rozwiń zwiń

Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej

Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Obdarzeni żywym umiłowaniem skończoności*



868 346 50

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
261 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1054
1006

Na półkach: , , , , , ,

Nietypowa praca amerykańskiej antropolożki. Rozpoczęta w 1944 r. a wydana dwa lata później zawdzięcza swoje powstanie … zamówieniu rządowemu (publicznemu, mówiąc dzisiejszym językiem). Otóż Amerykanie, przewidując okupację Japonii, postanowili zasięgnąć rady specjalistki z zakresu antropologii na temat tego, jak sobie poradzić z tym stanem. I Ruth Benedict, nie znając Japonii, nie mogąc tam pojechać, a więc nie mając klasycznego instrumentarium badawczego, popełniła dzieło, którego wartość do dziś nie jest kwestionowana. Jej źródłami były publikacje oraz rozmowy z japońskimi jeńcami i imigrantami w USA. Po raz kolejny okazało się, że niektórzy podróżują dużo, ale nic nie widzą. Inni mogą nie popodróżować wcale, ale ich spostrzeżenia będą nie tylko ciekawsze, ale i bardziej trafne.
Autorka, po pewnym krótkim, ale wystarczającym i wyczerpującym wstępie historycznym, przedstawia nam sposób funkcjonowania społeczeństwa japońskiego poprzez analizę niekwestionowanych przez nie wartości. A są one oparte na innych zasadach niż europejskie czy amerykańskie i niekiedy całkowicie dla nas niezrozumiałe. Rozróżnia kilka rodzajów – kręgów powinności tłumacząc, co z każdego z nich wynika. Klasycznym przykładem jest historia o 47 roninach z całkowicie dla nas absurdalną akcją i niezrozumiałymi motywami bohaterów oraz nie tyle zaskakującym morałem, co jej odbiorem w ówczesnym, ale i obecnym społeczeństwie japońskim.
Poznajemy zatem zasady funkcjonowania społeczeństwa, dzieci, funkcje kobiet i mężczyzn oraz oczekiwania wobecnich, edukację, podejście do seksu i rodziny (te sfery niekoniecznie muszą być tożsame) czy wzorce kultury popularnej.
Autorka tłumaczy, jak to się stało, że Japończycy po podpisaniu kapitulacji i przemówieniu cesarza nie tylko nie podjęli żadnej walki partyzanckiej, sabotażu czy chociażby biernego oporu wobec Amerykanów, ale odnosili się do swoich okupantów przychylnie.
Lektura książki pozwala zrozumieć japońską kulturę, zarówno popularną (mangi, anime, filmy katastroficzne czy przygodowe), jak i wysoką – literaturę, film, teatr czy malarstwo (szczególnie drzeworyty ukiyo-e). Mimo tego, ze Ruth Benedict zrobiła wszystko, by ułatwić lekturę czytelnikom,nie będącym naukowcami, książki nie czyta się szybko i łatwo. Ale za to jej poznanie daje dużą satysfakcję. No i szacunek dla ówczesnej administracji amerykańskiej za pomysł. Nigdy później już im się coś takiego nie udało.
Przeczytane w ramach kwietniowego wyzwania LC – książka z kwiatem w tytule lub na okładce.

Nietypowa praca amerykańskiej antropolożki. Rozpoczęta w 1944 r. a wydana dwa lata później zawdzięcza swoje powstanie … zamówieniu rządowemu (publicznemu, mówiąc dzisiejszym językiem). Otóż Amerykanie, przewidując okupację Japonii, postanowili zasięgnąć rady specjalistki z zakresu antropologii na temat tego, jak sobie poradzić z tym stanem. I Ruth Benedict, nie znając...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    695
  • Przeczytane
    348
  • Posiadam
    62
  • Japonia
    51
  • Teraz czytam
    22
  • Azja
    11
  • Ulubione
    10
  • Japonia
    8
  • Chcę w prezencie
    8
  • Popularnonaukowe
    5

Cytaty

Więcej
Ruth Benedict Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej Zobacz więcej
Ruth Benedict Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej Zobacz więcej
Ruth Benedict Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także