Najbardziej niebezpieczne ze zwierząt. Natura ludzka i przyczyny wojen

Okładka książki Najbardziej niebezpieczne ze zwierząt. Natura ludzka i przyczyny wojen
David Livingstone Smith Wydawnictwo: CiS filozofia, etyka
343 str. 5 godz. 43 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Most dangerous animal
Wydawnictwo:
CiS
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Data 1. wydania:
2007-08-07
Liczba stron:
343
Czas czytania
5 godz. 43 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Anny E. Eichler
Tagi:
filozofia antropologia filozoficzna natura ludzka wojny
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2475
697

Na półkach: , ,

Książka może zniechęcić każdego, kto sięga po nią z jakimś ukierunkowanym nastawieniem a ma już za sobą sporo tomów nt. ewolucji człowieka i jego natury. Mam oczywiście na myśli poważniejsze pozycje (np. Pinker, Wrangham, Diamond) a nie psychologiczno-bełkotliwe poradniki osadzone w teoriach rodem z XVIII i XIX wieku. Wydawało by się, że będzie to rzecz o naszej ewolucji, rozwoju Homo sapiens i tego, jak bardzo wojna i agresja jest zakorzeniona w naszej historii gatunku i umysłowej mentalności. Tymczasem ewolucji i antropologii (szeroko rozumianej biologii) jest tu nad wyraz mało. Te aspekty autor raczej sygnalizuje odwołując się do tez innych autorów przedstawiając je w najważniejszych elementach. Autor bardziej skupia się na pokazaniu powszechności działań agresywnych w czasach historycznych czyli w okresie, kiedy Homo nie tylko był już „sapiens”, ale i zaczynał tworzyć zręby tego, co można nazwać szeroko rozumianą kulturą. Cennym aspektem książki jest bardzo szerokie spojrzenie na owe aspekty ludzkiej działalności, które zazwyczaj dość rzadko, z zupełnie niepojętych powodów (tabu?), wiąże się z wojnami. Choćby religia. Oczywiście daleki jest od jakiegokolwiek usprawiedliwiania ludzkiej agresji. Wielokrotnie podkreśla, że zrozumienie pewnych mechanizmów działania (choćby dość charakterystyczne elementy każdej wojennej propagandy) tkwiących w naszych umysłach absolutnie nie jest ich usprawiedliwianiem. Fakt, że coś jest naturalne (wywodzące się z naturalnych zachowań i biologii) nie znaczy, że jest dobre i musi być akceptowalne.
Mam jednak wrażenie, że w trosce o poręczności książki autor nad wieloma aspektami lekko się prześlizgnął jednocześnie chcąc złapać wszystkie sroki za ogon. W sporych fragmentach książka wydaje się dość ogólnikowa, brakuje jej szczegółów.
Lekturę psuje trochę redaktorsko-korektorskie niechlujstwo. Stąd zapewne asekuracyjnie w stopce redakcyjnej korektor powstydził się zaprezentować się z nazwiska. Można trafić na sporą ilość zdań, gdzie sypie się gramatyka a czasem nawet logika. Pojawiają się też wyrazy, które prawdopodobnie w ramach korekty miały być usunięte a nie zostały. Bywa też, że korekta przegapia lapsusy językowe tłumacza. I tak na jednej ze stron mamy możliwość dowiedzieć się, że Homo sapiens miał styczność z … trującymi wężami i pająkami. Tymczasem chodziło o jadowitość owych stworzeń. W przypadku książek popularnonaukowych takie wpadki, choćby nieliczne, nie licują z tematyką i psują lekturę.

Książka może zniechęcić każdego, kto sięga po nią z jakimś ukierunkowanym nastawieniem a ma już za sobą sporo tomów nt. ewolucji człowieka i jego natury. Mam oczywiście na myśli poważniejsze pozycje (np. Pinker, Wrangham, Diamond) a nie psychologiczno-bełkotliwe poradniki osadzone w teoriach rodem z XVIII i XIX wieku. Wydawało by się, że będzie to rzecz o naszej ewolucji,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    55
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    2
  • Wydawnictwo Cis
    1
  • Psychologia
    1
  • 2016
    1
  • Socjo
    1
  • Nauka
    1
  • W domu
    1

Cytaty

Więcej
David Livingstone Smith Najbardziej niebezpieczne ze zwierząt. Natura ludzka i przyczyny wojen Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także