rozwiń zwiń

Dzieje imperium perskiego

Okładka książki Dzieje imperium perskiego
Albert Olmstead Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
History of The Persian Empire
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1974-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Krzysztof Wolicki
Tagi:
Persja historia Persji Iran historia Iranu cywilizacja perska starożytność
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
822
811

Na półkach: , , , , , , , ,

Stara, ale nadal doskonała monografia o czasach achemenidzkich imperium perskiego. Ma dzisiaj przeszło 70 lat, ale nadal można ją czytać ze sporym pożytkiem. Nie ulega wprawdzie żadnej wątpliwości, że nasza wiedza o czasach perskich króli królów znacznie wzrosła od czasów, gdy Albert Olmstead rozpoczął w Chicago pracę nad swoim opus magnum. Jednak lektura „Dziejów...” to czynność bardzo... ekonomiczna. Za pomocą jednego tomu przybliżona została fascynująca historia pierwszego imperium z prawdziwego zdarzenia w naszym kręgu kulturowym. Autor oczywiście korzystał przede wszystkim ze źródeł greckich najeźdźców i zdobywców, jak całe generacje historyków przed nim. Ale nie tylko. W tej książce do głosu dopuszczono samych Persów a znaleziska z wykopalisk w dawnych stolicach ich imperium (Parsagady, Suzy i Persepolis) okazały się wspaniałym źródłem dla narracji. Olmstead poszedł o wiele dalej i wplótł w swoją wizję również relacje z innych części perskiego imperium. Obok dzieł matematyków babilońskich, korespondecji żydowskiego garnizonu w Górnym Egipcie, czy objawień założyciela nowej wiary Zoroastra znajdą się tutaj również źródła stosunkowo egzotyczne: karyjskie, fenickie, licyjskie, armeńskie czy lidyjskie. Wszystkie one tworzą wspaniałą mozaikę, z której można wyczytać sporo – i to nie tylko o władcach, spiskach, intrygach pałacowych, wojnach i podbojach. Równie ciekawie pisze Olstead o niesłychanie wysokim stanie chaldejskiej matematyki i astronomii, przybliża nam życie codzienne biednego babilońskiego chłopa czy pokazuje realia służby w wojsku perskim.

Jako mozaika posiadają „Dzieje imperium perskiego” pewne wady. Autor postanowił trzymać się kurczowo chronologii wydarzeń – z pewną stratą dla klarowności przekazu. Narracja rzuca się czasami zbyt gwałtownie od zagadnień militarnych po gospodarcze, od dokładnego spojrzenia na ówczesną sztukę po pałacowe intrygi. Sposób w jaki Olmstead odgranicza cytaty jest mało zadowalający, czasami wręcz nieco mylący. Boleśnie odczuwam brak map oraz szkiców wykopalisk. Czasami jedna grafika mówi więcej niż tysiąc słów – a autor dosyć często o tym zapomina.

Facyt: Uwględniając podeszły wiek tej publikacji, uważam ją nadal za bardzo dobrą lekturę i stosunkowo wyczerpujące wprowadzenie w temat.

Stara, ale nadal doskonała monografia o czasach achemenidzkich imperium perskiego. Ma dzisiaj przeszło 70 lat, ale nadal można ją czytać ze sporym pożytkiem. Nie ulega wprawdzie żadnej wątpliwości, że nasza wiedza o czasach perskich króli królów znacznie wzrosła od czasów, gdy Albert Olmstead rozpoczął w Chicago pracę nad swoim opus magnum. Jednak lektura „Dziejów...” to...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    171
  • Przeczytane
    40
  • Posiadam
    21
  • Historia
    14
  • Starożytność
    6
  • Bliski Wschód
    6
  • Ulubione
    4
  • Ceram
    3
  • Seria Ceramowska
    2
  • Starożytność
    2

Cytaty

Więcej
Albert Olmstead Dzieje imperium perskiego Zobacz więcej
Albert Olmstead Dzieje imperium perskiego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne