Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Kai Bird
Źródło: Stephen Frietch, photographer and Kai Bird, Wikipedia
4
7,7/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Kai Bird (ur. 2 września 1951 r.) jest amerykańskim pisarzem i publicystą, najbardziej znanym ze swoich prac na temat zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, stosunków politycznych między Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem oraz biografii postaci politycznych. Zdobył nagrodę Pulitzera za książkę "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej"
7,7/10średnia ocena książek autora
425 przeczytało książki autora
1 550 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej
Kai Bird, Martin J. Sherwin
7,7 z 358 ocen
2044 czytelników 65 opinii
2022
American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer
Kai Bird
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2006
Powiązane treści
Aktualności
12
Aktualności
Ewa Cieślik
12
Poznaj 10 filmów i seriali nominowanych w kategorii „Ekranizacja” Plebiscytu Książka Roku 2023
Aktualności
Ewa Cieślik
13
Filmowy wyścig o nagrody. Filmy i seriale na podstawie książek, które warto (po)znać
Varia
LubimyCzytać
322
Czytaliśmy w weekend – podsumowanie 2023 roku
Przed nami ostatni weekend 2023 roku, a za nami lista wspaniałych lektur! Jak co roku zespół Lubimyczytać dokonał rachunku sumienia i sprawdził, jak często dzielił się z...
Aktualności
Anna Sierant
2560
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na październik 2023
Rozpoczynamy kolejny miesiąc roku 2023, a wraz z nim i kolejne wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Do sięgnięcia po jakiego rodzaju książki zachęcimy was w październiku? Sprawdźcie...
Aktualności
Ewa Cieślik
14
Trendy sierpnia 2023 Lubimyczytać. Nowość na szczycie top 100
Sierpniowe trendy Lubimyczytać w dużej mierze odzwierciedlają wakacyjne wybory czytelników – stąd w zestawieniu pojawiają się między innymi książkowy pierwowzór kinowego hitu i...
Aktualności
Konrad Wrzesiński
14
Trendy lipca 2023 Lubimyczytać
Kolejne zestawienie top 100 jest już z nami, a wraz z nim – zmiany w czołowej dziesiątce najpopularniejszych książek Lubimyczytać. Lipiec upłynął bowiem pod znakiem niemałych...
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Nie żałuję - stwierdził cicho Oppenheimer - że miałem coś wspólnego z technicznym sukcesem bomby atomowej. Nie chodzi o to, że nie czuję się...
Nie żałuję - stwierdził cicho Oppenheimer - że miałem coś wspólnego z technicznym sukcesem bomby atomowej. Nie chodzi o to, że nie czuję się z tym źle, chodzi o to, że dziś nie czuję się z tym gorzej niż czułem się wczoraj wieczorem".
1 osoba to lubi
... odpowiedział: "Jeśli Rosjanie będą mieli tę broń, a my nie, to sytuacja będzie paskudna. Jeśli jednak Rosjanie będą mieli tę broń i my ...
... odpowiedział: "Jeśli Rosjanie będą mieli tę broń, a my nie, to sytuacja będzie paskudna. Jeśli jednak Rosjanie będą mieli tę broń i my także, to sytuacja też będzie paskudna".
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Kai Bird
7,7
Lektura rozciągnięta na niemal miesiąc. Jest to bardzo bardzo BARDZO szczegółowa biografia. Być może nieco zbyt szczegółowa, ale czyta się dobrze pod warunkiem, że robi się przerwy i nie nastawia na wyłączną lekturę. Bo to jest jednak książka, która potrafi zmęczyć, chociaż - paradoks - jest bardzo ciekawa. Mimo swojej objętości, szczegółowości i niemal naukowej skrupulatności jest napisana żywym, angażującym językiem, a życie Oppenheimera było niezwykle interesujące samo w sobie. Książka obfituje we fragmenty będące także mini- biografiami niezliczonych osób, z którymi fizyk zetknął się w ciągu swojego bogatego w doświadczenia życia.
Znacznie lepiej mi się czytało niż oglądało film Nolana. I teraz już wiem skąd podczas seansu wrażenie chaosu, porwanej narracji, przeładowania nazwiskami i zdarzeniami: Nolan po prostu za wszelką cenę chciał zmieścić całą tę monumentalną biografię w jednym filmie, a to się nie mogło udać. Stąd wszystko było po łebkach, powierzchownie i skrótowo. Z tego mógł i powinien powstać serial.
Ogromna część książki poświęcona jest sprawie inwigilacji Oppenheimera przez FBI i podejrzeń o szpiegostwo na rzecz ZSRR. Nie przepadam za tematami polityczno-szpiegowskimi, ale muszę przyznać, że - tak jak film Nolana zmęczył mnie tymi wątkami i zdezorientował - tak książka wszystko mi elegancko rozjaśniła. Dopiero teraz zrozumiałam kto, co, kiedy i dlaczego. Książka oczywiście jest nie tylko biografią Oppenheimera, ale też znakomitym studium sytuacji politycznej, nastrojów społecznych i kręgów naukowych ówczesnej Ameryki. Biorąc pod uwagę, jak ogromny i skomplikowany jest to materiał, czyta się naprawdę dobrze, choć nie jednym tchem; zdecydowanie potrzebne są przerwy.
Tłumacz, pan Janusz Błaszczyk, wykonał świetną robotę, czego nie da się powiedzieć o redakcji i korekcie. Niestety, mnóstwo literówek, poprzestawiane litery w słowach, błędy w nazwiskach, a nawet w datach. Podejrzewam, że chciano koniecznie zdążyć przed premierą filmu Nolana i stąd pośpiech skutkujący niechlujstwem redakcyjnym. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne edycje będą poprawione, bo ta książka bezsprzecznie warta jest starannego wydania.
Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Kai Bird
7,7
W wakacje 2023 roku, zaintrygowany zwiastunami, udałem się do kina, aby obejrzeć najnowszy film w reżyserii Christophera Nolana. Wyszedłem z sali zafascynowany i chciałem więcej. Możecie sobie tylko wyobrazić moją radość, kiedy w dniu moich urodzin przyjaciele sprezentowali mi książkę Amerykański Prometeusz.
Ale przejdźmy do rzeczy.
W książce, razem z tytułowym bohaterem, przemierzamy jego życie, zaczynając od dzieciństwa. Nie było ono łatwe, gdyż już wtedy wyróżniał się jako nadzwyczaj inteligentny, ale ekscentryczny chłopak. Następnie poznajemy część jego kariery akademickiej. I wreszcie docieramy do tego, co tygrysy lubią najbardziej — Projekt Manhattan. Ta część książki została przedstawiona niezwykle interesująco, ukazując proces budowy „gadżetu” oraz wewnętrzne przeżycia dyrektora Los Alamos. Kolejne rozdziały opisują zmagania Roberta w czasie procesu w okresie maccartyzmu, które odcisnęły ogromne piętno na jego życiu. Na koniec Oppe umiera na raka.
Książka jest bardzo obszerna, pełna wydarzeń, dat i nazwisk, z których większość zapewne z czasem wyparuje z mojej pamięci. Jest niezwykle interesująca, ale jednocześnie dość męcząca. Zalecam czytanie jej małymi porcjami. Podsumowując, polecam tę książkę każdemu, a już na pewno tym, którzy dobrze bawili się na kinowym Oppenheimerze.
Pozdrawiam,
Krisuuu
Dyskusje związane z autorem
Chcesz zadać pytanie autorowi Kai Bird?
Dołącz do grupy "Rozmowy z autorami" i zaproponuj pytania - my zorganizujemy wywiad
Rozpocznij dyskusjęDołącz do grupy "Rozmowy z autorami" i zaproponuj pytania - my zorganizujemy wywiad