Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju

Okładka książki Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju
Dorothy Adams Wydawnictwo: Ośrodek KARTA Seria: Świadectwa XX wiek biografia, autobiografia, pamiętnik
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Świadectwa XX wiek
Tytuł oryginału:
We Stood Alone
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2021-01-11
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-11
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365979964
Tłumacz:
Ewa Horodyska
Tagi:
Ameryka
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
400
116

Na półkach: , , ,

Chyba natrafiłam na zaskoczenie roku! Kupując tę książkę, nie miałam wielkich oczekiwań. Chciałam jedynie poznać historię ambitnej i ciekawej świata kobiety, dążącej do poznania prawdy, nawet jeśli dla większości nie była ona wygodna. Otrzymałam jednak coś znacznie lepszego - historię piękną i wzruszającą, momentami tak nieprawdopodobną, że w głowie od razu świtała banalna myśl, że to po raz kolejny życie pisze najlepsze scenariusze.

Jakże mocno dziękuję Dorothy Adams za spisanie dla potomności tych wszystkich wydarzeń i przemyśleń. Cudownie było poczuć prawdziwy klimat dwudziestolecia międzywojennego, wspólnie z autorką przebrnąć przez niesprawiedliwe perypetie związane z podziałem Śląska i choćby na chwilę zajrzeć w codzienne życie powojennej klasy średniej.

Wątek wielkiej miłości pomiędzy Dorothy Adams i jej mężem Janem Kostaneckim nie był dla mnie najbardziej istotny, kiedy sięgałam po tę biografię. Mówiąc zupełnie szczerze, miałam nadzieję dowiedzieć się z niej jak najwięcej na temat obrazu Polski po I wojnie światowej. Zdecydowanie bardziej ciekawiło mnie, jak wyglądało życie zwyczajnych ludzi po wojnie i zaborach, niż jak w szczegółach kształtowało się uczucie dwojga młodych i wykształconych osób, nawet jeśli zeszli się w wyjątkowych okolicznościach. Jednak już po kilku początkowych stronach powieści było jasne, że to właśnie owo uczucie będzie stanowiło trzon narracji całej historii. Pogodziłam się z tym i w czasie dalszej lektury starałam się już głównie wyłapywać opisy codziennego życia w powracającej na mapę ojczyźnie. Autorka przeprowadza nas przez ponad dekadę, w czasie której Polska odradza się jak feniks z popiołów. Gospodarka, przemysł, dobrobyt ludzi - tuż przed II wojną światową niemal nic nie zostało z obrazu nędzy, jaki pozostawiły po sobie 123 lata zaborów, a Dorothy z niedowierzaniem wspomina, jak w 1925 roku, kiedy po raz pierwszy przyjechała do Polski, widziała na ulicach owinięte w chusty kobiety, ludzi bez dachu nad głową, wszechobecny brud i zacofanie. Miłość do mężczyzny, jego rodziny i kraju sprawiła, że Dorothy w krótkim czasie zaczęła czuć się bardziej Polką niż Amerykanką i z taką całkowicie polską mentalnością opowiada swoją historię z dedykacją dla synka, żeby w przyszłości poznał, jacy byli jego rodzice i jego ojczyzna.

Na zakończenie dodam, że tym, co dla mnie osobiście stanowi największą wartość książki, jest tło nastrojów społecznych, jakie panowały w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej. Co ciekawe, poznajemy nie tylko opinie zwykłych, szarych ludzi, na temat tego, czy Hitler posunie się do wypowiedzenia wojny i czy wtedy Anglia bohatersko wyruszy z odsieczą, aby przywrócić pokój w Europie. Oczywiście to również, jednak autorka przytacza przede wszystkim dyskusje wyjęte wprost z rozmów warstwy inteligencji, często dyplomatów, którzy mieli dostęp do wielu niejawnych informacji. Z tych dialogów dowiadujemy się, że agentura niemiecka rozpoczęła swoje działania wywiadowcze i prowokacyjne już na wiele lat przed wojną, a latem 1939 roku każdy lepiej poinformowany urzędnik wyższego szczebla zdawał sobie sprawę, jak niewiele czasu pozostało do tego, co nieuniknione.

Bez względu na to, czy bardziej interesuje Was tematyka historyczna, czy bliżej Wam do czytania historii miłosnych, w tej książce każdy odnajdzie coś dla siebie. Dla mnie obie te warstwy w połączeniu stanowią niezwykle ciekawą i zdecydowanie godną polecenia pozycję.

Chyba natrafiłam na zaskoczenie roku! Kupując tę książkę, nie miałam wielkich oczekiwań. Chciałam jedynie poznać historię ambitnej i ciekawej świata kobiety, dążącej do poznania prawdy, nawet jeśli dla większości nie była ona wygodna. Otrzymałam jednak coś znacznie lepszego - historię piękną i wzruszającą, momentami tak nieprawdopodobną, że w głowie od razu świtała banalna...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    43
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    6
  • 2021
    2
  • Polska
    1
  • Reportaż
    1
  • Biografie/autobiografie
    1
  • Może kiedyś 🐡
    1
  • Biografie/dokumenty
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Amerykańska Polka. Z miłości do mężczyzny i jego kraju


Podobne książki

Przeczytaj także