Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej

Okładka książki Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Kai Bird, Martin J. Sherwin
Okładka książki Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej
Kai BirdMartin J. Sherwin Wydawnictwo: Replika Ekranizacje: Oppenheimer (2023) biografia, autobiografia, pamiętnik
American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer
Replika
2022-09-06
2007-12-05
Janusz Błaszczyk
Ekranizacje:
Oppenheimer (2023)
biografia literatura faktu Nagroda Pulitzera bomba atomowa ekranizacja

Jak wielu innych, sięgnąłem po książkę po obejrzeniu filmu. Absolutnie świetna. Podczas pierwszych kilkudziesięciu stron miałem wątpliwości czy podołam - w biografiach zawsze mam trudność z przebrnięciem przez opis okresu dzieciństwa, pochodzenia rodziców i dziadków, a także przedstawianiu osób drugo- czy trzecio-planowych. Po dotarciu do okresu młodości i studiów Oppenheimer'a robi się coraz ciekawiej, a im dalej, tym bardziej wciąga; czytając któregoś wieczoru rozdziały z okresu wojny i prac w Los Alamos nie oderwałem się od lektury przez prawie 4 godziny. Od kilkunastu lat interesuję się tematyką II WŚ, ale dopiero ta pozycja uświadomiła mi w pełni kwestię "wyścigu" w temacie prac nad bombą, kontrowersji jej użycia wobec praktycznie pokonanej Japonii a także znaczenia dla Zimnej wojny i dalszej historii świata. Opis okresu powojennego daje świetny wgląd w klimat Ameryki lat 50 i 60. i panującego wówczas "polowania na czarownice". Przez książkę przebija uczucie smutku nad losem Oppenheimer'a i tym, jak potraktowała go powojenna administracja; niby wiemy jak to wszystko się skończy, ale jakiś smutek pozostaje. To jedna z tych książek, wobec których trudno przejść obojętnie.

Głośnego filmu Nolana nie byłam w stanie zdzierżyć do końca, więc - jak to ja - postanowiłam sięgnąć po książkę. Nad biografią Oppenheimera Bird i Sherwin pracowali latami, tworząc książkę bardzo dokładną i szczegółową. Momentami aż za bardzo dokładną i szczegółową, przez co niektóre rozdziały mnie wymęczyły, a sama lektura zajęła mi dobre dwa tygodnie. Dobrnęłam jednak do końca, w przeciwieństwie do filmu ;).
Autorzy opisali życie ojca bomby atomowej od dzieciństwa, aż do śmierci, skupiając się głównie na dwóch wydarzeniach: pracy w Los Alamos, która doprowadziła do powstania bomby, oraz na politycznym procesie z 1954 roku. Co zaskakujące, bardziej wciągnął mnie ten drugi wątek - przy wcześniejszej działalności naukowej i politycznej Oppenheimera było po prostu za dużo wątków pobocznych. Czasem ciekawych, czasem nie - nie zawsze nawet związanych z samym fizykiem, a często tylko z projektami, za które akurat odpowiadał.
Z biografii wyłania się postać wielowymiarowa, niesamowicie inteligentna i ambitna, ale też często skupiona mocno na sobie i własnych celach, niecierpliwa i niewyrozumiała. Oppenheimer był niewątpliwie osobą, której działań i zachowań nie da się jednoznacznie ocenić, pozostawił jednak w historii nauki i świata niezatarty ślad. Jego biografia na pewno nie jest książką dla każdego - trzeba się interesować tematem i być gotowym na długie i mozolne zgłębianie szczegółów życia Oppenheimera oraz sytuacji politycznej w USA od lat trzydziestych po lata sześćdziesiąte. Jest to lektura fascynująca, ale dość trudna w odbiorze, jakby nie patrzeć ;).

Filmu jeszcze nie obejrzałam. Jeżeli jest taka możliwość to wolę w pierwszej kolejności przeczytać książkę. Książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem (pomimo bardzo dużej ilości sczegółów, w tym również z fizyki),gdyż jest napisana dosyć prosto, a jednocześnie sprawia wrażenie bardzo rzetelnej. Poza głównym bohaterem i jego rodziną, oraz niezliczoną ilością znajomych mamy możliwość poznać ścieranie się różnych poglądów, nie tylko dotyczących nauki, ale również podejmowanych decyzji politycznych mających wpływ na nasze życie. Polecam wszystkim ciekawskim świata

Książka nie jest łatwa. Są momenty kiedy czyta się z zaciekawieniem a i są takie kiedy trzeba skupić się maksymalnie.
Dużo nazwisk, dużo faktów, dużo o tym co sobie w danej chwili myślał (jak można o tym wiedzieć). Może to jest dobrze napisane ale ja oczekiwałam czegoś innego.

Potężna pozycja, którą autorzy (i ich niezliczeni pomocnicy wymienieni w podziękowaniach) pracowali przez dekady. Piszę te słowa 2 dni po rozdaniu Oskarów, więc można by rzec - książka oskarowa.

Czytałem ją po obejrzeniu filmu Nolana i zajęło mi to dużo czasu. Opowiada historię od A do Z, wchodzi w psychikę bohatera, daje świetny kontekst czasów, w których żył (szczególnie tych powojennych).

Polecam każdemu, kto ma czas zmierzyć się z tą historią. Jeśli ktoś widział film, nadal jest dużo rzeczy, które film nie wyjaśnia.

Język książki miejscami jest sztywny, a autorzy wydają się powtarzać treści. Może to kwestia długości procesu twórczego. Nie przeszkadza to jednak i nie spowalnia innego procesu - wciągania czytelników w historię nauki, wojny i Ameryki.

Filmu nie widziałem a będzie to pewno film Oskarowy więc mogę się skupić na książce.
No cóż, duży zawód. Oczywiście biografia naukowca, fizyka niekonieczne obfituje w jakiś sensacyjne wątki, które mogą porwać czytelnika jednak to ogromne tomisko po prostu mnie wynudziło. Owszem, początek był fascynujący i budzący wręcz zazdrość, że ktoś, w tym przypadku młody Oppenheimer mógł się podczas studiów spotykać się z największymi naukowcami i noblistami lat dwudziestych XX wieku.
Ale potem już jest gorzej, te wszystkie problemy polityczne, nagonka komunistyczna mnie nie porwały a to co miało być według mnie najciekawsze zostały potraktowane lekko i pobieżnie. Bomba się zbudowała, przeszła próby, zrzucono na Japonię i już.
Serio?
Skoro w Los Alamos pracowało nad bombą kilka tysięcy ludzi, techników, inżynierów,wojskowych to co właściwie ci ludzie tam robili?
No właśnie ten zasadniczy dla mnie fragment życiorysu Oppenheimera został przez Autorów zlekceważony. Widocznie chcieli dać do zrozumienia, że o tym mam sobie poczytać w innych książkach co niniejszym uczynię.
Ale takie podejście skutecznie obniżyło ocenę książki

Książka szczegółowa, aż za bardzo. Czasem ma się wrażenie, że to dzieło hagiograficzne, wszystkie wątpliwe działania Oppenheimera są przedstawione w jak najlepszym świetle. A mi jakoś ciężko było z takim człowiekiem sympatyzować. Może po prostu zdradzanie żony, zła opieka nad dziećmi, czy fascynacja komunizmem nawet po tym, jak pokazał swoją prawdziwą twarz, to nie moja bajka.
Dałem ocenę "dobry" za gigantyczną pracę, którą autorzy włożyli w napisanie książki.

Biografia zbyt drobiazgowa, także o postaciach trzecioplanowych, językowo sucha, nużaca i męcząca. Oppenheimer zasługuje na bardziiej porywającą historię życia.

Kawał solidnej literatury dla ludzi, którzy potrzebują więcej niż proste kryminałki.

Jak pewnie wielu, do przeczytania książki skłonił mnie film Nolana o sławnym, amerykańskim fizyku. Co jest warte podkreślenia książka jest bardzo bogata w treść. Byłem zdumiony, że autorzy książki potrafili odtworzyć ( jak się później okazało z listów) treść rozmów podczas obiadu, jeszcze sprzed wojny. Mimo tego bogactwa książka jest jasno podzielona na kolejne czasookresy w życiu Roberta Oppenheimera. Jeżeli ktoś chce przeczytać jego kompletną autobiografię (ale bez dużego wnikania w jego odkrycia fizyczne) to jest to właściwa książka. Polecam i daję 8.0/10.

• Biografie
  • Biografia