Namwali Serpell zwyciężczynią Arthur C. Clarke Award za „The Old Drift“

LubimyCzytać LubimyCzytać
24.09.2020

Namwali Serpell zwyciężczynią Arthur C. Clarke Award za powieść „The Old Drift”. Urodzona w Zambii pisarka wykłada filologię angielską na Harvardzie. Jej powieść została doceniona za pokazanie w nieszablonowy sposób fikcyjnej historii na tle ważnych dla Afryki historycznych wydarzeń.

Namwali Serpell zwyciężczynią Arthur C. Clarke Award za „The Old Drift“

Namwali Serpell urodziła się w Zambii, obecnie mieszka w Nowym Jorku i wykłada filologię angielską na Uniwersytecie Harvarda. „The Old Drift” jest jej debiutem prozatorskim.

Przewodniczący jury dr Andrew M. Butler powiedział:

„Serpell stworzyła niezwykłą sagę rodzinną, która spina czasy Cecila Rhodesa z niedawnym ruchem Rhodes Must Fall. To bardzo aktualna książka, znakomicie analizująca problem kolonializmu, a jednocześnie dostrzegająca fantastycznonaukowe zdarzenia w codzienności. Nasz pogrążony w pandemii świat przypomina nam, jak mocno byliśmy złączeni przez ostatnie stulecie, a nawet dłużej, a powieść Serpell wskazuje na globalny charakter literatury science fiction”.

Nagrodzony rok wcześniej pisarz Tade Thompson powiedział, że jego zdaniem „The Old Drift” w wyjątkowy sposób pokazuje jak życie w Afryce potrafi być jednocześnie fantastyczne i przyziemne:

„Serpell napisała książkę specyficznie zambijską, a jednocześnie mówiącą o Afryce jako całości. The Old Drift jest tym, czym literacka fikcja powinna być.”

Historia w powieści Serpell podąża śladem trzech kobiet: Silliby, Agnes i Marthy, jedynej w tym gronie Zambijki, przez kolejne pokolenia, ukazując jak ścieżki życia krzyżują się ze sobą w różnych miejscach i na różnych poziomach. Każda z tych kobiet jest z jakiegoś powodu wyjątkowa: pierwsza nie może się pozbyć swojego owłosienia, druga próbuje uprawiać tenis mimo postępującej ślepoty, trzecia natomiast nie może przestać płakać. I choć brzmi to nieco absurdalnie, staje się świetnym punktem wyjścia do snucia wielkiej afrykańskiej opowieści. Autorka umiejętnie miesza wydarzenia historyczne z fikcją, nawiązując do wielu znaczących dla Afryki wydarzeń: brytyjskiego kolonializmu, budowy gigantycznej zapory wodnej na jeziorze Kariba czy epidemii AIDS rozprzestrzeniającej się na kontynencie.

Nagroda Arthura C. Clarke’a przyznawana jest najlepszej powieści science fiction wydanej w Wielkiej Brytanii w roku ubiegłym. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Margaret Atwood, Neal Stephenson, Lauren Beukes czy Colson Whitehead.

Fotografia otwierająca: © Peg Skorpinski

[jj]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 24.09.2020 15:08
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post