Piłkomatyka. Matematyczne piękno futbolu

2018-04-18
2018-04-18
Łukasz Lamża, Bartłomiej Kucharzyk
matematyka piłka nożna sport

Szkiełko i oko to nie wszystko

Połączenie moich dwóch ulubionych dziedzin. Piłka nożna oraz matematyka. To nie mogło się nie udać. Bardzo szybko się czytało, ze względu na moje zainteresowanie. Śmiało jestem w stanie ją polecić. Mając jakiekolwiek pojęcie, jest to super pozycja na zapoznanie z matematyką, szczególnie w obstawianiu!

Matematyka królową nauk? Możliwe. W tej książce jest kilka przykładów na zastosowanie matmy w nieoczywistych sytuacjach, jak rozprzestrzenianie się oklasków na auli(!).
Liczyłem na więcej informacji na temat samej gry.

Liczyłem na więcej informacji na temat samej gry.

Świetna książka dla każdego fana piłki, który na myśl o rozwiązaniu ciekawego zagadnienia matematycznego odczuwa nutkę ekscytacji.
Przyznam się, że po lekturze, na wiele sytuacji pojawiających się podczas meczów, będę patrzył w nowy, inny sposób.
Ostatnie rozdziały będą szczególnie ciekawe dla wszystkich, którzy próbują swoich sił w starciu z bukmacherami.

Matematyka i statystyka w piłce nożnej są dziś niemal tak obecne, jak zachwyty nad najlepszymi strzałami czy asystami. Dość powiedzieć, że nowatorska, w momencie wydania "Piłkomatyki" statystyka xG, dziś jest podstawą do jakiejkolwiek analizy przedmeczowej. Aczkolwiek jest to lektura przyjemna, pisana dostosowanym do odbiorcy językiem, a przy tym pozwalająca nauczyć się czy dostrzec nowych rzeczy.

Gdy odkryłem istnienie "Piłkomatyki" pomyślałem, że pojawiła się okazja, aby poznać matematyczną stronę pracy współczesnych futbolowych sztabów szkoleniowych. Opis książki wprawdzie nie sugeruje takiej możliwości, sądziłem jednak, iż można dojść do pewnych wniosków na podstawie zawartych w niej informacji. Nic z tego. Jest ona raczej zbiorem ciekawostek, niż analiz. Inaczej mówiąc, to co przeciętny fan piłki nożnej z reguły już wie, jest opisywane językiem matematyki. I tyle. Fragment recenzji magazynu "FourFourTwo" na okładce - "futbol i matematyka nie mogą bez siebie istnieć" - brzmi w tym kontekście śmiesznie. Podobna relacja z królową nauk dotyczy właściwie każdej dziedziny ludzkiego życia.
Moje rozczarowanie wynika prawdopodobnie ze zbyt daleko idących oczekiwań. Nie uważam jednak tej pozycji za słabą. Jest to całkiem przyjemna lektura, pozwalająca zyskać miłośnikom piłki nożnej nowe spojrzenie na tę dyscyplinę.

Ciekawa, ale jednak często zbyt matematyczna dla fana futbolu.

Ciekawa, ale jednak często zbyt matematyczna dla fana futbolu.

Matematyka i piłka nożna? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to połączenie dosyć niecodzienne. A jednak! Wystarczy obejrzeć czasami pomeczowe studia i posłuchać analizy poszczególnych akcji - oczywiście jeśli mówi o nich ktoś kompetentny, a nie pan Zdzisio z kanapy, który piłke ogląda tylko po to, by krytykować naszych. Dajmy na to pan Jacek Gmoch- jego analizy z użyciem mazaków są już kultowe. Pokazuje on ruch piłkarzy, ustawienia, które czasami przypominają różne figury geometryczne.

David Sumpter to postać nietuzinkowa. Pisząc “Piłkomatykę”, miał nieco ponad czterdzieści lat, a był już profesorem matematyki stosowanej, jednocześnie będąc trenerem piłkarskiej drużyny dziewięciolatków. Doświadczenia z Oksfordu i Cambridge w połączeniu z miłością do piłki nożnej musiały spowodować wydanie tej książki.

Jako tuman matematyczny nieco bałam się tej książki. Nie było czego, serio. Zawiłości matematyczne są tutaj wyjaśnione prostym językiem, który powinien zrozumieć każdy laik. Nie ma tutaj nadmiaru zawodowej paplaniny z milionem niezrozumiałych pojęć. Jest za to całkiem sporo wykresów, grafów, a jak wiadomo- obecnie rysunki i pismo obrazkowe dużo bardziej potrafi przemówić do człowieka niż kilka zdań wytłumaczenia.

Cholernie, ale to cholernie szanuję za dużą ilość przykładów z boiska. I to nie takich z lat siedemdziesiątych, ale bardzo współczesnych, które sama widziałam już jako dosyć świadomy kibic. Gdy czytam o kapitulacji Brazylii w półfinale Mistrzostw Świata, przed oczami mam scenę, gdy po golu Kroosa na 4:0 mój tata stwierdził, że “on to pierd*li, bo to gówno, nie półfinał”. Nie sposób zapomnieć fantastycznej przewrotki #zlatanibrahimovic w meczu z Anglią. Ciężko mi to pisać, ale gra Barcelony, sprzed prawie dekady oparta na tiki- tace była serio...dobra. (proszę to zapamiętać, więcej tego nie powtórzę).

Sumpter podkreśla jednak najważniejszą rzecz- piłka nożna jest nieprzewidywalna. Nie da się jej idealnie wymierzyć żadnym działaniem matematycznym. Często występuje element zaskoczenia - i to jest najpiękniejsze, bo budzi emocje! Kto 22 listopada 2016 r. rano spodziewał się rekordu strzelonych goli w meczu Ligi Mistrzów? Mecz Borussi Dortmund z Legią zaskoczył cały piłkarski świat. Kto spodziewał się, że po przegranej 0:4 z PSG w pierwszym meczu 1/16 Barcelona dokona remontady i w rewanżu zwycięży aż 6:1? Tego nawet najbardziej zaawansowana matematyka nie jest w stanie wyjaśnić - i Sumpter to rozumie.

“To połączenie teorii z praktyką czyni piłkę nożną naszym ukochanym sportem. Możesz dryblować jak Messi lub podkręcać piłką jak Beckham, jeśli jednak twój zespół nie ma struktury, nigdy nie będziesz miał szansy na popisanie się swoimi umiejętnościami. Możesz śpiewać swój hymn narodowy z dumą i uczuciem, a 30 minut później przegrywać 0:5 z dobrze zorganizowaną drużyną niemiecką. Możesz też znać każde podręcznikowe ustawienie, ale bez wszystkich tych godzin praktyki na szkolnym boisku i murawie treningowej nie opanujesz ruchów potrzebnych do zwycięstwa. Futbol to więcej niż taktyka, to więcej niż perfekcyjna kontrola nad piłką, to też więcej niż radość zwyciężania.”

Książka ciekawa, mnie najbardziej zainteresowała na początku oraz pod koniec. Rozdziały o taktyce dosyć ciężko mi szły. Minusem książki zbyt wiele nawiązań do tematów pozapiłkarskich, ale kilka interesujących rzeczy można się z niej dowiedzieć.

Absolutny must read dla wszystkich maniaków piłkarskich. Nie wszystkie wątki są zjadliwe, ale generalnie książka niesie za sobą ogromny bagaż wiedzy na temat piłki nożnej, zwłaszcza w zakresie: struktury, ruchu, nieprzewidywalności itp. Polecam!

Już sam tytuł ostrzega, że nie będzie to lekka lektura. Mimo to, warto jednak podjąć wyzwanie i zmierzyć się z liczącą 330 stron pozycją. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na postać autora. Bo Sumpter to zarazem trener piłkarskiej drużyny 9-latków i… profesor matematyki stosowanej na uniwersytecie w Uppsali, który specjalizuje się w zachowaniach zbiorowych. Wcześniej pracował on na uczelniach w Oksfordzie i Cambridge, a miłość do futbolu rozkwitała w nim najpierw w rodzinnym Londynie, a potem w Manchesterze – przy takich zainteresowaniach i takim CV będącego lekko po 40-tce Davida musiało wyniknąć coś nietuzinkowego. I wyniknęło. Uprzedzając możliwe wątpliwości i przypuszczenia – książka nie jest jednak ani beznamiętnym zbiorem statystyk, ani też nie stanowi skupiska wyliczeń dających gotowy przepis na sukces. Jest to raczej dokonana z zastosowaniem modelowania matematycznego analiza poszczególnych piłkarskich zagadnień, która pozwoli czytelnikowi spojrzeć zgoła inaczej na pewne zjawiska. Pierwsza część tego jedynego w swoim rodzaju wykładu – z użyciem na szczęście dowcipnego języka bez nadmiaru matematycznych pojęć – dotyczy stricte taktyki i zachowań boiskowych piłkarzy, druga skupia się na pracy trenerów, a trzecia poświęcona jest głównie kibicom (włącznie z tematyką zakładów bukmacherskich). – Matematyki można używać, aby zrozumieć futbol, a futbol pomaga wyjaśnić matematykę. Dlatego każdy rozdział to opowieść o tym, jak piłka i matematyka mogą współpracować, tworząc potężne analogie – zachęca autor już we wstępie. A potem zabiera nas we wspomnianą piłkomatyczną podróż, po której niektórzy nauczyciele matematyki mogą się mocno zdziwić biorąc do tablicy fanów futbolu…

• Sport
  • Matematyka