Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego

Okładka książki Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego
Eugen Kogon Wydawnictwo: Replika historia
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Der SS-Staat - das System der deutschen Konzentrationslager
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2017-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-06-01
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376745954
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
473
404

Na półkach: ,

„Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego” Eugen Kogon będąc przeciwnikiem narodowego socjalizmu został we wrześniu 1939 r. osadzony w KL Buchenwald, przebywał tam w tzw areszcie ochronnym zwanym Schutzhäfling z numerem 9093 aż do 11 kwietnia 1945 roku. Po zakończeniu wojny występował jako świadek w głównym procesie załogi buchenwaldzkiej, który odbywał się przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Polskie wydanie niniejszej publikacji oparte jest na wydaniu z 1974 roku.
.
Eugen Kogon w bardzo dosadny sposób (zdecydowanie jako metodologia badań) przedstawił obraz KL Buchenwald jako swoistego rodzaju „samowystarczalność gospodarczą” (Autarkia), co oznaczało tylko jedno, że wszystkie obozy, cały aparat SS, Gestapo funkcjonowały na tak „idealnych” zasadach, że było wstanie zagwarantować wszelkie potrzeby gospodarki. Przedstawił cały skomplikowany system, który prężnie działał w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych. skupił się nie tylko na twardych faktach, mapach, wspomnieniach ale również na sylwetce więźnia, jego psychice i sile przetrwania. Zestawił ją w pozycji do portretu psychologicznego członków SS. W szczegółowy sposób opisał „Komando 99 - stajnia” (to tutaj znajdowało się urządzenie do strzału w potylicę) „w ten sposób w niektóre dni (…) udawało się „wykąpać (czyt. zabić) około 500 ludzi”. Opracował i zestawił najważniejsze cechy funkcjonowania Państwa SS w tym obozy koncentracyjne ich struktura zewnętrzna i wewnętrzną. Pokazał czytelnikowi na czym polegała praca w obozie, jak wyglądał „standardowy” dzień z życia więźnia. Jakie funkcjonowały kary, jaka była praca (jej rodzaje) i najważniejsze jak funkcjonowało wyżywienie więźnia, przesyłki, korespondencja czy warunki sanitarne. Szczególne miejsce w publikacji zajmują wszystkie eksperymenty medyczne (tyfus plamisty, wirus malarii, sterylizacja, przebywanie pod wodą pod wysokim ciśnieniem czy eksperymenty medyczne w kobiecym obozie w Ravensbruck.
.
Obszerna publikacja zwiera bardzo wiele materiałów źródłowych, zestawień, indeksów, map, fotografii. Co jest ważnym elementem dla każdego czytelnika. I tym samym staje się wręcz obowiązkowa pozycją bibliograficzną. „Niemieckie obozy koncentracyjne były światem samym w sobie, państwem w państwie - porządkiem bez prawa, w którym wrzucano człowieka”.

„Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego” Eugen Kogon będąc przeciwnikiem narodowego socjalizmu został we wrześniu 1939 r. osadzony w KL Buchenwald, przebywał tam w tzw areszcie ochronnym zwanym Schutzhäfling z numerem 9093 aż do 11 kwietnia 1945 roku. Po zakończeniu wojny występował jako świadek w głównym procesie załogi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    80
  • Przeczytane
    37
  • Posiadam
    26
  • Teraz czytam
    4
  • Historia
    2
  • Ulubione
    2
  • 2019
    1
  • Holokaust
    1
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
    1
  • II Wojna Światowa
    1

Cytaty

Więcej
Eugen Kogon Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne