Achtung Panzer! Uwaga czołgi!

Okładka książki Achtung Panzer! Uwaga czołgi!
Heinz Wilhelm Guderian Wydawnictwo: Erica, Tetragon Seria: Biblioteka Wojskowa historia
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Wojskowa
Tytuł oryginału:
Achtung Panzer!
Wydawnictwo:
Erica, Tetragon
Data wydania:
2012-10-16
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-16
Data 1. wydania:
2002-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362329663
Tłumacz:
Krzysztof Fudalej
Tagi:
militaria taktyka wosjko II wojna światowa
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
80 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
974
397

Na półkach: , ,

Książka "Achtung - Panzer!" napisana zimą 1936/1937 roku na polecenie wodza III Rzeszy, bardzo szybko zyskała na popularności w kręgach niemieckich wojskowych. Jej autor - Heinz Guderian stworzył w niej bowiem i powołał do życia coś nad wyraz oryginalnego - koncepcję niemieckiego Blitzkriegu, która nam, Polakom jednoznacznie kojarzy się z kampanią wrześniową roku 1939. Zanim jednak doszło do okrutnej wojny, trzeba było najpierw przekonać Niemców do stosowania broni pancernej. W jaki sposób chciał tego dokonać Heinz Guderian?

By zrozumieć fenomen tej na wskroś teoretycznej publikacji, trzeba najpierw poznać nieco jej autora. Bez znajomości jego biografii nie jesteśmy w stanie zrozumieć pochodzenia tej rozległej wiedzy, którą Guderian wykorzystał do stworzenia "Achtung - Panzer". Otóż ów człowiek zrodzony w 1888 roku na Pomorzu, od dziecka przyglądał się poczynaniom armii pruskiej. Jego ojciec oficer dawał mu pierwsze lekcje sztuki wojskowej i z pewnością marzył, by syn poszedł w jego ślady. Młody Heinz bardzo szybko zrealizował te plany biorąc udział w I wojnie światowej, gdzie jako oficer łączności i Sztabu Generalnego służył w różnych jednostkach prowadzących operacje na froncie zachodnim. To właśnie doświadczenia Wielkiej Wojny, podczas której po raz pierwszy wprowadzono do walki broń pancerną, zaowocowały w umyśle Guderiana taktyką wojenną zawartą na kartach jego książki. Fenomen tego dzieła zapewnił jego autorowi dalsze sukcesy wojskowe i "szybki Heinz" stał się również Szefem Sztabu Wojsk Lądowych podczas działań II wojny światowej. Rozległe doświadczenie wojenne i świetne przygotowanie merytoryczne sprawiły, że "Uwaga czołgi" to pozycja, której nie trzeba specjalnie zachwalać.

Heinz Guderian oddał w ręce czytelników regularny wykład dotyczący stosowania czołgów w czasie I wojny światowej. Przedstawił debiut tej broni przeprowadzony przez Anglików w bitwie nad Sommą (15 września 1916r.) i kolejne potyczki, w których wzięły udział także francuskie czołgi. Rekonstruując przebieg bitew, autor poddał krytyce sposób, w jaki przeciwnicy korzystali z tej broni, ukazując jej ogromny potencjał, który przy odpowiednim przygotowaniu mogliby wyzyskać Niemcy. Jego kolejne argumenty z pewnością zmierzały do tego, by niechęć względem broni pancernej, która w latach 1916/1917 dominowała w szeregach armii niemieckiej, zamienić na fascynację nową technologią wojenną. Guderian nie pozostawia jednak swoich czytelników w próżni pokazując wyłącznie zalety wykorzystania czołgów. Autor przedstawia nam również konstrukcję prototypowego pojazdu opancerzonego, wyjaśnia, w jaki sposób powinno szkolić się ofierów służących w brygadach pancernych, a ostatecznie przedstawia również jak powinna być zrealizowana na froncie osławiona później taktyka Blitzkriegu. Wszystko to opatrzone znakomitymi fotografiami ilustrującymi tezy Guderiana sprawia, że każdy historyk wojskowości będzie pod ogromnym podziwem zmysłu wojennego tego człowieka.

Moim ulubionym rozdziałem tej książki był ten, w którym Guderian wyjaśniał odbiorcy, jak Niemcy powinni delikatnie mówiąć "ominąć" postanowienia traktatu wersalskiego dotyczące demilitaryzacji i rozpocząć jeśli nie masową, to przynajmniej prototypową produkcję broni pancernej. Jego słowa to najlepszy dowód na potwierdzenie podnoszonych przez historyków od lat tez na temat produkcji niemieckiej broni na terytorium ZSRR i przekształcaniu niemieckich ciężarówek w pojazdy bojowe. Trzeba przyznać, że naród niemiecki po Wielkiej Wojnie z pozoru najbardziej poszkodowany i uciśniony, pokazał Europejczykom, jak można wyjść cało nawet z największej opresji. Szkoda tylko, że potem, zemścił się w dwójnasób na wszystkich frontach II wojny światowej.

"Uwaga czołgi" to znakomita pozycja zarówno dla historyka wojskowości, jak i pasjonata II wojny światowej. Po jej przeczytaniu termin "wojny błyskawicznej" nie będzie miał już przed Wami żadnych tajemnic. Sprawcie sobie taką podróż w czasie i przenieście się choć na chwilę do czasów, w których w III Rzeszy trwają nieustanne przygotowania zbrojeniowe. Zapowiada się ciekawie? I tak właśnie będzie w czasie lektury "Achtung - Panzer!"

Książka "Achtung - Panzer!" napisana zimą 1936/1937 roku na polecenie wodza III Rzeszy, bardzo szybko zyskała na popularności w kręgach niemieckich wojskowych. Jej autor - Heinz Guderian stworzył w niej bowiem i powołał do życia coś nad wyraz oryginalnego - koncepcję niemieckiego Blitzkriegu, która nam, Polakom jednoznacznie kojarzy się z kampanią wrześniową roku 1939....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    204
  • Przeczytane
    106
  • Posiadam
    45
  • Historia
    10
  • Teraz czytam
    6
  • Historyczne
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    2
  • II wojna światowa
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Achtung Panzer! Uwaga czołgi!


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne