rozwiń zwiń

Borgiowie i ich wrogowie

Okładka książki Borgiowie i ich wrogowie
Christopher Hibbert Wydawnictwo: Bellona historia
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Borgias and Their Enemies: 1431-1519
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2023-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-10
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311168930
Tłumacz:
Anna Nowosielska
Tagi:
Włochy papiestwo wojny włoskie Borgiowie Medyceusze renesans
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wzlot i upadek Borgiów



718 92 560

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
688
253

Na półkach: , , , , ,

Christopher Hibbert był wyjątkowo płodnym autorem książek historycznych, a zwłaszcza popularnych syntez i biografii. Spod jego pióra wyszły pozycje poświęcone zarówno Wellingtonowi i Napoleonowi, jak i Mussoliniemu, Medyceuszom, historii Londynu, Rzymu czy Wenecji, ale także traktujące o relacjach Europejczyków z Chinami w XIX wieku, bitwie pod Arnhem czy zamkach na Loarą. Siłą rzeczy nie był specjalistą od jednego tematu. Jego książki słyną raczej z lekkiego pióra i chwytliwej narracji niż głębokich analiz i drążenia drobnych szczegółów.

Podobnie jest tutaj. Hibbert stawia przede wszystkim na koloryt epoki. Bazuje w dużej mierze na cytatach z pamiętników Johanna Burcharda, papieskiego urzędnika, którego zapiski są jednym z głównym źródeł do dziejów panowania Aleksandra VI. Z tej racji książkę wypełniają liczne opisy kolejnych triumfalnych parad i procesji, ślubów, wystawnych przyjęć, bogatych strojów, kapiących złotem wnętrz pałaców i komnat itp. Oczywiście nie brakuje też polityki, ale Hibbert stawia raczej na anegdoty niż szczegółowe omówienie tematu. Czasem pomija niektóre wątki drugoplanowe. Nie ma tu np. historii księcia Cema, czyli osmańskiego następcy tronu przetrzymywanego na dworze Aleksandra VI, który po trafieniu w ręce Karola VIII niebawem umiera - ponoć nie bez udziału papieskiego syna. Również dalsze losy Cezara Borgii po uwięzieniu i jego śmierć są opisane bardzo skrótowo. Z tego powodu uważam, że wydane w Polsce książki Roberta Gervaso i Ivana Cloulasa nieco lepiej tłumaczą zawiłości kariery Borgiów i jej szerszy kontekst. Natomiast Hibbert z powodzeniem oddaje klimat epoki z jej przepychem i brutalnością. Podsumowując - czyta się przyjemnie, ale niekoniecznie muszę mieć ją na półce. Przeczytany egzemplarz pożyczyłem z biblioteki.

Książkę wydano w estetycznej twardej oprawie, ale mam nieco uwag do jej redakcji. Na str. 89 czytamy o marszu Karola VIII z Neapolu na południe, gdy tak naprawdę kierowano się z powrotem na północ - do Rzymu, co wynika z kolejnego zdania. Na str. 96 pojawia się "złoto pochodzące z kopalni peruwiańskich, a sprezentowali je papieżowi hiszpańscy władcy Ferdynand i Izabella" - prawie 40 lat przed odkryciem Peru. Na str. 136 czytamy o tym, że Cezar Borgia otrzymał ofertę objęcia księstwa Walencji. Tyle, że chodzi o okolice miasta Valence nad Rodanem w południowej Francji, a nie o miasto w Hiszpanii (stąd francuski tytuł Borgii - Duc de Valentinois). Powinno to być zaznaczone, bo pewnie część czytelników pomyśli że francuski król nadał Cezarowi kawałek Hiszpanii.
Na str. 298 Lukrecja stara się znaleźć kochankowi "rentowne stanowisko w zakonie maltańskim" - na ćwierć wieku przed tym, gdy joannici otrzymali Maltę od Karola V. To wszystko drobiazgi, ale moim zdaniem nie powinny się przytrafić.

Christopher Hibbert był wyjątkowo płodnym autorem książek historycznych, a zwłaszcza popularnych syntez i biografii. Spod jego pióra wyszły pozycje poświęcone zarówno Wellingtonowi i Napoleonowi, jak i Mussoliniemu, Medyceuszom, historii Londynu, Rzymu czy Wenecji, ale także traktujące o relacjach Europejczyków z Chinami w XIX wieku, bitwie pod Arnhem czy zamkach na Loarą....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    63
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    12
  • Historia
    5
  • Historyczne
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2023
    2
  • Brak Legimi A
    1
  • 11 Historia: XVI w.
    1
  • ∎ ~ Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Borgiowie i ich wrogowie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne