Namwali Serpell zwyciężczynią Arthur C. Clarke Award za „The Old Drift“
Namwali Serpell zwyciężczynią Arthur C. Clarke Award za powieść „The Old Drift”. Urodzona w Zambii pisarka wykłada filologię angielską na Harvardzie. Jej powieść została doceniona za pokazanie w nieszablonowy sposób fikcyjnej historii na tle ważnych dla Afryki historycznych wydarzeń.

Namwali Serpell urodziła się w Zambii, obecnie mieszka w Nowym Jorku i wykłada filologię angielską na Uniwersytecie Harvarda. „The Old Drift” jest jej debiutem prozatorskim.
Przewodniczący jury dr Andrew M. Butler powiedział:
„Serpell stworzyła niezwykłą sagę rodzinną, która spina czasy Cecila Rhodesa z niedawnym ruchem Rhodes Must Fall. To bardzo aktualna książka, znakomicie analizująca problem kolonializmu, a jednocześnie dostrzegająca fantastycznonaukowe zdarzenia w codzienności. Nasz pogrążony w pandemii świat przypomina nam, jak mocno byliśmy złączeni przez ostatnie stulecie, a nawet dłużej, a powieść Serpell wskazuje na globalny charakter literatury science fiction”.
Nagrodzony rok wcześniej pisarz Tade Thompson powiedział, że jego zdaniem „The Old Drift” w wyjątkowy sposób pokazuje jak życie w Afryce potrafi być jednocześnie fantastyczne i przyziemne:
„Serpell napisała książkę specyficznie zambijską, a jednocześnie mówiącą o Afryce jako całości. The Old Drift jest tym, czym literacka fikcja powinna być.”
WHAT?! I'm so surprised and honored and delighted! Thank you so much. WOW WOW WOW! Thank you, thank you, thank you, Tade and the judges and @ClarkeAward! It means so much to me to have this recognition for my novel--SFF readers are incredibly discerning. Thank you! https://t.co/gcdKtjyI98
— Namwali Serpell (@namwalien) September 23, 2020
Historia w powieści Serpell podąża śladem trzech kobiet: Silliby, Agnes i Marthy, jedynej w tym gronie Zambijki, przez kolejne pokolenia, ukazując jak ścieżki życia krzyżują się ze sobą w różnych miejscach i na różnych poziomach. Każda z tych kobiet jest z jakiegoś powodu wyjątkowa: pierwsza nie może się pozbyć swojego owłosienia, druga próbuje uprawiać tenis mimo postępującej ślepoty, trzecia natomiast nie może przestać płakać. I choć brzmi to nieco absurdalnie, staje się świetnym punktem wyjścia do snucia wielkiej afrykańskiej opowieści. Autorka umiejętnie miesza wydarzenia historyczne z fikcją, nawiązując do wielu znaczących dla Afryki wydarzeń: brytyjskiego kolonializmu, budowy gigantycznej zapory wodnej na jeziorze Kariba czy epidemii AIDS rozprzestrzeniającej się na kontynencie.
Nagroda Arthura C. Clarke’a przyznawana jest najlepszej powieści science fiction wydanej w Wielkiej Brytanii w roku ubiegłym. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Margaret Atwood, Neal Stephenson, Lauren Beukes czy Colson Whitehead.
Fotografia otwierająca: © Peg Skorpinski
[jj]
komentarze [1]
