rozwiń zwiń

Człowiek nietoperz

Okładka książki Człowiek nietoperz
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Harry Hole (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 1)
Flaggermusmannen
Wydawnictwo Dolnośląskie
2012-10-17
2012-10-17
Zimnicka Iwona
literatura norweska Sydney Harry Hole

Flaki z olejem.. sama jestem zaskoczona że udało mi się dotrwać niemal do połowy. Ciągle miałam nadzieję że coś się zacznie w końcu dziać a tu nic.. słyszałam wiele dobrego o Panu Jo Nesbo, miałam ochotę na dobry kryminał, ale jak na moją pierwszą styczność z nim to się nie popisał..

To najgorsza część Harriego - mówili.
Nie posłuchałem.
Źle zrobiłem...

To najgorsza część Harriego - mówili.
Nie posłuchałem.
Źle zrobiłem...

Słynny Jo Nesbo i słynny Harry Hole. Niestety, przereklamowani jak dla mnie. Mnóstwo szczegółow zamulających zasadniczą sprawę czyli tajemnicę smierci młodej Norweżki, zamordowanej w Autralii. "Barwne" tło to mini wykład z historii Australi, ze szczególnym uwzglednieniem stosunków miedzy rdzenną ludnoscia a napływowymi białymi. Nie wiem ,dlaczego i dla kogo ten zabieg,bo jesli chciałabym dowiedziec sie czegoś o Australii to nie steku banałow od norweskiego pisarza. Sam Harry( to zdaje sie od Harolda albo tak ma na drugie ) to okropny typ. Arogancki, wręcz rasistowski i po prostu głupawy. Te wszystkie jego wahania -czy wraca do Norwegii czy zostaje dalej prowadzic sledztwo to rezultat alkoholowych ciagów.

Intryga kryminalna zawiązana w Sydney nie wciąga, jest przegadana. Świat australijskich handlarzy narkotyków, sprzedawców seksu i ciała ludzkiego, zarówno męskiego i damskiego, to kraina głęboko zakorzenionych konfliktów społecznych i rasowych, to świat nawet w obrębie preferowanych rozrywek dziwnie barwnych, sztucznych, przerysowanych i bliskich średniowiecznym makabreskom czasu karnawału. Jeśli dorzucić do tego opowieści legend aborygeńskich opowiadane przez Andrew Kensigtona, to mamy tak zagęszczony świat przedstawiony, że ….w tych fragmentach powieści uciekałam do przodu, wyczekując biegu akcji, a zwłaszcza jej zwrotów.

O losie. Gdyby nie audiobook to bym nie przebrnęła.
Dawno nie czytałam tak nudnej książki.
Oby druga część mnie nie rozczarowała.

O losie. Gdyby nie audiobook to bym nie przebrnęła.
Dawno nie czytałam tak nudnej książki.
Oby druga część mnie nie rozczarowała.

Bez zachwytów ale poleciłabym ;)

Bez zachwytów ale poleciłabym ;)

Pierwszy tom z serii nie porywa. Australia miała dodać atrakcyjności i egzotyki, ale ten zabieg chyba się nie udał. Z braku laku, na zabicie czasu w podróży itp. ale nic więcej.

Z książkami pana Nesbo mam pewien problem. Przez pierwsze pół książki zastanawiam się po co te wszystkie opisy i dodatki. Szczerze to się wynudziłam. Natomiast drugie pól książki wszystko wyjaśnia.
Wszystkie opisy Australii, legend i Aborygenów potrzebne były, aby wczuć się w atmosferę tego kraju.
Harry Hole nie zawodzi. Jest świetnym policjantem, człowiekiem po przejściach i z problemami. Mimo, że znalazł mordercę to zapłacił za to wysoką cenę.
Dobrze, że nie zaczęłam serii od tej części, bo chyba nie zdecydowałabym się na kontynuację.
Jeśli nie znudzi nas pierwsza połowa książki, to przeczytanie całości dostarczy nam kawał dobrej rozrywki.

Harry Hole nie zawodzi. Jest świetnym policjantem, człowiekiem po...

Zdecydowanie wciągnęła mnie ta książka, głownie za sprawą zwrotów akcji i głównego bohatera, który nie jest wyidealizowany. Ciekawe są aspekty związane z Australią, ale nieco przyćmiły całą intrygę.

Hmm... zacznijmy od tego, że autor przywiązuje bardzo dużą wagę do pochodzenia postaci, co nie ma większego znaczenia dla fabuły, a rzuca się w oczy. No i jeszcze relacja Harrego z rudowłosą Szwedką - dokładnie taka jakiej nie lubię: cześć, cześć miło cię poznać, idziemy do łóżka?, jasne! Miałam wrażenie że samo morderstwo zostało wyparte gdzieś na drugi plan i stanowi w zasadzie wątek poboczny, podczas gdy fabuła skupiała się głównie...no właśnie, na czym? Prawdę mówiąc niewiele się tu działo. Zakończenie mnie nie zaskoczyło, a to przecież kryminał! Moim zdaniem fakt, że przez ostatnie kilkanaście stron policja wiedziała już kto jest mordercą i skupiała się tylko na tym żeby go znaleźć zabił ducha kryminału, który powinien zwalić z nóg na ostatniej stronie. Dam szansę drugiej części ale pierwsza jest dość słaba

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to