Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 2

Adam Smith Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nationes
978-83-01-15031-0
Antoni Prejbisz, Bronisława Jasińska
Wydawnictwo Naukowe PWN
kapitalizm ekonomia liberalizm wolny rynek
Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nationes
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
978-83-01-15031-0
Antoni Prejbisz, Bronisława Jasińska
kapitalizm ekonomia liberalizm wolny rynek

Książka dobrze obrazuje konflikt między merkantylizmem a handlem międzynarodowym. Podobały mi się opisy Smitha podkreślające konflikt między Wielką Brytanią a Francją. Wartościowe wstawki moralne.

"Twierdzisz, że jesteś liberałem, a nie znasz największego dzieła Smitha?"

To widzimy gdy spojrzymy na to co jest napisane na odwrocie okładki.
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Lektura przez większość czasu strasznie męczy, fakt jest tam kilka trafnych spostrzeżeń ale tak czy owak, jeśli nie jesteś fanatykiem i zapaleńcem który chce przejść od Arystotelesa do Misesa,...

Książka jest trudna dla przeciętnego czytelnika. Książka Smitha jest ważnym dziełem w ekonomii, jednak należy pamiętać o tym, że autor popełnił wiele błędów, które stworzyły podwaliny pod marksizm. Choćby laborystyczna teoria wartości albo podział pracy na pracę produktywną i nieproduktywną. Książkę polecam dla tych, którzy interesują się historią myśli ekonomicznej.

• Ekonomia
  • Chcę w prezencie
  • Historia
  • Łukasz chce przeczytać
  • Polityka/ekonomia

Adam Smith Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 2 Zobacz więcej