rozwiń zwiń

Nagroda Literacka m. st. Warszawy. Poznajcie nominowane tytuły!

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.05.2021

Jury czternastej już edycji Nagrody Literackiej m. st. Warszawy ogłosiło, które tytuły nominowano do tego wyróżnienia. Wymieniono dwanaście publikacji, podzielonych na cztery kategorie.

Nagroda Literacka m. st. Warszawy. Poznajcie nominowane tytuły!

Laureatów Nagrody poznamy w czerwcu. Zostaną oni wybrani przez: Justynę Sobolewską (przewodniczącą jury), Macieja Jakubowiaka (jego sekretarza), Elizę Kącką, Jarosława Klejnockiego, Annę Kramek-Klicką, Agnieszkę Sowińską i Karolinę Szymaniak.

Książki nominowane do Nagrody Literackiego m. st. Warszawy

Kategoria: Proza

1. Zyta Rudzka, „Tkanki miękkie”

Zyta Rudzka literacką popularność zdobyła „Krótką wymianą ognia”, z kobietą w roli głównego bohatera (bohaterki). Książka otrzymała w 2019 roku Nagrodę Literacką Gdynia. „Tkanki miękkie” to natomiast opowieść o mężczyznach, o relacji między ojcem i synem, a także – w szerszym kontekście – o tym, czy relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi są (lub nie) najważniejsze ze wszystkich innych, jakie w życiu tworzymy. O tym, co w tego rodzaju więzi jest niemal zwierzęce, można by powiedzieć – naturalne, a co wykształciliśmy w procesie wychowania. Co jest stałe, a co zmienne.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 6,3/10.

2. Julia Fiedorczuk, „Pod słońcem”

Julia Fiedorczuk, pisarka, poetka, tłumaczka i krytyczka literacka, została wyróżniona w 2018 roku Nagrodą Poetycką im. Wisławy Szymborskiej za tom wierszy „Psalmy”, w tym samym roku otrzymała również nominację do Nagrody Poetyckiej Silesius. Ma na swoim koncie także nominację do Nagrody Literackiej Nike (2016), a teraz również i do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. „Pod słońcem” to opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w trudnych powojennych czasach, w centrum opowieści znajdują się Misza i Miłka i ich niełatwe małżeńskie relacje. 

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,1/10.

3. Elżbieta Łapczyńska, „Bestiariusz nowohucki”

Szansę na otrzymanie „warszawskiej” nagrody ma także książka, której akcja rozgrywa się w Krakowie, a konkretnie w Nowej Hucie lat 50. XX wieku. To właśnie wtedy ten kombinat-gigant i miasto-labirynt powstawał z niczego, podobnie jak nowy człowiek – popsuty i nieudany. W „Bestiariuszu nowohuckim”, swojej debiutanckiej książce, Elżbieta Łapczyńska odsłania świat dziwny, pełen metafizyki, brutalności pracy i realnej cielesności. Autorka urodziła się i mieszka w Krakowie i choć ma wykształcenie filozoficzne, pracuje jako copywriterka. Wcześniej zajmowała się m.in. reżyserią, dramaturgią i komiksem.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,1/10.

Kategoria: Poezja

1. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, „Rośliny mięsożerne”

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżniono ją również nominacjami do Nagrody Literackiej Nike (w roku 2017) oraz do Śląskiego Wawrzynu Literackiego (2012). Jest autorką tomów wierszy, jej teksty umieszczano także w antologiach. Tytułowymi „Roślinami mięsożernymi”, pojawiającymi się w tomie obok „tradycyjnych” kwiatów, takich jak storczyki czy róże, są kobiety. I rośliny, i przedstawicielki płci żeńskiej pozornie mogą się bowiem wydawać delikatne, pachnące, kruche, wdzięczne i urocze, jednak potrafią też ukłuć kolcem, zaskoczyć ostrością.  

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,5/10.

2. Joanna Bociąg, „Boję się o ostatnią kobietę”

Joanna Bociąg to absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, organizatorka wydarzeń literackich, animatorka kultury, redaktorka, laureatka XXV Konkursu im. Jacka Bierezina. To także poetka, autorka debiutanckiego tomu wierszy „Boję się o ostatnią kobietę”. Tekst wyróżnia „małomówność”, oszczędność w słowach, prezyzyjność. Forma prezentowanych wierszy nie jest jednak minimalistyczna, a lapidarna, snuta przez autorkę opowieść staje się wielowątkowa, wielopłaszczyznowa i harmonijna. To bowiem tom pomyślany i pisany jako całość.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 5,0/10.

3. Radosław Jurczak, „Zakłady holenderskie”

Radosław Jurczak to laureat XXI Konkursu im. Jacka Bierezina, otrzymał również wyróżnienie w konkursie o Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny w 2016 roku za swój debiut literacki „Pamięć zewnętrzna”. Ten tom wierszy nagrodzono także w 2017 roku Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius w kategorii literackiego debiutu. „Zakłady holenderskie” to książka, która zabiera czytelnika w kosmos, przedstawiając mu mało optymistyczną wizję przyszłości. Tom wierszy stanowi miks popkultury i nauki, rapu z żargonem programistów, jego autor przełamuje również hard si-fi tradycyjnymi frazami Miłosza i Kochanowskiego.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 6,7/10.

Kategoria: Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)

1. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”

Aleksandra i Daniel Mizielińscy przekazują dzieciom (i nie tylko) wiedzę w przystępny i ciekawy sposób. Tym razem zdecydowali się na formę komiksu, przeplatanego efektownymi planszami edukacyjnymi. „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” zabiera czytelników w świat dzikiej przyrody razem z bohaterami książki – małą, zwinną i odważną wiewiórką Ulą oraz z nieśmiałym, wielkim, i ciężkim żubrem Kubą, parą przyjaciół z Puszczy Białowieskiej. Ula i Kuba dostali właśnie list z Ameryki, do której się wybierają, tropiąc dziką przyrodę.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 8,5/10.

2. Agnieszka Kacprzyk, il. Marianna Sztyma, „Skąd jestem?”

Skąd jestem? porusza tematykę, o której rodzicom niekiedy trudno jest z dziećmi rozmawiać. W książce można więc przeczytać o cielesności, seksualności, prokreacji. Autorka podpowiada rodzicom, dziadkom i opiekunom, jak rozmawiać z dziećmi na temat poczęcia i narodzin. W tym tekście padają m.in. słowa „cipka”, „siusiak”, a towarzyszą im pełne kolorów ilustracje Marianny Sztymy. W zamierzeniu autorek, „Skąd jestem?” to publikacja, która nikogo nie zawstydzi. Wręcz przeciwnie – pomoże odpowiedzieć na te najtrudniejsze dziecięce pytania z serii: „Dlaczego?”. Już nie będziecie musieli dłużej udawać, że nie słyszycie dziecięcych dociekań lub odpowiadać częściowo konkretnie, a częściowo – nie.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 9,0/10.

3. Rafał Witek, il. Aleksandra Fabia, „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki”

Co jest niezwykłego w „Przedszkolu imienia Barabry Wiewiórki”? To, że mogą do niego chodzić i dzieci, i zwierzęta. Każdy jest tam mile widziany, nic więc dziwnego, że Malina może spotkać w przedszkolu Kociaka, Fretkę, Szczeniaka czy Królika. Przy okazji świetnie się tam bawi i odkrywa, że najważniejsze są przyjaźń i szacunek. Książkę opisującą przygody Maliny i jej przyjaciół opisano w 22 rozdziałach, które świetnie nadają się do głośnego czytania. To wartościowe źródło wiedzy dla nauczycieli i rodziców cztero- i pięciolatków.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,6/10.

Kategoria: Książka o tematyce warszawskiej

1. Grzegorz Piątek, „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1945-1949”

Grzegorz Piątek jest architektem i historykiem architektury, który w drugiej w swoim dorobku książce: „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1945-1949” opisuje ekstremalnie trudne zadanie, jakiego podjęto się po wojnie. Chodzi o odbudowę pogrążonej w gruzach stolicy, która miała na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu Starego Miasta i nadanie pozostałym terenom Warszawy charakteru nowoczesnej metropolii. Piątek pisze o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy z jednej strony tworzyli swoje wymarzone miasto, z drugiej – mieli swój udział także w tworzeniu totalitarnego państwa.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 8,2/10.

2. Agata Tuszyńska, Iwona Chmielewska, „Mama zawsze wraca”

Książka „Mama zawsze wraca” oparta jest na wspomnieniach ocalałej z Zagłady dziewczynki, ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. Zosia Zajczyk trafiła do getta w 1940 roku, Natalia – jej matka, by ochronić dziecko, zamknęła je na kilka miesięcy w piwnicy, w której towarzyszyła Zosi jedynie lalka. W swoich powojennych wspomnieniach dorosła już Zofia nie ma przed oczami murów, opasek z gwiazdą Dawida i głodu na ulicy. Pamięta kasztany przynoszone jej przez mamę, sanki, które rysowała na podłodze i odwiedzające ją szczury, których na początku wcale się nie bała. 

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 8,6/10.

3. Rafał Księżyk, „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989--1993”

Tranformacja, która nadeszła w 1989 roku skonfrontowała z chaosem całe społeczeństwo. Nadejście wolności budziło i nadzieję, i niepokój, a jej perspektywa jednych paraliżowała, a na innych działała wyzwalająco. W muzyce czas przełomu wywołał eksplozję i jak w soczewce skupił najciekawszych undergroundowych artystów i najdziwniejsze alternatywne zjawiska. Rafał Księżyk pisze w „Dzikiej rzeczy. Polskiej muzyce i transformacji 1989-1993” m.in. o twórczości z tamtych czasów takich artystów/grup jak: Apteka, Armia, Brygada Kryzys, Houk, Izrael, Kazik, Kinsky, Kormorany, Max&Kelner czy T.Love. Bo to właśnie na polskiej scenie realizowała się w sposób spontaniczny idea społeczeństwa obywatelskiego.

W serwisie Lubimyczytać.pl książka otrzymała średnią ocenę 7,4/10.

[as]

Gratulujemy wyróżnionym autorkom i autorom!


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 12.05.2021 13:59
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post