rozwiń zwiń

Łomskie opowieści

Okładka książki Łomskie opowieści
Emil Andreev Wydawnictwo: Toczka Seria: Na Południe literatura piękna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Na Południe
Tytuł oryginału:
Ломски разкази
Wydawnictwo:
Toczka
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393598618
Tłumacz:
Magdalena Pytlak, Anna Król, Marta W. Kowalska, Katarzyna Fijołek, Marzena Magdziorz, Bartłomiej Rusin, Magdalena Zuba
Tagi:
opowiadania literatura bułgarska Łom Bułgaria
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Podróż z nieznajomą. 33 współczesne opowiadania bułgarskie Emil Andreev, Dejan Enev, Georgi Gospodinow, Alek Popov, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Podróż z niezn... Emil Andreev, Dejan...
Okładka książki Człowiek o wielu imionach. Antologia prozy bułgarskiej przełomu XX i XXI wieku. Emil Andreev, Emilia Dvoryanova, Dejan Enev, Zdravka Evtimova, Valentin Georgiev, Georgi Gospodinow, Rajna Markova, Alek Popov, Sava Vassilev
Ocena 6,6
Człowiek o wie... Emil Andreev, Emili...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
269
268

Na półkach:

Czasami trafiam na informację o jakiejś książce i podświadomie wiem, że mnie zachwyci. Że idealnie wpasuje się w moje literackie gusta i że będę ją czytała powoli, bardzo powoli, dawkując sobie słowa jak najlepszy smakołyk, którego chce się kosztować jak najdłużej.

„Łomskie opowieści” zainteresowały mnie z dwóch powodów. Po pierwsze, bo dotyczyły Bułgarii, mojej kochanej Bułgarii, za którą tęsknię i która na stałe wpisała się w listę moich najlepszych wspomnień. O ile udało mi się choć trochę poznać ten kraj i mieszkających w nim ludzi, o tyle nie miałam zielonego pojęcia o bułgarskiej literaturze, która, jak się okazało, jest również w Polsce tematem dość niszowym. Po drugie, bo krótki fragment wstępu w jednej chwili wywołał skojarzenie z „Opowieściami galicyjskimi” Stasiuka, które wielbię, tak samo, jak i samego autora – za niesamowity zmysł obserwacji, dosadną prostotę spostrzeżeń i celebrację zwykłości, która nagle staje się czymś absolutnie wyjątkowym. Okazało się, że obydwie książki łączy nie tylko podobieństwo tytułów. Co jeszcze?

Krótka forma

Bardzo lubię opowiadania. Krótkie formy, w których można zamknąć całkiem wiele. Małe dzieła stanowiące odrębne przestrzenie, które łączą się ze sobą, przenikają i splatają, tworząc jedną rzeczywistość.

Małe miasteczko przy granicy

Małe miasteczka mają to do siebie, że czas płynie w nich bardzo wolno. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość współistnieją obok siebie, oporne na zmiany, które dzieją się w „świecie” – świecie, który dla mieszkańców tak Łomu, jak i Beskidu Niskiego jest światem niemal mitycznym i tak do końca nie wiadomo, czy w ogóle istnieje.

Knajpa, będąca centrum Wszechświata

Tutaj wszyscy się znają. Tutaj wszyscy wiedzą o sobie wszystko. W knajpie, będącej centrum wydarzeń, spotykają się, by razem pić, by rozmawiać, by się kochać i by się nienawidzić. Grają w bilarda, tańczą, kłócą się, przekrzykują. Kiedy nie ma innych rozrywek, ludzie są rozrywką samą w sobie.

Starcy i wariaci

W małych miasteczkach pozostali tylko starcy i wariaci. Młodzi wyjechali w poszukiwaniu lepszego życia, perspektyw na przyszłość i szczęścia, które choć nie wiadomo, czym jest, gdzieś być musi. A potem wracają do swoich wiosek, do rodziców i do biegających po podwórku kur: w nowych samochodach i modnych ubraniach z Zachodu. Wydawać by się mogło, że w Łomie śmierć nie istnieje: ludzie odchodzą, rozpływają się w powietrzu, znikają. Podobnie jak Kościejny, który swe ostatnie kroki skierował do lasu.

Narodowość karpacka

Stasiuk w jednej ze swoich książek mówi o „narodowości karpackiej”, rozumianej jako czasowo-przestrzenna ciągłość tego specyficznego regionu, wspólnota myślenia, kultury i losu. Narodowości, która sprawia, że miasteczko zagubione gdzieś w północno-zachodniej Bułgarii praktycznie niczym nie różni się od miasteczka położonego w Beskidzie Niskim. Wydaje się, że ich mieszkańcy, mimo braku wspólnego języka świetnie by się ze sobą dogadali, ponieważ łączą ich bardzo podobne doświadczenia.

Wieczna wioska

„Każdy z nas, nawet jeśli nie pozostało mu nic innego, posiada przynajmniej swoją wieczną wioskę. Nie, nie tę, w której się urodził albo mieszka, lecz wieś własnych wspomnień i snów. Mieszkają tam zazwyczaj najróżniejsze obrazy i cienie, prześcigają się namiętności i pragnienia, zwierzęta i ludzie, roznoszą się melodie, a nawet zapachy. Czasem pojawiają się przypadkowe słowa, dzwonią nieznane znaki i dzwony, kłębią się takie energie, że człowiek długo nie może oprzytomnieć na jawie. A jeśli nie zdoła się powstrzymać – lub raczej będzie wolał swoją wieczną wioskę niż tę, w której się urodził albo mieszka – wtedy zmienia się w jawnie śniącego i podświadomie kieruje się w stronę nieba”.

A jak wygląda Twoja wieczna wioska?

Justyna Sekuła

Czasami trafiam na informację o jakiejś książce i podświadomie wiem, że mnie zachwyci. Że idealnie wpasuje się w moje literackie gusta i że będę ją czytała powoli, bardzo powoli, dawkując sobie słowa jak najlepszy smakołyk, którego chce się kosztować jak najdłużej.

„Łomskie opowieści” zainteresowały mnie z dwóch powodów. Po pierwsze, bo dotyczyły Bułgarii, mojej kochanej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    44
  • Przeczytane
    18
  • Posiadam
    4
  • Literatura bułgarska
    2
  • 2014
    1
  • Współczesna proza zagraniczna
    1
  • Bałkany i okolice
    1
  • SERIA - Na Południe - Bałkany
    1
  • 2016
    1
  • 2014
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Łomskie opowieści


Podobne książki

Przeczytaj także