Znamy się tylko z widzenia

Okładka książki Znamy się tylko z widzenia
Zdeněk Veselovský Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne flora i fauna
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
flora i fauna
Tytuł oryginału:
Rozumíme zvířatům?
Wydawnictwo:
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Szelągiewicz
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Ptaki Europy. Przewodnik do rozpoznawania Hugh Harrop, Rob Hume, Robert Still, Andy Swash
Ocena 7,3
Ptaki Europy. ... Hugh Harrop, Rob Hu...
Okładka książki Atlas motyli Kamila Twardowska, Jacek Twardowski
Ocena 7,7
Atlas motyli Kamila Twardowska, ...
Okładka książki Werbel, czyli zrozumieć dzięcioły Dorota Zawadzka, Grzegorz Zawadzki
Ocena 8,1
Werbel, czyli ... Dorota Zawadzka, Gr...
Okładka książki Gdynia: ptasie miasto Zofia Różycka, Jakub Typiak
Ocena 10,0
Gdynia: ptasie... Zofia Różycka, Jaku...
Okładka książki Bocian. Biografia nieautoryzowana Piotr Tryjanowski, Adam Zbyryt
Ocena 8,3
Bocian. Biogra... Piotr Tryjanowski, ...
Okładka książki Zoologia dla uczelni przyrodniczych Krzysztof Klimaszewski, Kornelia Kucharska, Grzegorz Lesiński, Arkadiusz Matuszewski, Anna Mazurkiewicz, Witold Strużyński, Dorota Tumialis
Ocena 10,0
Zoologia dla u... Krzysztof Klimaszew...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1031
502

Na półkach: , ,

Książka wieloletniego (1959-1988) dyrektora praskiego ogrodu zoologicznego, który pisząc o etologii różnych gatunków zwierząt opierał się na badaniach najlepszych badaczy w tej dziedzinie, jak m.in. Lorenz (był jego uczniem) czy Eibl-Eibesfeldt, ale również na własnej praktyce i obserwacjach. Większość licznych zdjęć jest autorstwa Veselovskiego z jego podróży do innych ogrodów zoologicznych (także na Zachodzie) jak i z takich miejsc, jak park Krügera w Afryce czy Indie.

Autor podzielił książkę na części dla omówienia najważniejszych instynktownych zachowań, jakie występują u wszystkich gatunków, skupiając się jednak na najlepiej przebadanych ptakach i ssakach, niekiedy zaś tylko uzupełniając informacje o gady. Chodzi o instynkty związane ze zdobywaniem pożywienia, znajdowaniem partnera do rozrodu, wychowaniem potomstwa oraz o instynkt agresji (ważny także dla pozostałych zachowań popędowych) wraz z omówieniem jej hamulców, oraz instynkt zachowania życia. Nie została pominięta powszechna wśród młodych zwierząt chęć do zabawy, u niektórych gatunków jak koty, papugi czy delfinowate występująca i w późniejszym wieku. Veselovský próbuje sprostować niektóre błędne stereotypy dotyczące zwierząt, np. fałszywość powiedzenia "homo homini lupus", ponieważ wilki są jednym z najbardziej rodzinnych gatunków zwierząt, nie obawia się też wyciągać daleko idących porównań zachowań zwierzęcych do zachowań człowieka, gdyż jako zoolog traktuje człowieka w tych samych kategoriach. Zresztą jego zdaniem jedynym znaczącym wyróżnikiem ludzi ze świata zwierząt, elementem jaki człowiekowi pozwolił wysforować się w rozwoju dzięki opanowaniu sposobu akumulowania doświadczenia pokoleń, jest mowa. Mowa, a nie rozum. Ponieważ zwierzęta też mają swój rozum i gdyby tylko miały do dyspozycji kategorie językowe, też być może potrafiłyby formułować zdania i liczyć nie tylko do siedmiu. Autor w książce przemyca niekiedy pewne zawoalowane treści polityczne, gdy zauważa z przekąsem, iż gdyby ludzie rządzili się rozumem, elity społeczeństw wiedziałyby, że najlepszą ochroną przed agresją jest przyjazne współżycie, a nie żadne "żelazne kurtyny", co zwłaszcza w okresie tzw. normalizacji w CSRS, gdy książka powstawała, można było pewnie odczytać jako zawoalowaną krytykę stosunków panujących także w socjalizmie.

Dowiadujemy się z lektury wielu ciekawych faktów dotyczących zwierzęcego postrzegania (np. że ptaki nie są w stanie odróżnić swego od cudzego jaja, ale każde pisklę ma dla nich cechy indywidualne albo że wielkie jajo zawsze wydaje się ptakowi bardziej atrakcyjne, niż własne) i czym uwarunkowane są ich zachowania. Bardzo interesujące wydało mi się, że dla ptaków (ale ma to także znaczenie u ssaków) najważniejsze są pierwsze godziny po wykluciu, ponieważ wtedy młodym wpaja się w sposób instynktowny obraz i głos tego, co/kto jest jego matką. I tak jeśli eksperymentatorzy podstawiali wykluwającym się kaczętom kaczora jako matkę, traktowany był on potem jako matka i zarazem wzorzec samicy, wskutek czego młodym kaczorkom był wpajany wzorzec męski jako żeński. Potem już do końca życia próbowały tokować tylko z innymi kaczorami, siłą rzeczy nie uzyskując nigdy potomstwa... Znalazłem tu też potwierdzenie własnych obserwacji, że zwierzęta domowe mają tę samą niezdrową tendencję do tracenia kontaktu se swą naturą w ludzkiej cywilizacji i do zapadania wskutek tego na choroby cywilizacyjne, jak ludzie - jeszcze jeden dowód naszego bliskiego pokrewieństwa.

Ogółem znajdziemy w książce wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących źródeł i schematów zachowania zwierząt, pozwalających inaczej spojrzeć i na człowieka. Nie bez podstaw mówi się zresztą, iż najbardziej nas uczłowiecza dobry kontakt właśnie ze zwierzętami, nie z ludźmi: one bowiem pozwalają nam wrócić do źródeł naszej własnej natury.

Książka wieloletniego (1959-1988) dyrektora praskiego ogrodu zoologicznego, który pisząc o etologii różnych gatunków zwierząt opierał się na badaniach najlepszych badaczy w tej dziedzinie, jak m.in. Lorenz (był jego uczniem) czy Eibl-Eibesfeldt, ale również na własnej praktyce i obserwacjach. Większość licznych zdjęć jest autorstwa Veselovskiego z jego podróży do innych...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    4
  • Literatura czeska (i słowacka)
    1
  • Nauki przyrodnicze
    1
  • Dzieciństwo
    1
  • Typ B: Naukowa i popularnonaukowa
    1
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza
    1
  • Półka 1-3
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Znamy się tylko z widzenia


Podobne książki

Przeczytaj także