rozwiń zwiń

Powojnie: Historia Europy od roku 1945

Okładka książki Powojnie: Historia Europy od roku 1945
Tony Judt Wydawnictwo: Rebis Seria: Historia współczesna powieść historyczna
1024 str. 17 godz. 4 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Historia współczesna
Tytuł oryginału:
Postwar. A history of Europe since 1945
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
1024
Czas czytania
17 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373018426
Tłumacz:
Robert Bartołd
Tagi:
Europa wojna 1945 odbudowa historia polityka gospodarka społeczeństwo
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
17
17

Na półkach:

Książka jest bardzo dobra i podejmuje tematykę historii Europy po 1945. Jest to pozycja też dla konkretnych osób, aby ją przeczytać trzeba znać w jakimś stopniu już historię i mieć bardzo humanistyczne podejście lub po prostu być humanistą. Ja nie będąc taką osobą miejscami czułem, że książka mnie męczy wywodami autora o ideologii oraz często sztuce, które nie rozumiem, natomiast w momencie gdy Tony Judt przytaczał suche liczby czułem się dobrze ją czytając i strona za stroną leciały aby śledzić dalsze wydarzenia i poznawać sytuacje danego kraju.

Książka ma też swoje wady, mianowicie autor jest skupiony głównie w swojej opowieści na 4 państwach, Niemczech, Włochach, Francji i Wielkiej Brytanii i dość pobieżnie w pierwszych rozdziałach traktuje całą resztę Europy. I jest trochę tak, że w pierwszym rozdziale od początku do końca poznajemy wydarzenia w Europie zachodniej w dość męczący sposób w kółko przytaczając ogromne zniszczenia z lekkimi kontrastami do Wschodu. No i na pewno na plus jest dobre opisanie przejęcie władzy przez Komunistów we Wschodniej Europie.

Inna wada książki to bardzo wątły kawałek informacji o tym jak wyglądały dyktatury w Hiszpanii, Portugalii oraz Grecji co jest opisane dość dobrze, ale mam wrażenie że autor nieobiektywnie i wręcz z własną niechęcią opisał owe państwa nie przytaczając co jak i dlaczego oraz bardzo słabo podjął się interesującego tematu w Hiszpanii, jakim był ich cud gospodarczy zwany "Desarollo".

Jeśli mam coś jeszcze dodać to fakt, że dobrze opisany jest temat powstawania Unii Europejskiej oraz rozwoju gospodarczego państw, które postawiły na wspólnotę, natomiast brak tu jej wad co mocno przekonuje mnie, że autor mocno pisał te książkę inspirowany poglądami lewicowymi. Inny przykład tych lewicowych poglądów to prób ugryzienia premier Wielkiej Brytanii w latach 80 i 90 Margaret Tchatcher, ale tak naprawdę odniosłem wrażenie, że nie bardzo to wyszło autorowi i brak tam jakiś przekonujących argumentów dla których można by stwierdzić, że rządy Tchatcher były złe.

Inne minusy to tak naprawdę brak podjęcia tematu Szwajcarii oraz jej społeczeństwa. Jest tak naprawdę na początku jakaś nota opisująca to jak owe państwo kolaborowało z Niemcami w trakcie II wś. Brakuje też jakiś większych opisów militarnych wydarzeń, np. Incydentu w Cieśninie Korfu czy też tematu greckiej wojny domowej. Brakuje mi też opisania tego jak wyglądała Jugosławia w okresie zimnej wojny oraz Albania i rządzy Envera Hoxhy.

Podsumowując jest to bardzo dobra książka, ale dla osób doświadczonych i rozumiejących już w pewnym stopniu politykę oraz potrafiących bezstronnie, a z pełnym obiektywizmem rozumieć świat XX i XXI wieku. Jest wymagająca i dlatego jeśli ktoś chce bardzo szeroko zbadać temat to jest ona dla niego.

Książka jest bardzo dobra i podejmuje tematykę historii Europy po 1945. Jest to pozycja też dla konkretnych osób, aby ją przeczytać trzeba znać w jakimś stopniu już historię i mieć bardzo humanistyczne podejście lub po prostu być humanistą. Ja nie będąc taką osobą miejscami czułem, że książka mnie męczy wywodami autora o ideologii oraz często sztuce, które nie rozumiem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    495
  • Przeczytane
    112
  • Posiadam
    57
  • Teraz czytam
    24
  • Historia
    24
  • Chcę w prezencie
    5
  • Ulubione
    4
  • Historyczne
    4
  • Do kupienia
    2
  • Do przeczytania
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powojnie: Historia Europy od roku 1945


Podobne książki

Przeczytaj także