Nurty pedagogii

Okładka książki Nurty pedagogii
Monika Jaworska-WitkowskaZbigniew Kwieciński Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
354 str. 5 godz. 54 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
354
Czas czytania
5 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7587-023-7
Tagi:
pedagogika pedagogia pedagogika alternatywna nauki społeczne wychowanie edukacja
Średnia ocen

                5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pedagogika. Podręcznik akademicki Zbigniew Kwieciński, Bogusław Śliwerski
Ocena 5,0
Pedagogika. Po... Zbigniew Kwieciński...
Okładka książki Krótkie wykłady z socjologii edukacji Jowita Bartczak, Agnieszka Cybal-Michalska, Barbara Galas, Tomasz Gmerek, Agnieszka Gromkowska-Melosik, Zbigniew Kwieciński, Zbyszko Melosik, Piotr Mikiewicz, Joanna Ostrouch-Kamińska, Błażej Przybylski, Mirosław J. Szymański, Barbara Wiśniewska-Paź
Ocena 1,0
Krótkie wykład... Jowita Bartczak, Ag...
Okładka książki O nową jakość edukacji nauczycieli Maria Czerepaniak-Walczak, Wanda Dróżka, Wasilewska-Kamińska Ewa, Marzanna Farnicka, Magdalena Jelonek, Ewa Kobyłecka, Marcin Kocór, Piotr Kostyło, Marta Kowalczuk-Walędziak, Stefan M. Kwiatkowski, Stefan T. Kwiatkowski, Zbigniew Kwieciński, Joanna Leek, Alicja Leśniak, Joanna Małgorzata Łukasik, Joanna Madalińska-Michalak, Justyna Miko-Giedyk, Inetta Nowosad, Joanna Papieska, Joanna Pękala, Norbert Pikuła, Marcin Rojek, Agnieszka Szplit, Mirosław J. Szymański, Hanna Tomaszewska-Pękała, Dominika Walczak, Andrzej Wierciński, Anna Wiłkomirska, Barbara Worek
Ocena 0,0
O nową jakość ... Maria Czerepaniak-W...
Okładka książki Edukacyjne badania w działaniu Hana Červinková, Maria Czerepaniak-Walczak, Bogusława Dorota Gołębniak, Dorota Klus-Stańska, Rafał Krenz, Zbigniew Kwieciński, Ewa Lemańska-Lewandowska, Rozalia Ligus, Maria Mendel, Mirosława Nowak-Dziemianowicz, Bohdan Skrzypczak, Barbara Smolińska, Wiesław Theiss, Beata Zamorska, Jolanta Zwiernik
Ocena 0,0
Edukacyjne bad... Hana Červinková, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1059
241

Na półkach:

Tytuł pracy budzi zaciekawienie jej zawartością. Wprowadzenie słowa „pedagogia” zapo¬wia¬da inne rozumienie nauki o edukacji niż to, które utrwaliło się w tradycyjnej, miejscami zmurszałej pedagogice, a człony „dyskretne” i „odlotowe” zapowiadają inne ujęcie tej nauki, wykraczające poza to, co zwykle mieści się w ujęciach podręcznikowych. Praca ta, dedykowana Profesorowi Lechowi Witkowskiemu, zdaje się być dobrze dostosowana do okoliczności: wszak to właśnie Jubilat – jak trafnie zauważają Autorzy książki – „od początku wkroczenia do obszaru dyskusji, badań, studiów i pisarstwa naukowego dotyczącego edukacji i pedagogiki był mistrzem odwagi i niekonwencjonalnego sięgania po nieznane teorie i najważniejsze omijane kategorie, podejmowania najtrudniejszych problemów i twórczego ich rozwiązywania, otwieranie pedagogiki polskiej na całą humanistykę współczesną…” (s. 15).
[…] Inspiracją naukową do napisania pracy stała się refleksja nad opublikowanym w 2004 roku esejem Zbigniewa Kwiecińskiego o głównych i pobocznych nurtach pedagogii.
Zbigniew Kwieciński charakteryzuje różne szczegółowe odmiany pedagogii. W grupie pedagogii perswazyjno-patetycznych są to: panpedagogizm, pedagogia aktualna, pedagogiczna kariologia, rozrachunek, błędne interpretowanie pedagogiki Makarenki, socpedagogia, pedagogia dekorowana ideologią, „logika pożyczonego garnka”, teoria podwójnego agenta, pedagogie: konwersji, agonistyczna, nawiedzona, pedagogia „powrotu do czystych źródeł” oraz pedagogia teonomiczna. W tej samej grupie znalazły się też pedagogie” esencjalistyczna, systemologiczna, holistyczna, fraktalna, dynamiki potencjałów, utraconej nadziei, lęku, kosmiczna, tragiczna, metapedagogia ambiwalencji zrównoważonej i asymetrii uspójnienia, etnopedagogie, folk-pedagogie, pop-pedagogie. Kwieciński analizuje też „podwójne przesunięcie paradygmatyczne” jako „potrójne złudzenie andragogiczne”.
Cała część pedagogika po przejściach – pozytywne aspekty przemian (Autor wymienia również negatywne, ale ich świadomie nie rozpatruje) napisana jest erudycyjnie i świadczy o bardzo dobrej znajomości problemów polskiej pedagogiki współczesnej. Wysoka wartość opracowania nie jest zaskoczeniem, wszak Autor w omawianym okresie przez wiele lat był dziekanem Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od dłuższego czasu jest przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, aktualnie odgrywa wiodącą rolę w dynamicznie rozwijającej się Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Druga część przygotowywanej książki, napisana przez Monikę Jaworską-Witkowską, ma cha¬rakter aplikacyjny. Nosi tytuł Próby czytania pedagogicznego po śladach i tropach kultury. Intencja została tu wyrażona jasno, chodzi o kulturowe inspiracje dla pedagogiki.
Praca Zbigniewa Kwiecińskiego i Moniki Jaworskiej-Witkowskiej wnosi nowe, ale już pogłębione tematy analiz, które Autorzy sytuują w ramach pedagogii. […]
Prof. dr hab. Mirosław J. Szymański

Tytuł pracy budzi zaciekawienie jej zawartością. Wprowadzenie słowa „pedagogia” zapo¬wia¬da inne rozumienie nauki o edukacji niż to, które utrwaliło się w tradycyjnej, miejscami zmurszałej pedagogice, a człony „dyskretne” i „odlotowe” zapowiadają inne ujęcie tej nauki, wykraczające poza to, co zwykle mieści się w ujęciach podręcznikowych. Praca ta, dedykowana Profesorowi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Czytane partiami/niedoczytane
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Przeczytane w 2016
    1
  • Psychologia/pedagogika
    1
  • Chcę w prezencie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nurty pedagogii


Podobne książki

Przeczytaj także