Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji

Okładka książki Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji Barry J. Kemp
Okładka książki Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji
Barry J. Kemp Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Ancient Egypt. Anatomy of a Civilisation
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306031584
Tłumacz:
Joanna Aksamit
Tagi:
cywilizacja egipska historia Egiptu starożytny Egipt Egipcjanie egiptologia faraonowie piramidy Nil kultura Egiptu klasyka
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
70 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
195
45

Na półkach: ,

Archeologiczna perspektywa opowieści trochę mnie wymęczyła. Można oczekiwać ciekawszej książki o Egipcie

Archeologiczna perspektywa opowieści trochę mnie wymęczyła. Można oczekiwać ciekawszej książki o Egipcie

Pokaż mimo to

avatar
1201
955

Na półkach: , ,

Niecodzienna książka o Starożytnym Egipcie, bo nie jest to historia polityczna ani militarna tego państwa, lecz spojrzenie archeologa na egipskie społeczeństwo pod kątem socjologicznym czy antropologicznym. Pod pewnymi względami ta książka to fenomen, bo z takim spojrzeniem na temat się jeszcze nie spotkałem. Barry Kemp analizuje egipskie społeczeństwo, administrację, biurokrację na podstawie wykopalisk archeologicznych. W centrum rozważań Kempa znajduje się Egipcjanin - jak postrzegał siebie i cudzoziemców, co jadł, jak było zorganizowane życie wokół świątyni, jak wyglądał jego dom, jak wyglądał pochówek, co wiemy o cmentarzyskach zwierząt. Znakomitym uzupełnieniem tekstu jest ponad sto ilustracji prezentujących rozmaite znaleziska czy wygląd budowli i miast na terenie Egiptu. Kemp zwraca też uwagę na pułapki, jeśli chodzi o naszą współczesną wizję starożytnego Egiptu. Pokazuje, że wyniki badan mogą być kwestią interpretacji, że czasem kilkaset kilometrów dzielących znaleziska mogą robić różnice, które mogą prowadzić do różnych wniosków.

Niecodzienna książka o Starożytnym Egipcie, bo nie jest to historia polityczna ani militarna tego państwa, lecz spojrzenie archeologa na egipskie społeczeństwo pod kątem socjologicznym czy antropologicznym. Pod pewnymi względami ta książka to fenomen, bo z takim spojrzeniem na temat się jeszcze nie spotkałem. Barry Kemp analizuje egipskie społeczeństwo, administrację,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2190
2014

Na półkach:

Barry J. Kemp to brytyjski archeolog i egiptolog, który nieprzerwanie od początku lat 60. poświęca się pasji poznawania tajemnic starożytnego Egiptu. Nie można więc sobie wyobrazić lepszego i bardziej docenionego w środowisku naukowym specjalisty od tego tematu. W recenzowanej publikacji, jak sam tytuł wskazuje, stara się on zaprezentować czytelnikowi wyjątkowość państwa egipskiego, jak i całej tamtejszej cywilizacji. W swojej pracy opiera się on na licznych badaniach archeologicznych i najnowszej wiedzy historycznej, dzięki której współczesny człowiek może odkryć i zrozumieć specyfikę dawnych Egipcjan oraz po części wpływ przeszłości na czasy obecne.

Kemp w publikacji stara się pokazać starożytny Egipt jako podstawę pewnych rozwijających się aspektów myśli (obywatela) i organizacji (państwa). W rozbudowanym wstępie prezentuje on najważniejsze pojęcia, uporządkowuje pewne ukazane w treści dowody na potwierdzenie swoich dalszych tez, przedstawia uwagi na temat krajobrazu czy chronologii. Jest to również fragment publikacji, w której jasno daje on do rozumienia, że całość książki naznaczona jest jego przekonaniami, co na całe szczęście nie wpływa na jego obiektywizm. Dalsza treść została podzielona na trzy zasadnicze części. W pierwszej omawia on genezę państwa i wczesny rozwój kultury (okres Archaiczny i Stare Państwo). Kolejny rozdział poświęcony zostaje rozwojowi „biurokracji” i jego znaczeniu dla kształtowania się państwa oraz stara się on tutaj ukazać „modelowy” obraz egipskiej społeczności (całość opiera się głównie na okresie Państwa Środka). Trzecia część poświęcona zostaje strukturze ekonomicznej, różnym aspektom duchowym i świeckim, silnym i słabym stronom państwa oraz różnorodności warstw społecznych.

Cała recenzja na:

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-ksiazki-starozytny-egipt-anatomia-cywilizacji/

Barry J. Kemp to brytyjski archeolog i egiptolog, który nieprzerwanie od początku lat 60. poświęca się pasji poznawania tajemnic starożytnego Egiptu. Nie można więc sobie wyobrazić lepszego i bardziej docenionego w środowisku naukowym specjalisty od tego tematu. W recenzowanej publikacji, jak sam tytuł wskazuje, stara się on zaprezentować czytelnikowi wyjątkowość państwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
464
247

Na półkach: , ,

Proza życia w cieniu piramid.

Zwykliśmy patrzeć na starożytny Egipt z monumentalnej perspektywy. Olbrzymie świątynie, jeszcze większe piramidy i faraonowie górujący nad pokonanym wrogiem. Barry'ego Kempa emerytowanego prof. uniwersytetu w Cambridge nie pociągało takie ujęcie historii - kto wygrał, kto przegrał, utożsamianie się z jedną ze stron, zerojedynkowe odpowiedzi i proste rozwiązania.

Autor ukazuje starożytny Egipt jako organizm. Próbuje odkryć znaczenie poszczególnych organów i ich wzajemne powiązania. W rezultacie historii politycznej jest tu jak na lekarstwo. Osoby, które oczekują linearnej relacji o dziejach Egiptu mogą się srogo zawieść. Zamiast tego autor stara się dokopać do jądra cywilizacji egipskiej. Jak powstała, dlaczego trwała i jakie formy w rzeczywistości przyjmowała. Kemp przedstawia dylematy archeologów i obala stereotypy. Szczególnie wiele rozdziałów poświęconych jest omówieniu prac wykopaliskowych na typowych dla danej epoki stanowiskach, co ukazuje jak faktycznie przebiegała ewolucja kultury egipskiej i jakie miejsce zajmowali w niej władcy, kapłani i zwykli ludzie. Autor nie stroni przy tym od drobiazgów i omawia nie tylko samą instytucję faraonów czy ekonomię opartą na handlu barterowym, ale i pochyla się nad kwestiami przyziemnymi jak produkcja piwa czy chleba.

Polecam. Niezwykle ciekawa pozycja.

Proza życia w cieniu piramid.

Zwykliśmy patrzeć na starożytny Egipt z monumentalnej perspektywy. Olbrzymie świątynie, jeszcze większe piramidy i faraonowie górujący nad pokonanym wrogiem. Barry'ego Kempa emerytowanego prof. uniwersytetu w Cambridge nie pociągało takie ujęcie historii - kto wygrał, kto przegrał, utożsamianie się z jedną ze stron, zerojedynkowe odpowiedzi i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
368
279

Na półkach: ,

Książka bardzo dobra. Ale specyficzna. Z pewnością nie zainteresuje tego, kogo interesuje bardziej historia. Ta książka nie jest o historii Egiptu. To "anatomia cywilizacji". Znaleźć tam można rozważania, czy Egipcjanie ufali swoim władcom, jakie mieli podejście do obcych, co sądzili o bogach. Z książki wyłania się społeczność egipska, dobrze dopasowana, dobrze dopasowująca się do czasów i warunków. A poza tym.. to byli normalni ludzie. Tacy jak my. Chociaż ich cywilizacja była na wskroś inna, nierozpoznana, tajemnicza, ukryta.

Książka bardzo dobra. Ale specyficzna. Z pewnością nie zainteresuje tego, kogo interesuje bardziej historia. Ta książka nie jest o historii Egiptu. To "anatomia cywilizacji". Znaleźć tam można rozważania, czy Egipcjanie ufali swoim władcom, jakie mieli podejście do obcych, co sądzili o bogach. Z książki wyłania się społeczność egipska, dobrze dopasowana, dobrze dopasowująca...

więcej Pokaż mimo to

avatar
250
15

Na półkach: ,

Interesujące spojrzenie na kulturę Egiptu, zawierające dużą ilość informacji nie spotykanych w innych, przekrojowych publikacjach.

Interesujące spojrzenie na kulturę Egiptu, zawierające dużą ilość informacji nie spotykanych w innych, przekrojowych publikacjach.

Pokaż mimo to

avatar
484
393

Na półkach: , , , ,


avatar
2289
97

Na półkach:

Większość historii państw, to historia wojen, władców i religii. A tu proszę! Mamy dużo informacji o gospodarce, obyczajach i życiu zwykłych ludzi. Jakże inne spojrzenie na starożytny Egipt.

Większość historii państw, to historia wojen, władców i religii. A tu proszę! Mamy dużo informacji o gospodarce, obyczajach i życiu zwykłych ludzi. Jakże inne spojrzenie na starożytny Egipt.

Pokaż mimo to

avatar
743
668

Na półkach: ,

Dla mnie zaskakująca perspektywa - archeologa. Stąd praktycznie brak historii politycznej, a jest wciągająca opowieść o egipskiej kulturze. Bardzo polecam. Naprawdę warto przeczytać.

Dla mnie zaskakująca perspektywa - archeologa. Stąd praktycznie brak historii politycznej, a jest wciągająca opowieść o egipskiej kulturze. Bardzo polecam. Naprawdę warto przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
30
15

Na półkach: , ,

Mega dawka wiedzy. Momentami trochę przegadana, stąd jedna gwiazdka mniej.

Mega dawka wiedzy. Momentami trochę przegadana, stąd jedna gwiazdka mniej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    277
  • Przeczytane
    99
  • Posiadam
    52
  • Historia
    19
  • Teraz czytam
    8
  • Starożytność
    7
  • Egipt
    7
  • Ulubione
    6
  • historia
    4
  • Afryka
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne