rozwińzwiń

Krytyki Politycznej Przewodnik lewicy

Okładka książki Krytyki Politycznej Przewodnik lewicy praca zbiorowa
Okładka książki Krytyki Politycznej Przewodnik lewicy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788361006008
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
174
158

Na półkach:

W książeczce ciekawy jest tak naprawdę tylko rozdział "Państwo i gospodarka", gdzie czytelnik znajdzie sporo trudno dostępnych i poniekąd inspirujących faktów na temat rozwoju Szwecji i w ogóle państw skandynawskich, wedle modelu innego niż anglosasko-liberalny. W pozostałych rozdziałach, albo omawiane są pseudokwestie interesujące jedynie liberalną lewicę, albo przedstawia się banały językiem demoliberalnego bełkotu, który równie dobrze można przeczytać w codziennej prasie, na ogół zaś występuje jedno i drugie.

Ogólnie, po lekturze tomiku pozostaje rozczarowanie, bo to mityczne "rewolucyjne, komunistyczne lewactwo" którym straszyła nas demoliberalna prawica kilka lat temu, okazuje się po prostu lewicowym skrzydłem demoliberalizmu - z tym samym co pozostali demoliberałowie zestawem idei, odwołań historycznych, nawet z tym samym językiem. Lewica okazuje się nie być alternatywą dla demoliberalizmu, tylko jego wariantem. Okazuje się być zbyt nudna, by dalej ją studiować.

W książeczce ciekawy jest tak naprawdę tylko rozdział "Państwo i gospodarka", gdzie czytelnik znajdzie sporo trudno dostępnych i poniekąd inspirujących faktów na temat rozwoju Szwecji i w ogóle państw skandynawskich, wedle modelu innego niż anglosasko-liberalny. W pozostałych rozdziałach, albo omawiane są pseudokwestie interesujące jedynie liberalną lewicę, albo przedstawia...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
351
346

Na półkach:

Dobra pozycja dla lewicowców, by poukładać sobie poglądy, uniknąć przeczenia samemu sobie, wyciągnąć wnioski do wyrobienia sobie zdania na nowe zjawiska. Z racji roku wydania jest już trochę nieaktualna, tj. omija kwestie, które obecnie aż krzyczą o komentarz, niemniej jednak jest to lewicowe kompendium ideologii wraz ze źródłami, faktami i przydatnymi argumentami.
Wydaje się, że mogłaby to być dobra książka dla ludzi uprzedzonych do "lewactwa", którzy sądzą, że to wszystko co mówią feministki, związkowcy czy alterglobaliści to jeden wielki stek bzdur. Nawet jeśli niekoniecznie zgadzają się z lewicową retoryką, mogliby się przekonać, że na czymś to się jednak opiera. Niestety wątpię, że ktokolwiek taki sięgnąłby po krwistoczerwoną książeczkę z odstraszającą lewicową symboliką i wielkim podpisem środowiska "największych lewackich oszołomów w Polsce". Nie do takich osób jest to skierowane, a szkoda.
Ogólnie polecam, treść jest na pewno wartościowa. Można by się przyczepić do jakości wydania, bo widać wyraźnie że rozmachu nie było i wszystko było robione hobbystycznie na eko-papierze.

Dobra pozycja dla lewicowców, by poukładać sobie poglądy, uniknąć przeczenia samemu sobie, wyciągnąć wnioski do wyrobienia sobie zdania na nowe zjawiska. Z racji roku wydania jest już trochę nieaktualna, tj. omija kwestie, które obecnie aż krzyczą o komentarz, niemniej jednak jest to lewicowe kompendium ideologii wraz ze źródłami, faktami i przydatnymi argumentami.
Wydaje...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
480
131

Na półkach:

Ciekawy przewodnik po najważniejszych dla lewicy kwestiach (ekonomia, ekologia, alterglobalizm, LGBT i inne). Każdemu tematowi poświęcony jest krótki tekst, daty i fakty oraz pytania. Książeczka ma charakter informacyjny, czasem nawet podręcznikowy, dobra więc będzie dla uczniów (przepraszam, po jej przeczytaniu powinienem napisać uczniów/uczennic) i osób, które nie mają żadnego pojęcia o lewicy. Dla obeznanych nie polecam, bo nie dowiedzą się niczego nowego.
Brakuje choćby krótkiej listy polecanych książek po każdym z rozdziałów, do tego przewodnik jest nieaktualny, bo pisany w 2007 i wiele spraw od tego czasu się zmieniło (własnie dzięki lewicy, czy też przez nią).

Ciekawy przewodnik po najważniejszych dla lewicy kwestiach (ekonomia, ekologia, alterglobalizm, LGBT i inne). Każdemu tematowi poświęcony jest krótki tekst, daty i fakty oraz pytania. Książeczka ma charakter informacyjny, czasem nawet podręcznikowy, dobra więc będzie dla uczniów (przepraszam, po jej przeczytaniu powinienem napisać uczniów/uczennic) i osób, które nie mają...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach: ,

"Wydana przez „Krytykę Polityczną” mała, czerwona książeczka pod tytułem „Przewodnik Lewicy” równie dobrze mogłaby się nazywać „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o lewicy, a boicie się zapytać”. To świetne kompendium, wyjaśniające postulaty, wartości i hasła tzw. nowej polskiej lewicy.

Czym jest lewica? W świecie późnej nowoczesności, trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Cechą charakterystyczną współczesnych demokracji jest bowiem wędrówka zarówno prawicy, jak i lewicy do centrum politycznego spektrum. I nie wiadomo w zasadzie, kto jest z jakiej politycznej bajki.

Pytanie: „Czym jest lewica?” ma szczególny wymiar w Polsce. W naszym kraju lewicowość obrosła w stereotypowe, odstręczające wielu obywateli narośle. Lewicowiec w powszechnym odbiorze kojarzy się jako zwolennik recydywy PRL, bądź - w najlepszym wypadku - jak cyniczny, chciwy i skorumpowany postkomunista o nalanej twarzy i podejrzanym spojrzeniu. Lewicowiec kojarzy się z osobnikiem dzierżącym w dłoni czerwony sztandar z sierpem i młotem, za plecami mającego trumny Stalina, Mao i Lenina, marzącego o odbudowie gułagów, do których wtrącałby normalnych, zdrowych moralnie Polaków-katolików.

„Przewodnik Lewicy” pozwala zrewidować te stereotypy. Ta mała czerwona książeczka (pyszna analogia do Mao i jednocześnie drwina z mainstreamu!) to całościowa wykładnia tożsamości lewicowej i wartości bliskich osobom związanym z lewą stroną sceny politycznej. Autorzy unikają typowego dla tradycyjnej lewicy moralizatorstwa. Piszą: - Nie rościmy sobie pretensji do jedynej słuszności na lewicy. Część prezentowanych tu idei i rozwiązań wykracza zresztą poza lewicową identyfikację. Nie ma też w „Przewodniku…” haseł nawołujących do walki ze zgniłym imperializmem USA i podobnych reliktów przeszłości. Siłą tej książki jest, iż autorzy wykładają rzeczowo i spokojnie - a jednocześnie stanowczo - czym ich zdaniem jest i czym powinna być lewica w realiach XXI wieku.

W książce zostały poruszone kwestie zarówno ze sfery ideologii (rozdział „Wolność i liberalna demokracja”),gdzie autorzy dokopali się do samych korzeni lewicowych poglądów i w skrócie zaprezentowali lewicową wizję polityki i społeczeństwa, jak i tak szczegółowe zagadnienia, jak rola organizacji pozarządowych w budowie zdrowego społeczeństwa obywatelskiego. Nie zapomniano również o dylematach płynących z realiów współczesnego społeczeństwa informacyjnego.

Spokojny, pewny ton tej książki to z pewnością jej wielka siła. Autorzy nie wzywają nikogo na barykady do walki z kapitalistami czy imperialistami. Oni próbują podważyć ideologiczną hegemonię neoliberalizmu od strony jego dogmatów. Wskazują jego oczywiste słabości, podsuwają konkretne rozwiązania. Mówiąc kolokwialnie, pokazują, gdzie poskrobać tynk, by odpadła cała warstwa.

Prezentują też spójną, uporządkowaną wizję lewicowej tożsamości. Która niesie odpowiedzi na rozmaite pytania. Taka propozycja może skusić wiele osób, które może i miałyby ochotę przyznać się do sympatii lewicowych, ale wciąż kojarzą je z topornym socjalizmem a'la PRL.

W Polsce dyskurs publiczny został zawłaszczony przez przez dwa języki. Gdy mowa o wartościach, niejako automatycznie narzuca się język konserwatywny. O sprawach gospodarki nie mówi się zaś inaczej, jak tylko językiem liberalnym. To „zakotwiczenie” debaty publicznej między konserwatyzmem i liberalizmem po wyborach w 2005 roku znalazło odbicie na scenie politycznej, gdy zwyciężyły dwie partie prawicowe: narodowo-populistyczny PiS oraz konserwatywno-liberalna PO. Dla języka lewicowego, i tak marginalizowanego, zabrakło zupełnie miejsca w debacie publicznej, polityczną lewicę skompromitował zaś lewicowy tylko z nazwy SLD.

Środowisko „Krytyki Politycznej” od paru lat konsekwentnie próbuje przełamać ten impas. Korzystając ze wskazówek Karola Marksa, „KP” dba o budowę bazy. Oprócz lewicowo-liberalnego kwartalnika, publikuje - wspólnie z wydawnictwem Ha!art - książki takich autorów, jak Slavoj Żiżek czy Alain Badiou. „KP” otworzyła też w Warszawie RED-akcję, która wyrosła na tętniący życiem ośrodek dyskusyjno-kulturalny.

„Przewodnik Lewicy” jest kolejnym krokiem środowiska „Krytyki Politycznej” w stronę rozbicia ideologicznego status quo na polskiej scenie publicznej. „Przewodnik…”, choć jest małych rozmiarów, może przynieść naprawdę duże owoce. W XXI wieku lewica jest jedyną siłą, która na poważnie chce podjąć dylematy współczesności. Ale jej głos jest - jak dotąd - za słaby. Nie dociera do szerokich mas, słyszy go może garstka zatwardziałych lewaków.

Ten problem jest szczególnie palący w Polsce. Nasze elity po 1989 roku zachłysnęły się mocno ideologią TINA (There Is No Alternative; nie ma alternatywy dla neoliberalnego kapitalizmu - przyp.aut.) i w tym duchu reformowały kraj, doprowadzając do sporego rozwarstwienia społecznego i powstania sporych enklaw dziedzicznej biedy. U nas lewicowy głos jest szczególnie potrzebny. Takie inicjatywy jak „Przewodnik Lewicy” sprawią, że lewica zamiast cicho i nieśmiało, zacznie mówić mocnym i pewnym siebie głosem."

Krytyki Politycznej przewodnik lewicy, Warszawa 2007.

www.ksiazkowisko.blogspot.com

"Wydana przez „Krytykę Polityczną” mała, czerwona książeczka pod tytułem „Przewodnik Lewicy” równie dobrze mogłaby się nazywać „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o lewicy, a boicie się zapytać”. To świetne kompendium, wyjaśniające postulaty, wartości i hasła tzw. nowej polskiej lewicy.

Czym jest lewica? W świecie późnej nowoczesności, trudno o jednoznaczną odpowiedź na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
181
16

Na półkach: ,

Dobra jedynie jako wprowadzenie

Dobra jedynie jako wprowadzenie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
39
39

Na półkach: , ,

Kompendium wiedzy i streszczenie lewicowych poglądów na różne bardzo istotne kwestie.

Kompendium wiedzy i streszczenie lewicowych poglądów na różne bardzo istotne kwestie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    54
  • Chcę przeczytać
    42
  • Posiadam
    26
  • Krytyka Polityczna
    2
  • Lewica
    1
  • 2013
    1
  • Lewackie ksiużki
    1
  • POLITYKA
    1
  • Przeczytane 2022
    1
  • Biblioteka domowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Krytyki Politycznej Przewodnik lewicy


Podobne książki

Przeczytaj także