Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji

Okładka książki Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji Barry J. Kemp
Okładka książki Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji
Barry J. Kemp Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Ancient Egypt. Anatomy of a Civilisation
Państwowy Instytut Wydawniczy
2009-01-01
2009-01-01
Joanna Aksamit
cywilizacja egipska historia Egiptu starożytny Egipt Egipcjanie egiptologia faraonowie piramidy Nil kultura Egiptu klasyka

Archeologiczna perspektywa opowieści trochę mnie wymęczyła. Można oczekiwać ciekawszej książki o Egipcie

Niecodzienna książka o Starożytnym Egipcie, bo nie jest to historia polityczna ani militarna tego państwa, lecz spojrzenie archeologa na egipskie społeczeństwo pod kątem socjologicznym czy antropologicznym. Pod pewnymi względami ta książka to fenomen, bo z takim spojrzeniem na temat się jeszcze nie spotkałem. Barry Kemp analizuje egipskie społeczeństwo, administrację, biurokrację na podstawie wykopalisk archeologicznych. W centrum rozważań Kempa znajduje się Egipcjanin - jak postrzegał siebie i cudzoziemców, co jadł, jak było zorganizowane życie wokół świątyni, jak wyglądał jego dom, jak wyglądał pochówek, co wiemy o cmentarzyskach zwierząt. Znakomitym uzupełnieniem tekstu jest ponad sto ilustracji prezentujących rozmaite znaleziska czy wygląd budowli i miast na terenie Egiptu. Kemp zwraca też uwagę na pułapki, jeśli chodzi o naszą współczesną wizję starożytnego Egiptu. Pokazuje, że wyniki badan mogą być kwestią interpretacji, że czasem kilkaset kilometrów dzielących znaleziska mogą robić różnice, które mogą prowadzić do różnych wniosków.

2014

Barry J. Kemp to brytyjski archeolog i egiptolog, który nieprzerwanie od początku lat 60. poświęca się pasji poznawania tajemnic starożytnego Egiptu. Nie można więc sobie wyobrazić lepszego i bardziej docenionego w środowisku naukowym specjalisty od tego tematu. W recenzowanej publikacji, jak sam tytuł wskazuje, stara się on zaprezentować czytelnikowi wyjątkowość państwa egipskiego, jak i całej tamtejszej cywilizacji. W swojej pracy opiera się on na licznych badaniach archeologicznych i najnowszej wiedzy historycznej, dzięki której współczesny człowiek może odkryć i zrozumieć specyfikę dawnych Egipcjan oraz po części wpływ przeszłości na czasy obecne.

Kemp w publikacji stara się pokazać starożytny Egipt jako podstawę pewnych rozwijających się aspektów myśli (obywatela) i organizacji (państwa). W rozbudowanym wstępie prezentuje on najważniejsze pojęcia, uporządkowuje pewne ukazane w treści dowody na potwierdzenie swoich dalszych tez, przedstawia uwagi na temat krajobrazu czy chronologii. Jest to również fragment publikacji, w której jasno daje on do rozumienia, że całość książki naznaczona jest jego przekonaniami, co na całe szczęście nie wpływa na jego obiektywizm. Dalsza treść została podzielona na trzy zasadnicze części. W pierwszej omawia on genezę państwa i wczesny rozwój kultury (okres Archaiczny i Stare Państwo). Kolejny rozdział poświęcony zostaje rozwojowi „biurokracji” i jego znaczeniu dla kształtowania się państwa oraz stara się on tutaj ukazać „modelowy” obraz egipskiej społeczności (całość opiera się głównie na okresie Państwa Środka). Trzecia część poświęcona zostaje strukturze ekonomicznej, różnym aspektom duchowym i świeckim, silnym i słabym stronom państwa oraz różnorodności warstw społecznych.

Cała recenzja na:

Proza życia w cieniu piramid.

Zwykliśmy patrzeć na starożytny Egipt z monumentalnej perspektywy. Olbrzymie świątynie, jeszcze większe piramidy i faraonowie górujący nad pokonanym wrogiem. Barry'ego Kempa emerytowanego prof. uniwersytetu w Cambridge nie pociągało takie ujęcie historii - kto wygrał, kto przegrał, utożsamianie się z jedną ze stron, zerojedynkowe odpowiedzi i proste rozwiązania.

Autor ukazuje starożytny Egipt jako organizm. Próbuje odkryć znaczenie poszczególnych organów i ich wzajemne powiązania. W rezultacie historii politycznej jest tu jak na lekarstwo. Osoby, które oczekują linearnej relacji o dziejach Egiptu mogą się srogo zawieść. Zamiast tego autor stara się dokopać do jądra cywilizacji egipskiej. Jak powstała, dlaczego trwała i jakie formy w rzeczywistości przyjmowała. Kemp przedstawia dylematy archeologów i obala stereotypy. Szczególnie wiele rozdziałów poświęconych jest omówieniu prac wykopaliskowych na typowych dla danej epoki stanowiskach, co ukazuje jak faktycznie przebiegała ewolucja kultury egipskiej i jakie miejsce zajmowali w niej władcy, kapłani i zwykli ludzie. Autor nie stroni przy tym od drobiazgów i omawia nie tylko samą instytucję faraonów czy ekonomię opartą na handlu barterowym, ale i pochyla się nad kwestiami przyziemnymi jak produkcja piwa czy chleba.

Polecam. Niezwykle ciekawa pozycja.

Proza życia w cieniu piramid.

Książka bardzo dobra. Ale specyficzna. Z pewnością nie zainteresuje tego, kogo interesuje bardziej historia. Ta książka nie jest o historii Egiptu. To "anatomia cywilizacji". Znaleźć tam można rozważania, czy Egipcjanie ufali swoim władcom, jakie mieli podejście do obcych, co sądzili o bogach. Z książki wyłania się społeczność egipska, dobrze dopasowana, dobrze dopasowująca się do czasów i warunków. A poza tym.. to byli normalni ludzie. Tacy jak my. Chociaż ich cywilizacja była na wskroś inna, nierozpoznana, tajemnicza, ukryta.

Interesujące spojrzenie na kulturę Egiptu, zawierające dużą ilość informacji nie spotykanych w innych, przekrojowych publikacjach.

Większość historii państw, to historia wojen, władców i religii. A tu proszę! Mamy dużo informacji o gospodarce, obyczajach i życiu zwykłych ludzi. Jakże inne spojrzenie na starożytny Egipt.

Dla mnie zaskakująca perspektywa - archeologa. Stąd praktycznie brak historii politycznej, a jest wciągająca opowieść o egipskiej kulturze. Bardzo polecam. Naprawdę warto przeczytać.

Mega dawka wiedzy. Momentami trochę przegadana, stąd jedna gwiazdka mniej.

Mega dawka wiedzy. Momentami trochę przegadana, stąd jedna gwiazdka mniej.

• Starożytność
  • Egipt