Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 2

Okładka książki Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 2
Adam Smith Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nationes
Wydawnictwo Naukowe PWN
2007-01-01
2007-01-01
978-83-01-15031-0
Antoni Prejbisz, Bronisława Jasińska
kapitalizm ekonomia liberalizm wolny rynek

No i druga jego książeczka, wymęczona straasznie.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

No i druga jego książeczka, wymęczona straasznie.

Zwane także biblią wolnorynkowej ekonomii, dzieło Adama Smitha jest wnikliwym studium rodzącej się w Królestwie Brytyjskim wolnej przedsiębiorczości, rozwijającego się przemysłu i wymiany handlowej. Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych ekonomią. Powinna to być książka od której zaczyna się studia ekonomiczne.

"Twierdzisz, że jesteś liberałem, a nie znasz największego dzieła Smitha?"

To widzimy gdy spojrzymy na to co jest napisane na odwrocie okładki.
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Lektura przez większość czasu strasznie męczy, fakt jest tam kilka trafnych spostrzeżeń ale tak czy owak, jeśli nie jesteś fanatykiem i zapaleńcem który chce przejść od Arystotelesa do Misesa, pokolenie po pokoleniu to proszę bardzo. Ale jeśli nie to wiedz że omijając tę pozycję niewiele stracisz. Smith był bowiem filozofem moralnym interesującym się co nieco ekonomią i historią a nie zawodowym ekonomistą.

Z szacunku jakim darzy go większość liberalnego świata daję 8/10.

"Twierdzisz, że jesteś liberałem, a nie znasz największego dzieła Smitha?"

To widzimy gdy spojrzymy na to co jest napisane na odwrocie okładki.

Książka jest trudna dla przeciętnego czytelnika. Książka Smitha jest ważnym dziełem w ekonomii, jednak należy pamiętać o tym, że autor popełnił wiele błędów, które stworzyły podwaliny pod marksizm. Choćby laborystyczna teoria wartości albo podział pracy na pracę produktywną i nieproduktywną. Książkę polecam dla tych, którzy interesują się historią myśli ekonomicznej.

Książka dobrze obrazuje konflikt między merkantylizmem a handlem międzynarodowym. Podobały mi się opisy Smitha podkreślające konflikt między Wielką Brytanią a Francją. Wartościowe wstawki moralne.

Adam Smith Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 2 Zobacz więcej