Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności

Okładka książki Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności
Aleksandra HerzykPatrycja Wieczorkiewicz Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2023-09-06
Data 1. wyd. pol.:
2023-09-06
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
Tagi:
psychologia społeczeństwo reportaż mizoginia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Gwałt polski Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz
Ocena 8,0
Gwałt polski Maja Staśko, Patryc...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
610 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
183
19

Na półkach:

Bardzo ważny głos w dyskusji na temat współczesnych problemów społecznych. Fakt, że tak długo omijano całą grupę cierpiących osób, jest przygnębiający. Liczę, że będzie to otworzenie ścieżki dyskusji na temat pomocy osobom w kryzysie samotności (w tym "osobom w kryzysie zjebania" ;) ).
Podziwiam odwagę zarówno autorek, jak i chłopaków, którzy zdecydowali się podzielić swoimi prywatnymi historiami, problemami i przemyśleniami. Na pewno wykonano tutaj ogromną pracę w zbieraniu materiałów, ujednolicaniu nomenklatury oraz w empatycznym podejściu wobec społeczności przegrywosfery, jak i wobec samych autorek, nie kryjących swoich poglądów i działalności publicznej.

Książka ma dość chaotyczną budowę, historie prywatne przeplatane są różnymi informacjami z "ogółu" zagadnienia dotyczącego samotności, incelstwa i ruchu walczącego o prawa mężczyzn. Czasem stosunek ten był znacząco zaburzony, przez co pod naporem informacji "ogólnych", można było zapomnieć o bohaterze rozdziału.
Odniosłam wrażenie, że autorki nie mogły zdecydować do samego końca, czy książka ma być empatycznym portretem społeczności przegrywów, czy jednak reportażową dawką wiedzy o uwarunkowaniach socjologicznych zagadnienia incelstwa. Nie dziwię się jednak, ponieważ wytyczając szlaki, chce się spróbować wszystkiego.

Jednym z największych zgrzytów i zarzutów, jakie mam na sam koniec, jest wykorzystanie niektórych informacji wbrew słowom uczestników wywiadów/rozmów (bądź dobór słów, sugerujący, że informacje zostały pozyskane pierwotnie bez ich zgody). W ostatnim rozdziale poznajemy historię osoby, która tuż przed publikacją stała się agresywna względem autorki oraz wycofała zgodę na publikację jego opowieści. Mimo to, dostajemy ją w książce. Drugim minusem, który osobiście mnie dotknął, było używanie sformułowań "Udało nam się znaleźć profil na facebooku". Dobór słów sugeruje, iż autorki odnajdywały profile na podstawie informacji uzyskanych przez discorda bądź rozmowy głosowe, bez zgody i wiedzy osób "poszukiwanych". Kwestia anonimowości była bardzo istotna dla wielu bohaterów i choć w Posłowie pojawia się zapewnienie, iż dane takie jak imiona, miasta i pseudonimy zostały dodatkowo zmienione, poczułam wątpliwości, czy życzenie rozmówców odnośnie zachowania anonimowości zostało faktycznie uszanowane od początku do końca. Czasem mogło chodzić jedynie o anonimowość względem szerszej publiki, ale jako czytelnik nie mam pewności, czy nie chodziło o zachowanie ogólnej anonimowości, również wobec autorek.

Ostatecznie książkę oceniam bardzo dobrze. Była wciągająca, ciekawa i edukująca. Jako cis-kobieta dowiedziałam się naprawdę wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia, będąc socjalizowana do roli kobiecej w społeczeństwie. Jest to ciekawy, intrygujący ale i alarmujący punkt do rozpoczęcia istotnej dyskusji na temat samotności wśród młodych mężczyzn, wykluczenia społecznego oraz presji, jaką nakłada się na chłopaków. Temat bardzo ważki i potrzebujący nagłośnienia.

Bardzo ważny głos w dyskusji na temat współczesnych problemów społecznych. Fakt, że tak długo omijano całą grupę cierpiących osób, jest przygnębiający. Liczę, że będzie to otworzenie ścieżki dyskusji na temat pomocy osobom w kryzysie samotności (w tym "osobom w kryzysie zjebania" ;) ).
Podziwiam odwagę zarówno autorek, jak i chłopaków, którzy zdecydowali się podzielić...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    893
  • Przeczytane
    719
  • Posiadam
    79
  • 2023
    65
  • 2024
    41
  • Teraz czytam
    35
  • Reportaż
    26
  • Audiobook
    18
  • Audiobooki
    14
  • Reportaże
    13

Cytaty

Więcej
Patrycja Wieczorkiewicz Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności Zobacz więcej
Patrycja Wieczorkiewicz Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności Zobacz więcej
Patrycja Wieczorkiewicz Przegryw: mężczyźni w pułapce gniewu i samotności Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także