Anioły i demony na Bukowinie. Rowerem na pograniczu kultur

Okładka książki Anioły i demony na Bukowinie. Rowerem na pograniczu kultur
Andrzej Paradysz Wydawnictwo: Novae Res literatura podróżnicza
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Novae Res
Data wydania:
2018-08-31
Data 1. wyd. pol.:
2018-08-31
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381470599
Tagi:
dziennik podróż Bukowina kultura pogranicza tożsamość tradycja różnorodność kulturowa
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1589
1575

Na półkach: ,

KULTURA
Czym jest niebiańskie biło? Czym cechuje się etos chłopski wciąż charakterystyczny dla starszych Bukowińców? Czy drzwi ze zdezelowaną klamką mogą niespodziewane same się zamykać? I kim jest małpa Boga? Autor książki nocuje w domu różnych gospodarzy, smakuje kuchnię Bukowińską, wsłuchuje się w głos tych, którzy żyją, ale i tych, którzy odeszli pozostawiając po sobie nieśmiertelny spadek, historię.

HISTORIA I POLITYKA
Muszę przyznać, że „Anioły i demony w Bukowinie” to dość charakterystyczna publikacja podróżnicza, bo nieograniczająca się wyłącznie do opisu bodźców wzrokowych nabytych podczas starcia z nieznaną kulturą. Autor naprawdę sporą część uwagi przywiązuje do sytuacji gospodarczej, politycznej czy po prostu do dziejów eksplorowanego regionu. Od prozaicznych pytań, na które nieraz ciężko odpowiedzieć: Co to znaczy być Polakiem? poprzez okres komunizmu wciąż widocznego w Bukowinie, politykę i relacje polsko-rumuńskie. A wszystko po to, by możliwie jak najdokładniej przybliżyć czytelnikowi sytuację panującą w krainie, podłoże jej kultury i mentalność ludzi. Często więc można natrafić na przypisy, przywoływane źródła czy objaśniane definicje. Widać, że autor poświęcił tej książce ogromną uwagę, skupiając się na detalach i opracowując rzetelnie podaną treść.

MOJE OSOBISTE WRAŻENIA
Sama niekoniecznie przepadam za literaturą fundującą egzystencjalne rozważania czy roztrząsającą sytuacje polityczne, a sięgając po literaturę podróżniczą raczej liczę na stricte osobiste przeżycia niekoniecznie dekorowane ogólnie dostępnymi faktami. Ciężko mi jednak przekreślać pracę autora, który posłużył się wieloma źródłami opracowując wcale nie powszechnie dostępne informacje, co z pewnością może stanowić gratkę dla wielbicieli literatury zapodanej w takich właśnie klimatach. Podróży z nutą historii, polityki i gospodarki. Sporo opisów, przeplatanych własnymi spostrzeżeniami, przywoływanymi obiektami czy po prostu zdjęciami. Raczej bez przytaczanych dialogów z napotkanymi ludźmi. Osobista podróż, na przekór obawom innych, bo przecież rowerem także się da.

PODSUMOWANIE
Nietypowa literatura podróżnicza, bo nieograniczona wyłącznie do tu i teraz. Autor funduje czytelnikowi spory zasób informacji na temat przemierzanego regionu, co na pewno czyni jego publikację wartościową i mądrą. Ja nie pochłaniałam jej z zapartym tchem, bo niezbyt zaangażowana w wątki polityczne i historyczne momentami po prostu się nudziłam. Z przerwami na reaktywację zainteresowania budzącego się w chwilach kontynuacji osobistych wrażeń autora. Książka więc nie dla każdego, ale dla tych, którzy chcieliby odkryć Bukowinę i rozpocząć podróż w głąb siebie - jako dobry przewodnik.

https://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2018/11/anioy-i-demony-na-bukowinie-andrzej.html#more

KULTURA
Czym jest niebiańskie biło? Czym cechuje się etos chłopski wciąż charakterystyczny dla starszych Bukowińców? Czy drzwi ze zdezelowaną klamką mogą niespodziewane same się zamykać? I kim jest małpa Boga? Autor książki nocuje w domu różnych gospodarzy, smakuje kuchnię Bukowińską, wsłuchuje się w głos tych, którzy żyją, ale i tych, którzy odeszli pozostawiając po sobie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    17
  • Posiadam
    8
  • Ulubione
    1
  • Wspomnienia
    1
  • Zapiski z podróży
    1
  • <3 Najlepsze okładki
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Dookoła świata
    1
  • Zwiedzam cały świat: przewodniki i inne myki
    1

Cytaty

Więcej
Andrzej Paradysz Anioły i demony na Bukowinie. Rowerem na pograniczu kultur Zobacz więcej
Andrzej Paradysz Anioły i demony na Bukowinie. Rowerem na pograniczu kultur Zobacz więcej
Andrzej Paradysz Anioły i demony na Bukowinie. Rowerem na pograniczu kultur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także