Maggie O'Farrell wyróżniona Women's Prize for Fiction za powieść „Hamnet“

LubimyCzytać
10.09.2020

Pochodząca z Irlandii Północnej Maggie O'Farrell wyróżniona została nagrodą Women's Prize for Fiction za powieść „Hamnet”. Powieść opowiada o losach tragicznie zmarłego 11-letniego syna Williama Szekspira, który był inspiracją do powstania dramatu „Hamlet”. Wśród nominowanych książek były m.in.: „The Mirror nad the Light” Hilary Mantel oraz „Girl, Woman, Other” Bernardine Evaristo. Zwyciężczyni otrzyma 30 000 funtów.

Maggie O'Farrell wyróżniona Women's Prize for Fiction za powieść „Hamnet“

 

Choć akcja „Hamneta” osadzona jest w dawnych czasach, porusza on, jak wszystkie wielkie powieści, tematykę głęboko związaną z ludzkim doświadczeniem i wciąż aktualną, powiedziała przewodnicząca jury, Martha Lane Fox.

Ze względu na pandemię koronawirusa ceremonia odbyła się online. Jedna z członkiń jury, Paula Hawkins, autorka „Dziewczyny z pociągu”, udała się jednak do Edynburga, aby przekazać pisarce statuetkę nazywaną „Bessie”. Maggie O'Farrell powiedziała, że dziś, żyjąc w cieniu kryzysu związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-u, czuje się trochę jak bohaterowie jej książki, żyjący w czasach elżbietańskich. Nad nimi także ciążyło widmo plag i różnych chorób, które z czasem zostały przez ludzkość oswojone. „Wszystko to, co dzieje się dziś, dotykało także ich i to w znacznie większym stopniu”.

Nagroda Women's Prize for Fiction przyznawana jest od 1996 roku pisarkom piszącym po angielsku (wcześniej znana była też jako Orange Prize for Fiction, Orange Broadband Prize for Fiction i Baileys Women's Prize for Fiction). Na krótkiej liście nominowanych do nagrody znalazły się także: „The Mirror nad the Light” Hilary Mantel, „Girl, Woman, Other” Bernardine Evaristo„Weather” Jenny Offill, „A Thousand Ships” Natalie Haynes oraz „Dominicana” Angie Cruz.

Powieść „Hamnet” przenosi nas do miejscowości Stratford-upon-Avon latem 1596 roku i opowiada o nierozerwalnej więzi łączącej dzieci słynnego Williama Szekspira, bliźnięta Hamneta i Judith. Pewnego letniego popołudnia młody Hamnet wyrusza po pomoc dla gorączkującej siostry. Rodzice, zajęci swoimi sprawami, nie zdają sobie sprawy, że jedno z dzieci nie przeżyje najbliższego tygodnia. Echa tej tragedii pobrzmiewają, jak twiedzi O'Farrell, w jednym z najsłynniejszych dzieła Szekspira, „Hamlecie”, które zostało zatytułowane na cześć syna.

Reklama

Nazwisko pisarza na kartach powieści nie pojawia się ani razu. Autorka skupia się raczej na jego dzieciach i żonie, Anne Hathaway, oraz niełatwych relacjach rodzinnych. Do tej pory małżonkę Szekspira uznawano zwykle za niepiśmienną prostaczkę, która wręcz zmusiła młodszego o osiem lat Williama do małżeństwa, na które wcale nie miał ochoty. O'Farrell postanowiła radykalnie zmienić ten przekaz, opisując Anne jako silną, niezależną kobietę, pasjonującą się ziołolecznictwem i polowaniami z jastrzębiem. Przede wszystkim „Hamnet” jest jednak opowieścią o 11-letnim chłopcu, którego życie zostało niemal zapomniane, a który stał się inspiracją do powstania jednego z arcydzieł literatury angielskiej.

W Polsce książki Maggie O'Farrell w ostatnim czasie publikowało wydawnictwo Sonia Draga. Do tej pory polscy czytelnicy mogli przeczytać między innymi: „Jestem, jestem, jestem. Siedemnaście przelotnych spotkań ze śmiercią”„To tutaj” oraz „Kiedy odszedłeś”. W tej chwili wydawca nie ma w planach publikacji powieści „Hamnet” w języku polskim.

[jj]

Reklama

komentarze [10]

Sortuj:
448
44
14.09.2020 20:30

Nagroda "Women's Prize for Fiction" nikomu nie przeszkadza ale gdyby stworzyć nagrodę "Men's Prize for Fiction", to feministki pierwsze by krzyczały, że to szowinizm i dyskryminacja.


3172
47
10.09.2020 20:54

Wspaniała wiadomość! Jestem wielbicielką prozy Maggie O'Farrell. Wydawcy - proszę o zainteresowanie nagrodzoną książką! Uśmiecham się oczywiście do Soni Dragi i Rebisu, które to wydawnictwa doceniły jej powieści.
"Hamnet" wygląda niezwykle obiecująco. Cieszę się, że jest to powieść historyczna z mocną postacią kobiecą, gdyż pisarka doskonale porusza się w różnych...

więcej

3001
13
10.09.2020 14:45

Szkoda, że nie ma planów wydania książki po polsku. Fabuła wydaje mi się na tyle ciekawa, że z chęcią bym ją przeczytała.


1489
59
15.09.2020 09:53

Skoro jest nagroda, moze bedzie i polskie wydanie, tak to dziala czesto :-)


982
32
10.09.2020 13:06

Uprzedzając komentarze typu "prawdziwa literatura nie dzieli się na kobiecą i męską, tylko na dobrą i złą", ktoś może powiedzieć coś więcej na temat twórczości O'Farrell? Bo widzę, że całkiem sporo książek przełożono na j. polski i zastanawiam się, od której zacząć znajomość z pisarką.


2204
1
10.09.2020 14:12

Awita


982
32
10.09.2020 14:44

A, no tak! Przecież ostatnio nurkuje w wodach literatury irlandzkiej. Dzięki za podpowiedź ;)


3172
47
10.09.2020 21:17

Bardzo się cieszę, że Maggie O'Farrell jest laureatką tej nagrody :-)
Nie wiem, od której książki polecałabym zacząć znajomość z pisarką. Ja zaczęłam od Zniknięć Esme Lennox i wtedy jeszcze nic nie wiedziałam o autorce. Jest to powieść wydana w Polsce najwcześniej (2008). Późniejsze jej powieści mają okładki, które mi się nie...

więcej

1043
13
11.09.2020 13:31

Przeczytałam całkiem niedawno  Zalecenia na wypadek upałów Zalecenia na wypadek upałów - świetna, bardzo polecam!


2931
4
10.09.2020 10:52

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd