Malarstwo Białego Człowieka t.4

Okładka książki Malarstwo Białego Człowieka t.4
Waldemar Łysiak Wydawnictwo: Nobilis Cykl: Malarstwo białego człowieka (tom 4) encyklopedie, słowniki
encyklopedie, słowniki
Malarstwo białego człowieka (tom 4)
Nobilis
2010-01-01
1998-01-01
malarstwo sztuka zjawisko filozofia

Mój ulubiony tom.

Mój ulubiony tom.

Cóż mogę powiedzieć. Łysiak w najlepszym wydaniu. Piękny język, cudowne obrazy i sztuka ich czytania. W tym tomie, najbardziej porwał mnie rozdział dotyczący Caravaggia. Opowieść godna osobnej książki. Malarstwo, przecudne. W porównaniu do wcześniejszych tomów, w tym mniej było mistyki, symboliki, ale też już opisywany okres jest późniejszy, stąd inne malarstwo, inna tematyka. Oprócz Caravaggia, zachwycił mnie Van Dyck i jego "Myśliwi na śniegu" oraz malutka, miedziana blaszka Elsheimera "Ucieczka do Egiptu". Po lekturze tego tomu, widzę też, że Łysiak ma swoich faworytów, co jednak w żaden sposób nie wypacza całego cyklu. Poza tym, piękne wydanie. Czas zabrać się za tom 5.

Zachwyt narasta, Łysiak wydaje się z każdym tomem rozkręcać coraz bardziej, chociaż zwykły śmiertelnik, pisząc tak intensywnie i ciekawie, wyczerpałby się po połowie pierwszego. Może apetyt rośnie mi w miarę jedzenia, ale Czwórka przebiła chyba poprzednie tomy. Każdy rozdział o malarzach już dość dobrze mi znanych dodał niejedno do mojej wiedzy na ich temat, zaś pozostałe świetnie zapoznały z tymi, których kojarzyłem tylko w zarysie. To już ten moment, w którym rodzi się we mnie poważne rozgoryczenie faktem, iż autor skończył (z mojej perspektywy - skończy) swoje dzieło przed impresjonizmem.

9.0/10

Dodaj cytat z książki Malarstwo Białego Człowieka t.4