Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?

Okładka książki Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?
Andrew HesselAmy Webb Wydawnictwo: Prześwity popularnonaukowa
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Genesis Machine: Our Quest to Rewrite Life in the Age of Synthetic Biology
Wydawnictwo:
Prześwity
Data wydania:
2023-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2023-02-24
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381754033
Tłumacz:
Aleksandra Samson-Banasik
Tagi:
biotechnolgia nauka
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
33
33

Na półkach:

Książki z dziedziny biologii nie mają łatwo na rynku wydawniczym. Choć często są pasjonujące, wielu czytelnikom „stawiają opór” terminologiczny i pojęciowy. Ze szkoły wynosimy marną znajomość biologii, a przecież właśnie w biologii dzieją się obecnie rzeczy wręcz przekraczające wyobraźnię. Ktoś powie, że podobnie jest w dziedzinie high-techu, ale to jednak nie jest całkiem tak samo. Z komputerami, smartfonami, internetem mamy do czynienia na co dzień i już całkiem nieźle oswoiliśmy nawet uczenie maszynowe i generatywną sztuczną inteligencję. Innymi słowy, high-tech jest dotykalny, podczas gdy DNA, RNA, mRNA, struktury białek i terapie genowe czy komórkowe – oczy tego nie widzą i umysł ma z tymi pojęciami kłopot.

A przecież tak nie powinno być, bowiem kształcimy w Polsce naprawdę dobrych biologów i mamy osiągnięcia w tej dziedzinie. I nie trzeba sięgać pamięcią do czasów lwowskiego Instytutu Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami prof. Rudolfa Weigla czy osiągnięć prof. Ludwika Hirszfelda, który w innych czasach i w innym kraju bez wątpienia otrzymałby Nagrodę Nobla. Wystarczy przypomnieć sobie tych kilkanaście polskich biolożek, tu wykształconych i pracujących w najlepszych światowych ośrodkach naukowych, które nagle pojawiły się w krajowych mediach w czasie pandemii covidu, komentując i wyjaśniając, co, dlaczego i jak się dzieje. Napisałem „biolożek”, ponieważ rzeczywiście przewaga kobiet w tym gronie specjalistów rzucała się w oczy. Ten fenomen zasługuje na opisanie przez dobrego dziennikarza zajmującego się nauką.

Ale do rzeczy… Książka „Projekt Genesis” jest fascynująca i znakomicie opisuje „erę biologiczną” (po erze krzemowej), w której już żyjemy. To, co opisują jej autorzy, nie stanowi już SF (a dokładniej stanowi już tylko częściowo), ponieważ np. terapie genowe i komórkowe stają się codziennością, to samo dotyczy zindywidualizowanych leków, a na horyzoncie (choć wciąż stosunkowo odległym) widać już np. sztuczne macice. W świetle tego, co się dzieje i będzie się dziać w biologii nasze dzisiejsze spory o „wolność sumienia” lekarzy w kontekście aborcji wyglądają jak wprawki z etyki studenta filozofii na pierwszym roku.

Przykład pierwszy z brzegu: gdzie kończy się leczenie zaburzeń genetycznych a zaczyna doskonalenie genetyczne? Komu najpierw będą przysługiwać drogie terapie genetyczne w systemie powszechnej opieki medycznej (wszyscy płacimy składki zdrowotne, dlaczego zatem X ma być leczony przed Y)? Co z nowymi formami życia tworzonymi dzięki biologii syntetycznej i jakie mają im przysługiwać prawa „do życia”? Oczywiście powstanie czarny rynek zakazanych zabiegów genetycznych, dla mafii wszelkiego rodzaju po narkotykach i hakowaniu będzie to nowy, wielki biznes – co zrobią z tym rządy, czy w ogóle będą w stanie cokolwiek zrobić? Jedni będą mieli środki finansowe na przedłużenie sobie życia, a innych nie będzie na to stać – ktoś ma jakiś pomysł, co z tym zrobić?

Weszliśmy (nie wchodzimy, już weszliśmy) w świat tyleż fascynujący i obiecujący, co pełen dylematów moralnych i etycznych. Konkretnie dzisiaj w Polsce: jeśli „tabletka po” budzi tak poważne spory i jest polityzowana, to jak poradzimy sobie z regulacją zabiegów biologicznych o nieporównanie większych konsekwencjach?

„Projekt Genesis” warto przeczytać choćby po to, aby przygotować się do czekających nas sporów i kontrowersji.

Książki z dziedziny biologii nie mają łatwo na rynku wydawniczym. Choć często są pasjonujące, wielu czytelnikom „stawiają opór” terminologiczny i pojęciowy. Ze szkoły wynosimy marną znajomość biologii, a przecież właśnie w biologii dzieją się obecnie rzeczy wręcz przekraczające wyobraźnię. Ktoś powie, że podobnie jest w dziedzinie high-techu, ale to jednak nie jest całkiem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    67
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Psychologia, nauka i rozwój
    1
  • 06 Nowe do obczajenia
    1
  • Do kupienia
    1
  • Z polecenia
    1
  • Lista 2023
    1
  • Medycyna-biologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Projekt Genesis. Czy biologia syntetyczna nas wyleczy?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne