Gdy pogoda zmienia bieg historii

Okładka książki Gdy pogoda zmienia bieg historii
Marcus Rosenlund Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historiai
Tytuł oryginału:
Väder som förändrade världen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania:
2022-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2022-04-20
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323350705
Tłumacz:
Agata Teperek
Tagi:
historia pogoda klimat popularnonaukowa
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
712
585

Na półkach:

W przypadku książki Marcusa Rosenlunda „Gdy pogoda zmienia bieg historii” muszę zacząć od jednoznacznej i entuzjastycznej zachęty, żebyście brali i czytali. Dla mnie ta książka jest fenomenalna. Stwierdzenie: „wciągająca” weszło na całkiem nowy poziom.
Autor jest fińskim dziennikarzem naukowym. W książce opowiada o całej historii Ziemi w kontekście zmian klimatu, które wywoływały znaczące zmiany warunków rozwoju życia na naszej planecie. Stawia zaskakujące, a jednocześnie wnikliwe i poparte dowodami naukowymi tezy, łączy fakty i wysnuwa wnioski, które są spójne. Dzięki temu jego książka jest fascynująca.
Zmiany klimatyczne na przestrzeni dziejów doprowadziły do wielkich kryzysów. Poczynając od wymarcia dinozaurów (meteoryt i wybuchy wulkanów tak zmieniły atmosferę, ochłodziły planetę, że dla gigantycznych gadów zabrakło pożywienia), poprzez wyginięcie Neandertalczyków, rozprzestrzenianie się homo sapiens, upadek Cesarstwa Rzymskiego, powstrzymanie ekspansji Mongołów w średniowieczu, wielkie epidemie po cykliczne fazy głodu w Europie. Ba, nawet okres polowań na czarownice, rewolucję przemysłową, no i większość wojen można przypisać ochłodzeniom klimatu, za którym szedł zawsze głód i konieczność zdobywania pożywienia w każdy możliwy sposób.
Szczególnie narażone na kaprysy pogody zawsze były kraje wyspiarskie oraz leżące nad oceanami. Historia zna przypadki całkowitego zatopienia całych osad. Na styku lądu i wody działy się rzeczy niesłychane. Wiecie, że do Londynu można było dojść suchą stopą? Co prawda było to dość dawno temu, kiedy Londynu raczej nie było, ale jednak. A Gustaw XII ze Szwecji przybył do Europy Środkowej ze swoim wojskiem po Bałtyku skutym lodem. Holenderskie kanały również jeszcze nie tak dawno temu służyły zimą za lodowiska.
Ważnymi wydarzeniami geologicznymi, które silnie oddziaływały na klimat w wieloletnim wymiarze były wybuchy superwulkanów. Łatwo dostrzec, że te katastrofy wiązały się za każdym razem z takimi zmianami pogody, które wywoływały głód w Europie. A ten, oprócz dziesiątkowania ludności, był przyczyną wojen. Klęski nieurodzaju zaczęto wiązać z czarami, a stosujące je osoby palono na stosach. Ciekawostką jest to, że doświadczały tego nie tylko kobiety, bo w niektórych krajach polowano na wilkołaki i wampiry.
Majstersztykiem jest rozdział o ziemniaku i historii jego pojawienia się i rozprzestrzeniania w Europie. Został napisany, jak i cała książka zresztą, z luzem, dowcipem i fantazją. Całość czyta się lekko i z ogromnym zaciekawieniem. Jestem zachwycona narracją, jaka towarzyszy przekazywaniu wiedzy w tej publikacji. Tak powinny być pisane podręczniki do historii.
Powiązanie zmian klimatycznych z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi ludzkości jest nie tylko odkrywcze i ekscytujące, ale niesie też ostrzeżenie na przyszłość. Ocieplanie klimatu, związane z uwalnianiem do atmosfery dużych ilości dwutlenku węgla może spowodować nie tylko zalanie terenów nadmorskich, ale gwałtowne zjawiska pogodowe, które przyczynią się do mniejszych plonów i niedoborów żywności. Mogą też prowadzić do rozprzestrzeniania się groźnych epidemii. W jaki sposób? Przeczytajcie książkę. Naprawdę warto.

W przypadku książki Marcusa Rosenlunda „Gdy pogoda zmienia bieg historii” muszę zacząć od jednoznacznej i entuzjastycznej zachęty, żebyście brali i czytali. Dla mnie ta książka jest fenomenalna. Stwierdzenie: „wciągająca” weszło na całkiem nowy poziom.
Autor jest fińskim dziennikarzem naukowym. W książce opowiada o całej historii Ziemi w kontekście zmian klimatu, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    74
  • Przeczytane
    28
  • 2022
    4
  • Historia
    3
  • Posiadam
    3
  • Proza
    1
  • Czekają na spotkanie
    1
  • Świadomość
    1
  • [Stan:] Posiadam
    1
  • Lit. fińska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gdy pogoda zmienia bieg historii


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne