Londonistan. Jak Wielka Brytania stworzyła państwo terroru

Okładka książki Londonistan. Jak Wielka Brytania stworzyła państwo terroru Melanie Phillips
Okładka książki Londonistan. Jak Wielka Brytania stworzyła państwo terroru
2010-01-01
2010-01-01
Maciej Świerkocki
londyn anglia Wielka Brytania terroryzm islam publicystyka angielska

dobra książka, na szczęście Anglicy się częściowo po niej obudzili i np. znieśli to multikulti w szkołach

Zdumiewa pasja z jaką Melanie Phillips zawraca kijem Tamizę. Wali jak w bęben w politykę liberalną, w ideę społeczeństwa obywatelskiego i otwartego, w koncepcję praw człowieka, integracji europejskiej, polityki multikulturalnej i uniwersalnych zasad prawa międzynarodowego. Zagrożenie islamskim terroryzmem i dżihadem pojmowanym jako wojna ideologiczna i religijna z Zachodem i innowiercami upoważnia Melani Phillips do szarży na współczesne społeczeństwo zachodnie (brytyjskie przede wszystkim),które uważa pogrążyło się w pustce ideologicznej i odeszło od tradycyjnych wartości, które w przeszłości kultywowała szkoła, kościół i państwo narodowe. Jej reakcją na dżihad i faszystowski fundamentalizm islamizmu jest powrót do tradycyjnej "brytyjskości". Skrajnie można te opcje przez nią popierane przedstawić jako alternatywa: "brytyjskość albo wojna". Jej książka to prowokacja intelektualna, z którą warto się zmierzyć. I zweryfikować albo skorygować swoje niewzruszone przekonania. Ma swoje racje, które jednak nie są moje. Nie zgadzają się z moimi najważniejszymi wartościami: wolnością, otwartością, tolerancją, nietolerancją na brak tolerancji.

To książka przede wszystkim o tchórzostwie i konformiźmie władzy,
o zagubieniu intelektualnym i rozkładzie moralnym zachodnich społeczeństw. Wreszcie, to również książka o pułapce demokracji,którą ubrano w prawa wolnego rynku i wystawiono na sprzedaż.Demokracja to już nie idea, to zaledwie towar.
Temat ważny i na czasie, szokujące fakty, niestety książka trochę przegadana.

To książka przede wszystkim o tchórzostwie i konformiźmie władzy,
Temat ważny i na czasie, szokujące fakty, niestety książka trochę przegadana.

'Najważniejsza polityczna książka na Wyspach'? Bez przesady. Mogła być to ciekawa analiza radykalizacji muzułmańskich mieszkańców Londynu, a wyszło coś histerycznego. Bo jak dowodzi autorka, nazywana przez prasę angielską 'Mad Melanie', wszystkiemu winny jest europejski antysemityzm. I propalestynizm. Nie polecam. Wbrew zachęcającej 'oficjalnej recenzji' imho słaba, i b. tendencyjna książka.

• Eseje, publicystyka, reportaże, literatura faktu
  • Polityka
  • 2016
  • Podróże, reportaże
  • Chcę miec
  • Książki 📚 2018

Dodaj cytat z książki Londonistan. Jak Wielka Brytania stworzyła państwo terroru