Jak przeżyć w starożytnym Egipcie

Okładka książki Jak przeżyć w starożytnym Egipcie Charlotte Booth
Okładka książki Jak przeżyć w starożytnym Egipcie
Charlotte Booth Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria starożytna Wydawnictwa Poznańskiego historia
historia
Seria starożytna Wydawnictwa Poznańskiego
How to survive in ancient Egypt
Wydawnictwo Poznańskie
2022-05-18
2022-05-18
Maciej Miłkowski

Przewodnik po starożytnym Egipcie

Lekka, łatwa i przyjemna.
Napisana z duża dozą humoru, przez co jeszcze lepsza w odbiorze.
Polecam :)

Lekka, łatwa i przyjemna.
Napisana z duża dozą humoru, przez co jeszcze lepsza w odbiorze.
Polecam :)

To już moja przedostatnia książka (została o hieroglifach) z serii starożytnej Wydawnictwa Poznańskiego i jak zawsze książka na poziomie, czuje że poznałem wystarczająco jak narazie życie w starożytnym Egipcie (autor w podręczniku Egipt określa jako Kemet (stegip. Kemet, Czarna Ziemia) Podsumowując jak najbardziej polecam

To pozycja idealna dla tych, którzy chcą poczuć powiew pustyni na własnej skórze. Jak wyglądałby twój dom? Co jadłbyś na śniadanie? Czy zarabiałbyś dobrze jako skryba? A może lepiej byłoby wybrać inny zawód? Podczas tej lektury możesz poczuć się totalnie jak Egipcjanin, jednocześnie nie wchodząc w zawiłości historyczne.

Mi niezbyt przypadła do gustu, bo ostatecznie mam wrażenie, że wyjątkowo mało zapamiętałam z lektury, natomiast nie wątpię, że znajdzie też swoich zwolenników.

Mi niezbyt przypadła do gustu, bo ostatecznie mam...

Ciekawa. Krótka. Trochę efekcjarska.

Ciekawa. Krótka. Trochę efekcjarska.

Starożytny Egipt (staroż. Kemet) jest obiektem fascynacji od setek lat. Kultura ta, rozwijająca się nad Nilem przeszło 3000 lat intryguje i przyciąga pod każdym względem.
Charlotte Booth w swojej historycznej książce "Jak przeżyć w starożytnym Egipcie" pozwala na niezwykłą podróż, bowiem przenosi do lat panowania Amenhotepa III, 1386-1349 p.n.e.

Książka jest napisana lekko, przyjemnie i wciągająco. Przedstawia mnóstwo ciekawostek i faktów z życia w starożytnych Tebach - dzisiejszego Luksoru. Czyta się ją z perspektywy cudzoziemca (mężczyzny - kobiety nie mogły podróżować),który poznaje "od podszewki" historię i geografię ówczesnego Egiptu, dziwaczne zwyczaje czy wierzenia. Ponadto dowiadujemy się, jak wyglądały domy czy jakie były rodzaje wykonywanych prac i płac. Poznajemy, co Tebańczycy jedli i pili, w co wierzyli i jakie rytuały praktykowali, jak egzekwowali prawo oraz jak dbali o zdrowie i higienę. Dowiadujemy się, jaka panowała moda i styl, jakie były sposoby na rozrywkę i spędzanie wolnego czasy w stolicy czy gdzie i jakie robiono zakupy.

Książka wzbogacona jest o mapy, ryciny, słowniczek, przykładowe wartości przedmiotów w przeliczeniu na tzw. debeny miedzi.

Czytając "Życie w starożytnym Egipcie" bawiłam się wspaniale! Z ogromną przyjemnością poznałam wiele nowych faktów z życia codziennego klasy średniej i najniższej Egipcjan. Wiele faktów autorka potraktowała pobieżnie, jednak mi to odpowiadało - całościowy obraz książki się nie zatarł. Jest to ciekawa pozycja na jedno popołudnie, a zawarta w niej wiedza była dla mnie po części całkiem nowa, o której nie uczono mnie w szkole. Polecam każdemu, kogo pasjonuje starożytność!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Książka jest napisana...

Jak to byłoby żyć w starożytnym Egipcie, mniej więcej w czasach Tutenchamona? Co byłoby na obiad i jakie byłyby możliwości zdobycia pracy? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Charlotte Booth w książce „Jak przeżyć w starożytnym Egipcie”. To niedługa, popularnonaukowa pozycja, która rzuciła mi się w oczy właśnie przez wzgląd na temat. Ten starożytny kraj interesuje mnie, odkąd pamiętam, choć absolutnie nie jestem historykiem czy bardziej zaangażowanym hobbystą.
I właściwie ta książka okazała się mniej więcej tym, czego się spodziewałam. Autorka miała na nią całkiem ciekawy pomysł. Czytelnik ma wcielić się w mężczyznę podróżującego do Egiptu, a ona opisuje, co mógłby w nim robić. Nie jest to przy tym żadne szczegółowe opracowanie. Ot, lekka książka po łebkach, która w przystępny sposób przedstawia podstawy, choć na pewno część informacji w niej zawartych warto zweryfikować przed podaniem dalej.
To na pewno fajny tytuł dla osób, które chcą poznać podstawy historii Egiptu przedstawione w ciekawszy sposób niż typowa, historyczna narracja. Może być to też fajny wstęp do bardziej detalicznego riserczu na ten temat, lub np. inspiracja do tworzenia fantastycznych światów.
Jeśli ktoś szuka właśnie tego typu lektury to jak najbardziej, warto po to sięgnąć. Ale egiptomaniacy raczej nie wyniosą z niej zbyt dużo nowej wiedzy.

Wszystko i nic. Łatwo przyswajalna wiedza i równie łatwa do zapomnienia krótko po przeczytaniu książki. Ot, materiał na kilka luźnych wieczorów. Część tematów potraktowana dosyć po łebku, no i ta tabelka na końcu zamiast jakiegokolwiek podsumowania. Szkoda. Plus za przyjemny język.

Jako że bardzo spodobał mi się poradnik przeżycia w średniowiecznej Anglii, postanowiłam sięgnąć po następną książkę tego typu. I nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała, że okładka jest cudowna 💛.
Co do treści rzeczonej pozycji… niestety już tak cudownie nie jest. Zacznijmy może od tego, że w książce znajdują się rozdziały na temat BARDZO skróconej historii Egiptu, domów, diety, zatrudnienia, sfery religijnej, medycyny, ubioru, rozrywek, prawa oraz zakupów. No, powiedzmy, że te kategorie pozwalają na stworzenie porządnego poradnika. Jednak poszczególne rozdziały wydają mi się trochę nierówne – kwestia religii została wręcz pominięta, a stroje opisane są tak pobieżnie, że mój referat na ten temat na pierwszym roku studiów był chyba bardziej bogaty w informacje, nie wspominając o prawie, które woła o pomstę do nieba. Zabrakło mi również opisu ówczesnych Egipcjan (chociażby wzrost) i przynajmniej jednego rozdziału poświęconego kobietom – rozumiem założenia wstępne, ale są one moim zdaniem trochę naciągane, bo moglibyśmy równie dobrze założyć, że kobieta podróżuje z mężczyzną 🤣. W każdym razie to i liczne powtórzenia nie pozwalają mi wysoko oceniać książki.
Natomiast jeśli chodzi o język i styl, bardzo mi odpowiadał, dzięki czemu bez większych problemów przeczytałam poradnik w jeden dzień. I była to całkiem przyjemna lektura (stąd 6, a nie 5/10). Dlatego myślę, że gdyby niektóre tematy nie zostały potraktowane po macoszemu (dodałabym jakieś dwieście stron, bo książka jest cieniutka),otrzymalibyśmy naprawdę dobrą publikację popularnonaukową.

Charlotte Booth
Jak przeżyć w starożytnym Egipcie 📖🌾🏜️⏳🧡
Nil dzieli starożytne Teby (dzisiejszy Luksor) na część wschodnią i zachodnią. Wschodni brzeg zamieszkują żywi, zachodni - zmarli. Jest to czas panowania XVIII dynastii władców. Książka opisuje czasy pod rządzą Amenhotepa III. Powszechnie znany okres Nowego Państwa uznawany również za złoty wiek.
🌾🌾🌾
Myślę, że ta książka najbardziej przemówi do czytelników, którzy zaczynają przygodę ze starożytnym Egiptem i są zakochani w starożytności. Życie codzienne, religia, wierzenia, obrzędy, praca, medycyna, jedzenie, ubiór...część informacji jest nam dobrze znana ale dużo jest też ciekawostek. Prosty język i zdjęcia pomagają wszystko zrozumieć. Książka jest dobra i świetnie się przy niej bawiłam! 🥰 Zdecydowanie będę kontynuować serię. Jest naprawdę ładnie wydana i pięknie prezentuje się na półce.

Charlotte Booth
Jak przeżyć w starożytnym Egipcie 📖🌾🏜️⏳🧡
🌾🌾🌾
Myślę, że ta...

Temat i pomysł zdecydowanie ciekawsze niż jego przedstawienie.
Książka podzielona jest na rozdziały, które są wybranymi dziedzinami życia Starożytnego Egiptu. Dowiadujemy się wielu ciekawych i mało znanych faktów z życia zwykłych Egipcjan. W książce jest dość sporo ciekawostek jednak język powoduje, iż fragmentami czyta się to jak uproszczoną pracę naukową... o ciekawych rzeczach jednak w sposób nudnawy.

Książka zawiera zdjęcia, które pomagają w zrozumieniu i wyobrażeniu tematów, jednak ja dałbym ich jeszcze więcej.

Nie żałuję, że po nią sięgnąłem ale spodziewałem się po niej czegoś więcej, na pewno więcej frajdy.

Temat i pomysł zdecydowanie ciekawsze niż jego przedstawienie.

• Ebooki

Dodaj cytat z książki Jak przeżyć w starożytnym Egipcie