Paulina86

Profil użytkownika: Paulina86

Przemyśl Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 5 lata temu
280
Przeczytanych
książek
386
Książek
w biblioteczce
26
Opinii
246
Polubień
opinii
Przemyśl Kobieta
Dodane| Nie dodano
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , , ,

"Dziennik Mai" Isabel Allende stanowi osobistą historię nastoletniej Mai. Porzucona przez matkę i pozostawioną pod opieką ojca, pilota, który z racji profesji oraz własnych słabości nie jest w stanie w należyty sposób opiekować się córką. W związku z czym dziewczyna trafia pod opieką babci Nini pochodzącej z Chile oraz jej drugiego męża Popo. Którego dziewczyna obdarzyła bezgraniczną miłością. Dlatego w obliczu jego śmierci nie może się pozbierać. Nie mając bezpośredniego oparcia w najbliższych Maya zaczyna obracać się w niewłaściwym towarzystwie. Alkohol, narkotyki, prostytucja są dla niej codziennością. W momencie, gdy rodzina orientuje się w sytuacji jest już za późno. Nadzieja w ośrodku odwykowym z którego Maya ucieka. Od tej chwili ślad po niej zanika. Mimo intensywnych poszukiwań poczynionych przez najbliższych nie udaje się jej odnaleźć. Tymczasem dziewczyna stacza się coraz niżej. Trafia na ulicę Las Vegas. Skąd zostaje zwerbowana przez dealera narkotyków. Rozprowadza dla niego narkotyki na terenie miasta. Będąc pod ciągłym wpływem alkoholu oraz narkotyków traci kontakt z rzeczywistością. Pozostają jej dwie drogi śmierć lub odbicie się od dna. Dzięki ogromnemu szczęściu zdołała uciec. Jednak nie może czuć się bezpieczna, posiada informacje, które dla jej dotychczasowych mocodawców stanowią ogromną wartość. Nie cofną się przed niczym aby je uzyskać. Z jednej strony mafia a z drugiej organy ścigania pragnące rozbić szajkę przestępczą. Uciekając Maya szuka pomocy u babci. Która mimo ogromnego zawodu decyduje sie pomóc wnuczce. Ukrywa ją na chilijskiej wyspie Chiloe.
Po początkowym przerażeniu monotonią życia zaczyna doceniać spokój oraz sympatię mieszkańców do siebie nawzajem. Dzięki prostym ludziom pojmuje sens własnego życia. Poznaje miłość oraz rozczarowanie, które się ze sobą łączą . Codzienna życzliwość dotychczas jej obca stanowić będzie normę egzystencji na prowincji. Drobne gesty budują siłę oraz charakter Mai. Przez cały czas towarzyszy jej ukochany Popo, dając jej siłę ale również ostrzeżenia.
Poznając historię rodzinną Mai otrzymujemy solidną dawkę historii Chile. Przewrót dokonany przez generała Augusta Pinocheta oraz późniejsze represje doświadczyli na własnej skórze. Obozy koncentracyjne i prześladowania stanowiły codzienność. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie.
"Dziennik Mai" to interesująca powieść obyczajowa. W której autorka porusza kwestie dojrzewania do miłości, odpowiedzialności za własne decyzje. Alkohol, narkotyki, prostytucja to problemy z którymi boryka się spora część nastolatków. Istotne jest aby w odpowiedniej chwili dostrzec problem jeśli nie samemu to przy pomocy rodziny. Tak aby nie było zbyt późno. Można się stoczyć na samo dno, ważne aby się od niego odbić.

"Dziennik Mai" Isabel Allende stanowi osobistą historię nastoletniej Mai. Porzucona przez matkę i pozostawioną pod opieką ojca, pilota, który z racji profesji oraz własnych słabości nie jest w stanie w należyty sposób opiekować się córką. W związku z czym dziewczyna trafia pod opieką babci Nini pochodzącej z Chile oraz jej drugiego męża Popo. Którego dziewczyna obdarzyła...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

"1Q84" Haruki Murakamiego przedstawia historię dwóch bohaterów: Aomame oraz Tengo. W okresie szkolnym uczęszczali do jednej klasy jednak nie byli przyjaciółmi właściwie to mało mieli wspólnego. Ze względu na problemy rodzinne Aomame zmienia szkołę i od tego momentu ich drogi się rozeszły. Jednak po latach coś ich ze sobą połączy. Więc spotkanie jest tylko kwestią czasu.
Aomame instruktorka sztuk walki a po godzinach morderczyni. Jej ofiarami nie są przypadkowe osoby. Nie robi tego również ze względów finansowych. Przyświecają jej wyższe pobudki. Przenosi na tamten świat mężczyzn znęcających się nad swoimi żonami. Więc swoim działaniem wyrównuje jedynie porachunki. Podczas jednego ze zleceń staje w korku na autostradzie. Wie że nie uda jej się na czas dotrzeć na miejsce. Decyduje się za radą kierowcy zejść z autostrady schodami awaryjnymi. Nie jest świadoma, że od tej chwili jej życie zdecydowanie się zmieni. A jej dalszym losom będą przyświecać słowa taksówkarza:
"...teraz zamierza Pani zrobić coś niezwykłego ... a jak się zrobi coś takiego, to potem sceny życia codziennego, ... mogą zacząć wyglądać troszkę inaczej... Więc proszę się nie dać zwieść pozorom. Rzeczywistość jest zawsze tylko jedna"... (1)
Początkowo dostrzeże z pozoru niewielkie różnice jak zmiana umundurowania oraz uzbrojenia policji. Nie zdoła przywołać w pamięci dość istotne wydarzenia z przeszłości jak strzelanina pomiędzy policją i grupą ekstremistów w górach w prefekturze Yamanashi. Zdarzenia o których było głośno w mediach a ona mimo dokładnego śledzenia wiadomości bieżących nie pamiętała o nich. Wraz z upływem czasu dojdzie do wniosku, że coś jest nie tak. Nie będzie egzystowała w roku 1984, który był ówcześnie a znajdzie się w równoległym świecie roku 1Q84. W którym wiele zdarzeń miało miejsce wbrew niej. Takich o których nie miała pojęcia.
Tengo typ samotnika. Wiedzie z pozoru uporządkowane życie. Pracuje jako korepetytor matematyki. Po godzinach próbuje swoich sił jako pisarz, wysyła swoje prace na konkursy debiutów jednak dotychczas nie uzyskał żadnej nagrody. Mimo wszystko nie załamuje się i podejmuje próby stworzenia historii, która przyniesie mu rozgłos. Pewnego dnia w jego życiu dochodzi do wydarzenia, które okaże się brzemienne w skutkach. Redaktor Komatsu proponuje Tengo poprawę utworu nadesłanego na konkurs przez siedemnastoletnią Fukaeri. Jej praca opatrzona tytułem "Powietrzna poczwarka" w formie oryginalnej nie ma szans na zwycięstwo. A jest na tyle oryginalna i ciekawa, że po gruntownej przebudowie ma szanse zostać nawet bestsellerem. Zainteresowany utworem Tengo podejmuje zadanie. Jest świadomy, że będzie to nie zgodne z prawem jednak to go nie zniechęca. Utwór jest na tyle interesujący, że z ogromnym zapałem rozpoczyna pracę.
W swojej powieści Murakami porusza szeroką gamę problemów. Mamy frywolny sex, morderstwa na zlecenie, przemoc domową, komunę rolniczą, sekty, Little People i uwaga dwa księżyce. Dziwne? Nie dla Murakamiego. Jak na jedną powieść to całkiem sporo poruszanych kwestii, prawda? Jeśli do tego dodać mistrzowski i plastyczny styl autora mamy kawał dobrej powieści. Od której nie sposób się oderwać. Strony same się przerzucają i nie wiadomo kiedy trafiamy na ostatnią stronę. Dlatego za moment zabieram się za tom II.
Czytałam opinie, że książka jest wydumana, naciągana i mogłaby zostać sporo skrócona. Ja się z nimi nie zgadzam. Plastyczność i drobiazgowa kreacja bohaterów oraz sytuacji jest ogromnym atutem Murakamiego.
(1) H. Murakami, "1Q84", Wydawnictwo MUZA, s. 19

"1Q84" Haruki Murakamiego przedstawia historię dwóch bohaterów: Aomame oraz Tengo. W okresie szkolnym uczęszczali do jednej klasy jednak nie byli przyjaciółmi właściwie to mało mieli wspólnego. Ze względu na problemy rodzinne Aomame zmienia szkołę i od tego momentu ich drogi się rozeszły. Jednak po latach coś ich ze sobą połączy. Więc spotkanie jest tylko kwestią...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

"Człowiek nietoperz" Jo Nesbo rozpoczyna cykl o komisarzy Harrym Hole. Jest dość ekscentryczny w dodatku boryka się z alkoholizmem. Co w przypadku jego profesji jest dość kłopotliwe. Przez swoją chorobę doprowadził do wypadku samochodowego w którym zginą jego partner. A on zamiast ponieść odpowiedzialność został bohaterem. Te wydarzenia wywarły istotny wpływ na jego dalsze życie.

Harry powszechnie ceniony stróżu prawa udaje się do Australii , aby pomóc w rozwiązaniu zagadki śmierci Norweżki Inger Holter. Została ona brutalnie zamordowana. Pojawiają się istotne przypuszczenia, że padła ofiarą seryjnego mordercy. Jego partnerem zostaje Andrew, któremu zależało na pracy właśnie z Harrym. Jaka zagadka kryje się za zabójstwem Inger? Jaką tajemnicę skrywaną przez Andrew ma rozwiązać Hole? Idąc tropem zabójcy błąka się po ulicach Sydney. Spotyka alfonsów, prostytutki i typy spod ciemnej gwiazdy. Odnosiłam wrażenie, że takie postaci przyciągają komisarza. I ciemniejszy zaułek tym bardziej go pociągał. W swoich metodach śledczych nie cofnie się przed niczym. Jest gotowy na wszelką ofiarę. W toku postępowania dochodzi do kolejnych morderstw. Co właściwie je ze sobą łączy? Czy Hole zdoła rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw? Oczywiście nie powiem. Zapraszam do lektury.

Akcja książki osadzona jest w Australii, autor przybliża nam życie oraz historie tego kontynentu. Sporo uwagi poświęca Aborygenom, kilku z bohaterów jest właśnie potomkami rdzennej ludności Australii. Poprzez obecność elementów kulturowych oraz religijnych książka zyskuje na wartości. Przynajmniej dla mnie były to interesujące elementy.

Powieść skonstruowana jest w interesujący sposób autor dawkuje powoli informacje. Chwilami odnosiłam wrażenie, że rozwiązanie zagadki jest już blisko, ale okazywało się, że to tylko zmyślna gra ze strony Jo Nesbo. Mająca za zadanie z jednej strony zmusić czytelnika do myślenia a z drugiej trzymać go w ciągłym napięciu. Nie jest to powieść z typu o dobrym policjancie i złym przestępcy. Bowiem Harry wcale nie jest wzorem cnót ma sporo na sumieniu. Ale przez to jego postać staje się jeszcze bardziej interesująca.

"Człowiek nietoperz" Jo Nesbo rozpoczyna cykl o komisarzy Harrym Hole. Jest dość ekscentryczny w dodatku boryka się z alkoholizmem. Co w przypadku jego profesji jest dość kłopotliwe. Przez swoją chorobę doprowadził do wypadku samochodowego w którym zginą jego partner. A on zamiast ponieść odpowiedzialność został bohaterem. Te wydarzenia wywarły istotny wpływ na jego dalsze...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Paulina86

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [5]

Haruki Murakami
Ocena książek:
7,2 / 10
45 książek
4 cykle
4240 fanów
Henryk Sienkiewicz
Ocena książek:
6,8 / 10
167 książek
8 cykli
Pisze książki z:
1329 fanów
Mario Vargas Llosa
Ocena książek:
6,9 / 10
36 książek
2 cykle
Pisze książki z:
1164 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
280
książek
Średnio w roku
przeczytane
15
książek
Opinie były
pomocne
246
razy
W sumie
wystawione
269
ocen ze średnią 6,6

Spędzone
na czytaniu
1 767
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
16
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]