Za drzwiami bibliotek

Okładka książki Za drzwiami bibliotek
Jadwiga Kołodziejska Wydawnictwo: Ossolineum nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
172 str. 2 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
172
Czas czytania
2 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370091941
Średnia ocen

                4,0 4,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1966
1142

Na półkach: ,

Ta książeczka wydana została w roku 1996, w związku z czym dużo zawartych w niej informacji jest już zdecydowanie nieaktualnych. Można ją czytać jako pewne świadectwo czasu, podsumowanie 5 lat sytuacji społeczno-edukacyjnej w Polsce po transformacji ustrojowej w 1989 roku – z zaznaczeniem tego, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, żeby środowisko biblioteczne, ale i społeczeństwo w nowej rzeczywistości funkcjonowało tak, jak w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie dziwią zachwyty nad skomputeryzowaniem amerykańskich kampusów uniwersyteckich, gdzie studenci mogą pracować bez wychodzenia ze swoich pokoi; nie dziwi wysunięcie na pierwszy plan konieczności zmodernizowania technicznego polskich bibliotek, ich automatyzacji, dostosowania zbiorów do nowoczesnych wymogów, potraktowania czytelników jako konsumentów, o których trzeba zabiegać, konkurując o nich z mediami takimi, jak telewizja i wideo.

Jednak dla współczesnego czytelnika, w tym również dla użytkownika lub prowadzącego bibliotekę, nie będzie w tym tekście niczego odkrywczego. Można sobie jedynie uświadomić, jak wielkie zmiany zaszły w ciągu minionej dekady, jak bardzo zbliżyliśmy się do tej stawianej na wzór zachodniej Europy, jak wiele udało się na polu bibliotek, ale i zmiany mentalności społecznej dokonać. Ale w zasadzie żadne konkretne wniosku się po tej lekturze nie nasuwają. Książeczka pełna jest ogólników, nie uchroniła się również przed pewną chaotycznością. Autorka w zasadzie jedynie sygnalizuje pewne aspekty i problemy, niż je konkretnie omawia – a szkoda. Rozdział o zależności bibliotek od polityki czy o cenzurze aż się prosił o bardziej szczegółowe opracowanie. A tak - problem rozmył się w gąszczu ogólników.

Po co pisać takie książki? Żeby tylko w swoim dorobku zawodowym można było dopisać jeden tytuł więcej?

Ta książeczka wydana została w roku 1996, w związku z czym dużo zawartych w niej informacji jest już zdecydowanie nieaktualnych. Można ją czytać jako pewne świadectwo czasu, podsumowanie 5 lat sytuacji społeczno-edukacyjnej w Polsce po transformacji ustrojowej w 1989 roku – z zaznaczeniem tego, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, żeby środowisko biblioteczne, ale i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Bibliologia, socjologia, psychologia i inne
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Za drzwiami bibliotek


Podobne książki

Przeczytaj także