Kamienica w Długim Rynku

Wydawnictwo Literackie
1987-01-01
1987-01-01
kraszewski

Urzekła mnie ta króciutka powieść Kraszewskiego, która opisuje życie w XIX-wiecznym Gdańsku. Autor na wstępie przedstawia nam losy przodków głównych bohaterów zamieszkujących tytułową kamienicę na Długim Rynku, a jest to rodzina Klary, której miłosne perypetie i związane z tym problemy śledzimy na kartach tej książki.
Ale Kraszewski w tej książce nie tylko pisze o miłości, ale także charakteryzuje naród niemiecki, ukazuje różnice w zachowaniu Niemców i Polaków, „..jest to naród wielkich przymiotów, wielkich zasług,..... ale to inny gatunek ludzi.”
Bohaterowie, rodzina Paparonów to mieszczanie, autor jednak wprowadza do powieści ich kuzyna, szlachcica z Poznańskiego, aby w ten sposób ukazać nam odmienność tych postaci, szlachcic i mieszczanin są to dwa różne światy.
Ta krótka powieść, tak wiele przekazująca z XIX-wiecznej obyczajowości, była następstwem krótkiego pobytu Kraszewskiego w Gdańsku w 1867 r., ale jakże owocnego.

Ale Kraszewski w tej książce nie tylko pisze o...

Dawno już nie czytałam Kraszewskiego. Czasami pisał opasłe tomy rozbudowanych powieści, ale ta jest dość zwięzła i szybko się ją czyta.
Fajna, akcja toczy się w Gdańsku, dotyczy kamienicy, więc samo nasuwa się skojarzenie z "Panienką z okienka", ale opowieść Kraszewskiego jest bardziej dramatyczna.
Na kartach powieści autor zdołał opisać dzieje pewnej rodziny - właścicieli tytułowej kamienicy przy Długim Rynku.
W spokojne życie Jakuba i jego córki Klary wkracza kolorowy ptak - stryj Wiktor. Pojawiają się problemy, intrygi, a nawet ukryty skarb. Pisarz chwali skromność i umiarkowanie, a piętnuje fałsz i przesadną pogoń za majątkiem za wszelką cenę.
Powieść z morałem napisana staropolskim językiem, jednak dobrze się to czyta, choć trochę trąci myszką.

Na kartach powieści autor zdołał opisać dzieje pewnej rodziny - właścicieli...

Przeczytałam w jeden dzień , tak działa magia powieści Kraszewskiego. Chyba nigdy z nich nie wyrosne😇 Uroki i piękno Bałtyku opisane staropolskim jezykiem. Delicje

1970

Trochę inna niż wcześniej czytane przeze mnie powieści tego Autora. Klimatem przypomina historię Romeo i Julii lub naszą rodzimą „Panienkę z okienka”, później wydaną powieść Deotymy. Zwłaszcza, że akcja dzieje się w Gdańsku. Poznajemy dzieje kilku pokoleń pewnego rodu zamieszkującego kamienicę przy Długim Rynku.
Jak zwykle Autor oferuje nam spotkanie z ciekawymi bohaterami, których czasem nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić. Jakub i jego córka Klara wiodą spokojne, aczkolwiek nie nacechowane przepychem życie. Pewne ożywienie w ich codzienną rutynę wprowadzają: stryj Wiktor, przyjaciółka Klary i jej mąż. Akcję dynamizują również poszukiwania skarbu, rodzące się uczucie Klary i syna zamożnego, gdańskiego bankiera, a także intrygi ojca jej wybranka nie pochwalającego wyboru syna.
Pojawia się szczypta ironii, napiętnowania przywar społeczeństwa zamieszkującego ówczesny Gdańsk) i dyskretna przestroga dla ludzi ogarniętych kultem mamony.

Jak zwykle Autor oferuje nam spotkanie z ciekawymi bohaterami,...

Po przeczytaniu około 60 książek tego nobliwego Pana, zaczynam znajdować Go nieco schematycznym, ale i tak fajnie się czyta :)Ciekawe studium społeczeństwa

ciekawe opisy charakterów postaci, emocji, myślenia, uczuć, zachowań. jedyne co męczy to język powieści niepoprawny już dziś gramatycznie, ale styl mi się podoba bardzo

Lubię Kraszewskiego, ale w tym przypadku osłabił mnie tą mieszaniną "Romea i Julii" i "Panienki z okienka" (tak, wiem, że powstała później, nie w tym rzecz...) i okropnie ckliwym, a przewidywalnym zakończeniem.
Na tle innych jego utworów - zaledwie przeciętnie.

Na tle innych jego utworów - zaledwie przeciętnie.

• Gdańsk
  • Audiobooki