego śledztwa. Młodych poszukiwaczy przygód nie ominie nawet "obiad okupacyjny". A co najważniejsze przeżyją niezapomnianą lekcję historii.

"- Bądźmy szczerzy - uciszył przyjaciół. - To była katastrofa. Wskakiwaliśmy do basenu, a nie umieliśmy pływać. adnego przygotowania historycznego. żadnej wiedzy.
- Na usprawiedliwienie - wtrącił Krygier. - W poprzednie poszukiwania wchodziliście z marszu. Czasem nawet nie wszyscy razem."

Powiem szczerze, że jestem naprawdę mile zaskoczona tą powieścią. Nie spodziewałam się, że w obecnych czasach pełnych wirtualności można dostać jeszcze tak dobrą książkę dla młodzieży. Wiem, jak niewielu nastolatków sięga po coś do czytania. Nie mówiąc już o tematyce historycznej. A tu autor w tak ciekawy sposób przedstawia zagadnienia związane z czasem wojny, że nie sposób nie zgłębić tej wiedzy.

Ja sama mam poczucie, że uzupełniłam swoją wiedzę w tym temacie. A sposób przekazania jej przez autora jest adekwatny do wieku czytelnika. Nie jest zbyt infantylny ani zbyt górnolotny. Język jakim posługuje się Artur Pacuła jest w pełni zrozumiały przez nastolatków. A do tego ciekawa fabuła, pełne zwrotów akcje, tajemnice. To wszystko wciąga.

Wiem już, że w wolnej chwili sięgnę po poprzednie powieści autora "Gdzie jest skrytka generała Grota?". I nie tylko z tego powodu, że szybko się je czyta. Udało mi się pozyskać informację, że akcja pierwszej książki toczy się niemal na moim podwórku.

Zachęcam nie tylko młodych pasjonatów historii i przygód do sięgnięcia po tę lekturę. Polecam ją każdemu, kto choć trochę lubi tajemnice i pełne zwrotów akcji powieści.

http://www.recenzjezpazurem.pl/

Sięgacie czasami po książki dla młodzieży? Ja i owszem. Szczególnie po te przygodowe. I powiem Wam, co udało mi się ostatnio odkryć. To niesamowita powieść Artura Pacuły "Gdzie jest skrytka generała Grota?" Znów poczułam się jak nastolatka, która wraz z Panem Tomkiem odkrywała różne tajemnice w powieściach Nienackiego. I aż wstyd mi się przyznać, że dopiero teraz odkryłam...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Kolejna w ostatnim czasie książka o kobietach czasów wojny. Tym razem w odsłonie Tomasza Kubickiego – „Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej”. Niedawno recenzowałam „Dziewczęta z Auschwitz”, których tematyka zazębia się z tą opisaną przez Tomasza Kubickiego. Historia kobiet opisanych w tej książce poruszy nawet najbardziej zatwardziałych. I choć po lekturze ciężko mi na sercu, zapraszam Was do tej przejmującej opowieści.

„Kobiece drogi” to zapis historii 12 kobiet, które czas wojny spędziły w bardzo przeróżny sposób: w obozach, na Syberii, więzieniach, na robotach, czy w inny sposób. Jedno łączy je na pewno – chęć przetrwania w tych trudnych czasach. Bo wojna uderza zawsze najsilniej w kobiety i dzieci. A historie opisane przez Tomasza Kubickiego udowadniają, że Polka potrafi znieść wszystko, niezależnie od tego czy to jest śmierć męża, dziecka, utrata majątku czy godności. Polka potrafi przetrwać najgorsze.

„Można zadać pytania o to, czym jest heroizm, i w odpowiedzi użyć wielkich słów. Wojna weryfikowała ludzi i ich życie przez wyjątkowe okoliczności. […] Czy kobieta, ta najczęściej bezimienna matka Polka, niezmiennie dbając o swój dom, chroniąc płomień ogniska przed wygaszeniem, nie uginała się pod brzemieniem swojej wewnętrznej walki?”

Więcej na http://www.recenzjezpazurem.pl/2018/02/kobiece-drogi-tomasz-kubicki.html

Kolejna w ostatnim czasie książka o kobietach czasów wojny. Tym razem w odsłonie Tomasza Kubickiego – „Kobiece drogi. Polskie bohaterki II wojny światowej”. Niedawno recenzowałam „Dziewczęta z Auschwitz”, których tematyka zazębia się z tą opisaną przez Tomasza Kubickiego. Historia kobiet opisanych w tej książce poruszy nawet najbardziej zatwardziałych. I choć po lekturze...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Wydawać by się mogło, że w Sennej, małej mazurskiej wsi, zapanuje spokój. Wydawać by się mogło, że każdy z trójki przyjaciół, otrzymał swoją „gwiazdkę z nieba”. Nataniel poznał dziewczynę, o której marzył. Marta dostała szansę na pogodzenie się ze swoją córką. A Mateusz kobietę, której pragnie. Co więc się stanie w powieści Katarzyny Michalak „Promyk słońca”? Jest to kontynuacja losów przyjaciół z pierwszej części „Gwiazdka z nieba”.

W wigilijny wieczór na progu domu Nataniela staje Oliwia, dziewczyna, którą chłopak uratował dokładnie sześć lat wcześniej w trakcie zamieci śnieżnej w Tatrach. Ta sama dziewczyna, przez którą o mały włos nie straciłby życia, ta sama dziewczyna przez którą uległ wypadkowi a jego noga nigdy nie powróciła do pełnej sprawności. Jaką rolę w życiu Nataniela odegra Oliwia? Czy będzie potrafiła sprawić, że zapomni on o Iwonie? Czy będzie umiała sprawić, że to ją pokocha chłopak?

Oliwia nie tylko zaskoczyła swoją wizytą chłopaka. Zaskoczyła również swoją mamę – Martę. Ta jest pełna nadziei i wiary w to, że córka chce jej wybaczyć i pojednać się. Czy rzeczywiście tak jest, a może Oliwia ma zupełnie inne plany? Marta zachwycona powierzoną opiece Nata Emilką, staje się zrozumieć postępowanie córki. A swoje macierzyńskie uczucia przelewa na Małą.

"Wiesz, chłopcze, są różne rodzaje samotności. Samotność we dwoje, gdy budzisz się każdego ranka u boku kogoś, kto staje się coraz bardziej obcy... Samotność w tłumie, gdy żyjesz otoczony ludźmi, których nie interesujesz i którzy także tobie są obojętni... Samotność z wyboru, gdy uciekasz do leśnej głuszy, jak moja chata, dworek Marty czy ranczo Sodarowa... [...] Ale jest pewien rodzaj samotności najtrudniejszej do zniesienia: gdy chcesz być z kimś, kogo kochasz nad życie, lecz nie możesz. Nie wolno ci albo ten ktoś ciebie nie chce..."

Mateusz pełen nadziei, że Marta wraz z pojawieniem się w Sennej Oliwii i Emilki pozostanie na miejscu, wciąż trwa przy „kobiecie swojego życia”. Teraz kiedy Sodarow znikł wszystkim z oczu, wierzy, że zdobędzie serce umiłowanej Marty. Ale co się stanie, kiedy ten pierwszy pojawi się na horyzoncie? A może ktoś jeszcze, ktoś zupełnie nowy, poruszy sercem kobiety? Czy będzie potrafiła wybrać właściwie? Czy będzie to Mateusz, który wciąż w skrytości serca wierzy, że Marta go pokocha?

Więcej na: http://www.recenzjezpazurem.pl

Wydawać by się mogło, że w Sennej, małej mazurskiej wsi, zapanuje spokój. Wydawać by się mogło, że każdy z trójki przyjaciół, otrzymał swoją „gwiazdkę z nieba”. Nataniel poznał dziewczynę, o której marzył. Marta dostała szansę na pogodzenie się ze swoją córką. A Mateusz kobietę, której pragnie. Co więc się stanie w powieści Katarzyny Michalak „Promyk słońca”? Jest to...

więcej Pokaż mimo to