Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2021. Ogłoszono finalistów

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.06.2021

Poznaliśmy nazwiska finalistów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2020. Nominowane są 4 powieści i 5 opowiadań siedmiorga autorów.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2021. Ogłoszono finalistów fot. Michał Dagajew i Mirosław Stelmach

„Zajdle” to coroczna nagroda przyznawana przez czytelników fantastyki utworom literackim opublikowanym w roku poprzednim. Prawo głosu mają uczestnicy konwentu fantastyki Polcon – zarówno ci faktycznie będący na konwencie, jak i ci, którzy wykupili akredytację wspierającą.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla

W dotychczasowej historii nagrody jej laureatami byli najważniejsi polscy twórcy fantastyki, w tym Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj i Jarosław Grzędowicz. W zeszłym roku statuetkami autorstwa Wiesława Bielaka, profesora krakowskiej ASP uhonorowani zostali: Radek Rak za powieść „Baśń o wężowym sercu, czyli wtóre słowo o Jakóbie Szeli” i Marta Potocka za opowiadanie „Chomik”.

Nagroda pierwszy raz przyznana została, jeszcze jako Nagrody Fandomu o nazwie „Sfinks”, w 1984 roku; jej laureatem był Janusz A. Zajdel za powieść „Paradyzja”. Niestety, laureat zmarł przed wręczeniem nagrody; tę odebrała za niego jego żona Jadwiga Zajdel. W wyniku obrad Komitetu Organizacyjnego Polconu zmieniono nazwę Nagrody Fandomu Sfinks na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Jednocześnie patronat nad nagrodą objęła pani Jadwiga Zajdel.

W tym roku nominowane do głównej nagrody zostały 4 powieści i 5 opowiadań. Za to pisarzy, którzy zyskali uznanie głosujących, jest siedmioro – dwukrotnie nominowany został Krzysztof Matkowski, a trzykrotnie Krzysztof Rewiuk. Marta Kisiel, nominowana w tym roku za książkę „Płacz”, jest już posiadaczką dwóch statuetek; w latach 2017 i 2018 wygrała w kategorii Opowiadanie. Dla pozostałych finalistów tegoroczne rozdanie nagród będzie szansą na pierwszy laur w tym konkursie.

Lista nominowanych powieści:

Lista nominowanych opowiadań:

Laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla poznamy pod koniec roku. Nominowane do nagrody opowiadania ukazują się zwyczajowo w formie dostępnego bezpłatnie e-booka.

Który z nominowanych tekstów, książek lub opowiadań, mieliście już okazję czytać?

[aj]


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 23.06.2021 14:36
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam