Metropolis. Największy wynalazek ludzkości

2022-03-09
2020-12-20
Tomasz Wyżyński
miasto historia

Niebanalna opowieść o historii naszej cywilizacji widziana przez pryzmat miast i miejskich społeczności. Autor rozpoczyna swoją narrację od Bliskiego Wschodu (co zrozumiałe) - Ur, a kończy na dzisiejszych wielkich metropoliach jak Nigeryjskie Lagos. Osią narracyjną jest handel i konektywność między wielkimi obszarami miejskimi, co służyło niebywałemu bogactwu finansowemu i kulturalnego. Stąd opowieść ma charakter antropologiczny, w równej mierze co gospodarczy czy (choć najmniej) polityczny. Czytało mi się bardzo dobrze, pewnie dzięki sprawnemu językowi i niezliczonej ilości ciekawostek. Dała mi też mocno do myślenia, jak bardzo miasta i wielkie metropolis decydują o zamożności obywateli i potędze państwa.

W końcówce autor często podaje nie zawsze spójne opinie jako fakty.

W końcówce autor często podaje nie zawsze spójne opinie jako fakty.

„W 2050 roku miasta staną się domem dwóch trzecich ludzkości.”

Cieszę się, że zwróciłam uwagę na tę pozycję czytelniczą, okazała się bardzo ciekawą podróżą w klimacie miejskim i historią w tle. Ben Wilson oprowadzał po miastach z różnorodnych perspektyw. Towarzyszyła mu myśl przewodnia, jak bardzo miasta oddawały ducha epoki, kultury, społecznych ekonomicznych i politycznych uwarunkowań, ale przede wszystkim oczekiwania ich mieszkańców. Wspaniale ukazał ruchomość metropolii podążających za trendami, reagującymi na przekształcenia, adoptującymi się do nowych warunków, w tym pandemii, czy zmian klimatycznych. Imponująca zdolność metamorfozy zurbanizowanych obszarów to przełożenie z ludzkiej mentalności, zwyczajów, oczekiwać, aspiracji, a nawet mody.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2023/01/metropolis.html

„W 2050 roku miasta staną się domem dwóch trzecich ludzkości.”

Jestem bardzo rozczarowana tą książką - spodziewałam się biografii kulturowej, dostałam kiepsko napisane eseje o historii i rozwoju konkretnych miast w konkretnych epokach.
Do końca nie byłam pewna, do jakiej tezy autor chce przekonać czytelnika: że miasta się zmieniają? Że miasta w swojej idei są niezmienne? Że miasta napędzają postęp?

Oczywiście nasza miejska historia musi się zacząć na starożytnym Bliskim Wschodzie, ale dalej zapowiadało się już tylko lepiej. Autor porzuca bowiem europocentryczną perspektywę w opowieści o miastach, zabierając nas na wybrzeża Afryki, na Półwysep Arabski, do Indii i do Azji Południowo-Wschodniej. Miałam pewne zastrzeżenia co do tego, jakie zjawiska (handel, rozwój technologiczny, czas wolny, kultura miejska, nowe prądy myślowe i idee) wybrał autor w kontekście konkretnych miast, sprowadzając ich często wielowiekową historię do jednego konkretnego epizodu - aż ma się ochotę zapytać, dlaczego Londyn to tylko XIX wiek i giełda, a Bagdad to tylko handel i tylko w średniowieczu?

Niestety, ani narracja, ani zawartość merytoryczna nie utrzymały ciężaru moich oczekiwań. Czuć tu trochę stereotypowego myślenia, oglądania miast z oddali i przez pryzmat pewnych kojarzonych z nimi elementów, ale niewiele więcej. Książkę skończyłam raczej znudzona monotonią wywodu.

Oczywiście nasza miejska historia...

Daje nowe konteksty do patrzenia na kulturę na świat.

Daje nowe konteksty do patrzenia na kulturę na świat.

Ciekawa koncepcja książki- od Ur i Uruk po Los Angeles i Lagos poznajemy poszczególne miasta na przestrzeni wieków oraz kulturowo-społeczne aspekty związane z ich rozwojem.
Ciekawa pozycja z dużą ilością niebanalnych informacji, a mimo to czytało się ją mozolnie, dlatego tylko sześć gwiazdek.

Książka bardzo dobra pod każdym względem. Literackim i merytorycznym. Książka zmieniająca sposób potrzenia na procesy urbanizacji w historii i współcześnie. Książka rewidująca europocentryczny punkt widzenia.

Niesamowita książka. Bardziej antropologiczna niż historyczna. Wędrujemy z autorem od najdawniejszych miast do tych nowoczesnych, spoglądając na nie za pomocą różnych kluczy. Raz może to być religia (świątynie),raz jedzenie, a raz ....kawa i co za tym idzie kawiarnie. Dzięki temu nie grzęźniemy w nudnych, faktograficznych opisach o tym, kto i ile lat panował i z kim prowadził wojny. Te aspekty nie są tu ważne, chyba że były kluczem do rozwoju miasta (np. Lizbony). Niewątpliwą zaletą tej książki jest spojrzenie na historię świata, przez pryzmat wielkich miast i odrzucenie przez to linearnej, europocentrycznej opowieści o historii świata. Osią rozwoju jest głównie handel, a my możemy przypatrzeć się jakie czynniki w jakim czasie sprzyjają jego rozwojowi. To książka także o powstaniu, rozkwicie i upadku wielkich imperiów.
Metropolis czyta się całkiem nieźle, chodź jest tu trochę teorii antropologicznych. Raczej nie do przeczytania "na raz", ale dawkowania sobie opowieści o wybranych miastach.
Mam nadzieję, że wyjdzie jakaś kontynuacja, bo niektórych miast po prostu brakuje. Osobiście uważam, że brak rozdziału z Konstantynopolem jest błędem, z drugiej jednak strony, o tym mieście sporo już napisano więc może lepie jak jest inne w zamian.

• Przeczytane 2022
  • Zbiory