rozwiń zwiń

Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące

Okładka książki Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Googla po fake newsy i bańki filtrujące
David Sumpter Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
350 str. 5 godz. 50 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Outnumbered: From Facebook and Google to Fake News and Filter-bubbles
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2019-09-24
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-24
Liczba stron:
350
Czas czytania
5 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378864516
Tłumacz:
Radosław Kosarzycki
Tagi:
internet portale algorytmy
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
588
574

Na półkach: , , , ,

Czy przemożny wpływ fake newsów nie jest sam fake newsem?

David Sumpter to matematyk zajmujący się algorytmiką. W książce "Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Google'a po fake news i bańki filtrujące" w sposób bardzo lekki opisał ścisłe podstawy cyfrowych zjawisk społecznych, które budują internetowe interakcje ludzi z informacjami o innych ludziach. Pyta o faktyczny poziom zagrożeń, manipulacji, anonimowości nas w sieci, gdy korzystamy z uzależniających usług potentatów wirtualnego świata. Oswojenia tego 'sieciowego globalnego stwora' poszukuje profesor poprzez przybliżanie mechanizmów, które korporacje używają do zbierania o nas informacji - zarówno socjotechnik jak i zaszytego kodu programistycznego.

"Osaczeni w liczbach" w istocie jest połączeniem analizy kilku niepokojących i medialnie nagłośnionych ostatnio zjawisk społecznych, które Internet wygenerował (Cambridge Analytica, wybory prezydenckie w USA w 2016, wynik głosowania w sprawie brexitu oraz kilku mniej znanych faktów w kontekście dyskryminacji i wycieku danych) z ciekawym podaniem stojących za nimi algorytmami i statystyką. Cel autora jest prosty - pokazać faktyczne źródła powstających sądów o cyfrowym świecie, by oswoić niepokoje, czasem by ostrzec czy zaprosić czytelnika do zniuansowania przekonań.

Matematyk analizuje bestsellery wydawnicze i sukces pisarski (chętnie zabrałbym głos na ten temat na LC), systemy punktowania publikacji naukowych, sposoby budowania wielowymiarowych baz wiedzy przez portale społecznościowe czy mechanizmy pozycjonujące treści w przeglądarkach. Tu jest sporo ciekawych informacji, z których kilka mnie zaskoczyło. W sumie tak 60% tekstu, to bardzo wartościowy materiał do przemyśleń dla każdego użytkownika Internetu. Są przykłady, trochę grafik i prosty język. Lektura wciąga i pobudza do refleksji.

Trochę narzekania. Sumpter czasem jednak zbyt nieformalnie zwraca się do czytelnika pomijając istotne dla mnie fakty. Unika żargonu (to jest z reguły dobre), ale kilkukrotnie przesadnie skupia się na detalach nieistotnej codzienności i przechodzi wtedy w styl reporterski czy dygresyjny. W samej treści i doborze tematów jest z reguły dobrze, poza przyszywanymi partiami o futbolu czy na siłę doczepionymi rozważaniami o przyszłości sztucznej inteligencji. Zdecydowanie ciekawiej jest w rozdziałach, w których skupia się na kluczowym w narracji styku: algorytm-człowiek-społeczne relacje. W ramach polemiki, nie zgadzam się z diagnozą, że negatywne treści wpuszczane do Internetu są niegroźne, gdy nie dominują nad pozytywnymi (str. 188-190). Moja wiedza o big data sugeruje, że już zaledwie 25% przekazu negatywnego (przy 75% pozytywnego) oznacza, że atrakcyjność negacji rozprzestrzenia się lepiej w sieci. Może jeszcze jedno - trochę za dużo było o amerykańskim świecie, ale ostatecznie Dolina Krzemowa akurat tam rezyduje.

Podsumowując. Bardzo ciekawa pozycja dla użytkowników Internetu. Może dla mnie w sporej części oczywista, ale język autora sprawił, że ostatecznie przyswajanie treści odbywało się sprawnie.

Polecam szczególnie, jeśli nurtują Ciebie pytania:

• Kto lub co odpowiada za dyskryminujące czasem sposoby prezentacji informacji w Internecie?
• Czy FB faktycznie wie o nas więcej, niż my sami?
• W jakim stopniu nasze wybory treści tworzą wokół nas bańki informacyjne?
• Jak działa wyszukiwarka, mechanizm polubień czy dziedziczenie profilujące znajomych?
• Czy fake newsy to dominujący negatywny składnik treści internetowych?
• Jak przechytrzyć portale randkowe, zarobić na często wyświetlanych treściach z YouTube, walczyć z botami?
• No i tak ogólnie - czego należy się bać w kontaktach człowiek-maszyna?

Czy przemożny wpływ fake newsów nie jest sam fake newsem?

David Sumpter to matematyk zajmujący się algorytmiką. W książce "Osaczeni przez liczby. O algorytmach, które kontrolują nasze życie. Od Facebooka i Google'a po fake news i bańki filtrujące" w sposób bardzo lekki opisał ścisłe podstawy cyfrowych zjawisk społecznych, które budują internetowe interakcje ludzi z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    160
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    21
  • Teraz czytam
    5
  • Copernicus Center Press
    4
  • Papier
    2
  • Informatyka
    2
  • Nauka
    2
  • Matematyka
    2
  • Popularnonaukowe
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne