rozwiń zwiń

Niemiecki serial podbija serca widzów, a kolejne książki Żulczyka i Kinga zostały zekranizowane

Anna Sierant Anna Sierant
19.09.2023

Jesień to dobry czas dla miłośników i książek, i filmów, i seriali. W najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć produkcje stworzone na podstawie dzieł Stephena Kinga, Jakuba Żulczyka, Roalda Dahla, a także Janusza Korczaka. Już teraz małe ekrany podbija natomiast serial na podstawie powieści niemieckiej autorki, a wkrótce w kinach pojawi się także inspirowany reportażem film z Leonardem DiCaprio w roli głównej.

Niemiecki serial podbija serca widzów, a kolejne książki Żulczyka i Kinga zostały zekranizowane Kadr z serialu "Ukochane dziecko", materiały prasowe Netflix

Niemiecki hit polskiego Netflixa

„Ukochane dziecko” niespodziewanie podbija szczyty zestawień z najchętniej oglądanymi produkcjami dostępnymi na Netflixie. Serial w Polsce dotarł nawet do miejsca pierwszego. Produkcja oparta jest na książce pod tym samym tytułem autorstwa Romy Hausmann, wydanej przez W.A.B. Jak zaznacza pisarka – bo pytano ją o to wielokrotnie – przedstawiona przez nią historia nie jest prawdziwa. Składający się z sześciu odcinków obraz opowiada o Lenie, matce dwójki dzieci, z którymi więziona jest przez porywacza w domu na odludziu. Pewnego dnia kobiecie udaje się uciec, wydarza się jednak wypadek samochodowy, na skutek którego ląduje w szpitalu. Tam spotyka się po kilkunastu latach z rodzicami, którzy nieustannie próbowali jej szukać. To jednak dopiero początek tej pełnej zwrotów akcji opowieści.

„Ukochane dziecko” można oglądać od 7 września, reżyserką i główną scenarzystką serialu jest Isabel Kleefeld, a w rolach głównych występują: Kim Riedle, Naila Schuberth, Sammy Schrein.

Zobaczcie trailer „Ukochanego dziecka”!

Książki Kinga inspiracją dla filmowców, czyli prequel „Smętarza dla zwierzaków”

Powieści i opowiadania Stephena Kinga doczekały się już niejednej ekranizacji i adaptacji. Okazuje się, że pisarz tak bardzo inspiruje twórców filmów i seriali, że nakręcono obraz… będący prequelem jego książki, a konkretnie „Smętarza dla zwierzaków” (Prószyński i S-ka). „Pet Sematary: Bloodlines” zadebiutuje 6 października na Paramount+ w Ameryce Północnej i Południowej, a dzień później będzie dostępny m.in. w Polsce, na SkyShowtime. Akcja filmu rozgrywa się w 1969 roku, gdy młody Jud Crandall (w tej roli Jackson White) zamierza opuścić rodzinne miasteczko Ludlow, by „poszukać swojego miejsca w życiu”. Niestety zanim to zrobi, zdąży – wraz z przyjaciółmi – obudzić do życia zło czające się w Ludlow od nieskończenie długiego czasu. W filmie będzie też można zobaczyć gwiazdę legendarnego „Z archiwum X” i „Californication” – Davida Duchovnego. Reżyserką filmu jest Lindsey Beer, która napisała też do niego – razem z Jeffem Buhlerem – scenariusz.

Zobaczcie opublikowany kilka dni temu trailer tej produkcji!

Kolejna powieść Jakuba Żulczyka na małym ekranie – premiera „Informacji zwrotnej” już wkrótce

Mogliśmy już oglądać współtworzony przez pisarza serial „Ślepnąc od świateł”, inspirowany jego książką, napisał także scenariusz „Warszawianki” i był współscenarzystą „Belfra”. Autor poinformował, że w niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać serialu na podstawie jego „Wzgórza psów”, a już niedługo, bo w listopadzie (szczegółowa data nie jest jeszcze znana), na Netflixie będzie można obejrzeć serial na podstawie „Informacji zwrotnej” (Wydawnictwo Świat Książki).

Zarówno książka, jak i jej ekranizacja opowiadają o Marcinie Kani, alkoholiku, żyjącym z tantiemów byłym muzyku rockowym i ojcu, którego syn pewnego dnia ginie bez śladu. A właściwie jeden ślad pozostał – zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego dnia spotkał się z synem, ale przez to, że pił, za wiele nie pamięta. Mężczyzna, by odnaleźć swoje dziecko, rusza w głąb nie tylko Warszawy, ale i swojego – zamglonego przez długotrwałe spożywanie alkoholu – umysłu.

Główną rolę w „Informacji zwrotnej” gra Arkadiusz Jakubik, w jego syna wciela się Jakub Sierenberg. Serial wyreżyserował Leszek Dawid, natomiast autorem scenariusza jest tym razem nie Jakub Żulczyk, a Kacper Wysocki.

Zobaczcie oficjalny teaser „Informacji zwrotnej”:

Zwiastun filmu z Leonardem DiCaprio, który w ciągu doby wyświetlono ponad 3 miliony razy

20 października w kinach, również polskich, pojawi się film „Czas krwawego księżyca” nakręcony na podstawie książki Davida Granna pod tym samym tytułem, w Polsce wydanej przez W.A.B. Grann, dziennikarz „New Yorkera”, opisuje wydarzenia z lat dwudziestych XX wieku, gdy w Oklahomie w dziwnych okolicznościach zaczęli ginąć Indianie z bogatego szczepu Osagów – swoje bogactwo zawdzięczali złożom ropy naftowej znajdującym się na terenie ich rezerwatu. Zagadkę morderstw stara się wyjaśnić dopiero co utworzone FBI.

Wśród twórców filmu i aktorów znajduje się niemało znanych nazwisk. Reżyserem „Czasu krwawego księżyca” jest Martin Scorsese, który napisał również – razem z Erikiem Rothem – scenariusz. W rolach głównych występują: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, John Lithgow.

Zobaczcie trailer tego filmu!

Benedict Cumberbatch w ekranizacji opowiadania Roalda Dahla

Ustaw alert cenowy LC na tę i inne książki z tego artykułu!

Roald Dahl, autor m.in. słynnej „Matyldy” i „Charliego i fabryki czekolady”, ostatnio przepisywany na nowo, jest również twórcą m.in. opowiadania „Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara” (Wydawnictwo Zysk i S-ka). I to właśnie na jego podstawie Wes Anderson, biorący się za twórczość Dahla po raz drugi (wcześniej stworzył animację „Fantastyczny Pan Lis”), stworzył produkcję, która od 27 września będzie dostępna na Netflixie. Co ciekawe, film ma tylko 37 minut (i właśnie dlatego, jak powiedział reżyser, nie będzie wyświetlany w kinach – jest po prostu za krótki) i będziemy mogli usłyszeć w nim cały tekst opowiadania Dahla, ponieważ aktorzy jednocześnie odgrywają role i właśnie czytają tekst. Samo opowiadanie, skierowane, co nie zdarza się w przypadku Dahla często, do dorosłych czytelników, przedstawia historię pewnego bogacza, który chciałby mieć jeszcze więcej pieniędzy. Chciałby je zdobyć dzięki grom hazardowym, co ma mu ułatwić opanowanie sztuki widzenia bez użycia oczu, którą opanował ponoć pewien guru.

Zobaczcie trailer „Zdumiewającej historii Henry’ego Sugara”!

„Kajtek Czarodziej” – produkcja dla dzieci w kinach już jesienią

„Kajtek Czarodziej”, film inspirowany książką Janusza Korczaka pod tytułem „Kajtuś Czarodziej”, pojawi się w polskich kinach 3 listopada. Co ciekawe, produkcja jest nominowana do Złotych Lwiątek, czyli nagrody najmłodszych widzów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz opowiada o Kajtku (w tej roli Eryk Biedunkiewicz), wyjątkowo krnąbrnym nastolatku wychowującym się z tatą (Grzegorz Damięcki) i babcią (Maja Komorowska). Kajtek, jak się okazuje, ma to, o czym marzy chyba każde dziecko: magiczne moce. Postanawia je wykorzystać do rozprawienia się z nielubianymi nauczycielami, co przysparza mu sympatii i sławy wśród rówieśników. Jednak tylko do czasu, gdy o jego względy zaczynają rywalizować siły dobra i zła – w którą stronę podąży chłopiec?

W pozostałych rolach zobaczymy Karolinę Gruszkę, Annę Dzieduszycką i Piotra Głowackiego. Scenariusz stworzyli wspólnie: Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz, Kirsten Bonnen Rask i Kasper Bajon.

Zobaczcie zwiastun „Kajtka Czarodzieja”!

Odwiedźcie również nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

Która z powyższych produkcji wydaje się wam najbardziej interesująca?


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ela_Monia 21.09.2023 08:23
Czytelniczka

Uwielbiam czytać książki, ale nie mam też problemu z obejrzeniem filmu nagranego na podstawie książki. Filmy, seriale stworzone na podstawie książek Stephena Kinga, oglądałam nieraz, są warte polecenia.
,,Ukochane dziecko'' na serial natrafiłam całkiem przypadkiem, nie jest to film, za który
twórcy otrzymają Oscara. Jednak po dwóch pierwszych odcinkach wciągnęło
mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Żelazna 20.09.2023 14:48
Czytelniczka

Wolę czytać niż oglądać, ale ekranizacje książek Kinga bywają lepsze od niektórych jego książek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LuMegi 20.09.2023 10:03
Czytelniczka

Ciekawa jestem tych z Leonardem DiCaprio i Benedictem Cumberbatch. Mogą być dobre 😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Olija 20.09.2023 08:46
Czytelniczka

Ukochane dziecko - tylko chłop wymyśliłby taki "dom". Obrzydlistwo...
Serial sam w sobie kapitalny. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lis 19.09.2023 16:44
Bibliotekarz

Zapowiedź filmu "Kajtek Czarodziej" wygląda naprawdę dobrze!  😃

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna Sierant 19.09.2023 15:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post