Wielka transformacja

Okładka książki Wielka transformacja Karl Polanyi
Okładka książki Wielka transformacja
Karl Polanyi Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN biznes, finanse
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
The Great Transformation. The Political and Economic Origins of Our Times
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2011-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-01
Data 1. wydania:
2021-08-03
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301165208
Tłumacz:
Maria Zawadzka-Strączek
Tagi:
cywilizacja transformacja przemysł ekonomia gospodarka
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
123
120

Na półkach:

Była to dla mnie książka trudna w odbiorze z tego względu, że w bardzo szczegółowy sposób opisywała to, co można było opisać prościej i przystępniej. Niemniej prostota i przystępność na pewno nie stanowiły jej celu. To bowiem książka ekonomiczna, nawiązująca mocno do spraw społecznych. Pokazuje, w jaki sposób rewolucja przemysłowa oraz rodzący się z nią kapitalizm zniszczyły tkankę XIX-wiecznych społeczeństw, doprowadzając do późniejszych XX-wiecznych kryzysów. Przede wszystkim przekonuje, że kwestie gospodarcze (w tym również zbyt szybki postęp) nie powinny stać nad kwestiami społecznymi oraz ostrzega przed ślepą wiarą w "niewidzialną ręką rynku". Udowadnia, że wolny rynek wcale nie jest zgodny z naturą ludzką i podobnie jak komunizm okazał się utopią. Wreszcie przytacza, jakie mechanizmy podejmowały ówczesne podmioty państwowe, aby spróbować chronić swoje społeczeństwa przed destrukcyjnymi zmianami cywilizacyjnymi - przed liberalizmem.

Była to dla mnie książka trudna w odbiorze z tego względu, że w bardzo szczegółowy sposób opisywała to, co można było opisać prościej i przystępniej. Niemniej prostota i przystępność na pewno nie stanowiły jej celu. To bowiem książka ekonomiczna, nawiązująca mocno do spraw społecznych. Pokazuje, w jaki sposób rewolucja przemysłowa oraz rodzący się z nią kapitalizm...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
43
12

Na półkach:

Ciężko jest mi się zgodzić z całością wywodu, ale przeczytać na pewno warto.

Ciężko jest mi się zgodzić z całością wywodu, ale przeczytać na pewno warto.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
400
201

Na półkach: ,

Lektura Wielkiej transformacji jest wielką przygodą.
Przy książkach o takiej skali tematyki i wywodu warto znaleźć sobie cichy kącik w pomieszczeniu i wyznaczyć odpowiedni czas aby całkowicie oddać się czytaniu jej.

Książka jak sam podtytuł wskazuje zajmuje się politycznymi i ekonomicznymi źródłami naszych czasów. Sięgając do swojej wielkiej wiedzy prawniczej, ekonomicznej i antropologicznej opisuje proces kształtowania się rynków oraz odpowiedzi społeczeństwa na te zmiany. Żeby oddać tą relację, Polanyi formułuje koncepcje sprężonego ujęcia rynku ze społeczeństwem. Nie jest on czymś oddzielnym, wręcz "na zewnątrz" wspólnoty, ale jej integralnym elementem. Tym samym autor odchodzi od formalistycznych ujęć ekonomii (takich które uznają ekonomię przede wszystkim jako dziedzinę zajmującą się racjonalnym dążeniem do alokacji dóbr, spełniania pragnień konsumpcji i zarządzania niedoborami) na rzecz susbtantywnego ujęcia (czyli takiego postrzegającego ekonomię przede wszystkim jako dziedzinę organizacji redystrybucji dóbr w społeczeństwie i wzajemnych relacji w nim). To podejście zrewolucjonizowało sposób w jaki podchodzi się do nauki ekonomii, a zwłaszcza antropologii (z Polanyi'ego mocno czerpali np. Dawid Graeber, James C. Scott czy Wallerstein).
Krytykuje on ujęcie wolnorynkowej ekonomii jako oczywistego i organicznego systemu, pokazując że jest on paradoksalnie w dużej części produktem planowanych decyzji rządowych i że leseferyzm jako wolność handlu (inny od wolności produkcji) był wręcz nieobecny na terenie wysp Wielkiej Brytanii. Bardzo ciekawa jest jego analiza socjalizmu i faszyzmu jako odpowiedzi na ciągle kryzysu "samoregulujacych" się rynków. Autor tu stoi po stronie socjalizmu, choć jego definicja socjalizmu (jako dążenia społeczeństwa do regulowania rynków na jego korzyść) może wprowadzić największych zwolenników socjalizmu w oburzenie. Na pewno warto też zwrócić uwagę na jego bardzo prostą uwagę ekonomiczną w kontekście problemów skrajnej prawicy i populizmu na świecie - w obliczu ciągłych kryzysów przeciętny człowiek jest gotów poświęcić swoją wolność na rzecz zwalczenia ciągłego martwienia się że w ciągu kilku lat może stracić wszystko.
Jest to lekcja którą nie nauczyliśmy się jeszcze w naszych liberalnych demokracjach.

Nie znaczy to że wszystko u Polanyi'ego jest idealnie przedstawione. Wtedy była by to oczywista lektura na ocenę 10/10. Polanyi'ego zarys krytyki systemu Spenhaamlandzkiego na terenie Anglii jest po prostu fałszywy. Cierpi on niestety ze względu na oparcie go na Royal Commission Report, dokumencie z XVII wieku, który miał oceniać istnienie tego systemu. Niestety nie tylko jest on niepoprawny metodologicznie, ale wyniki jego są ustawione. Wynikało to z tego że sekretarz komisji, Thomas Chadwick, miał plan usunąć ten system zanim jeszcze raport wszedł w życie. Wpłynął on na wyniki w celu osiągnięcia politycznych celów. Ciężko robić tu wielkie zarzuty samemu autorowi.
Krytyczna analiza samego raportu pojawiła się dopiero w latach '70 (autor zmarł w 1964 roku). Do tego czasu autorzy polityczni z całego spektrum, od Dawida Ricardo po Karola Marxa, używało tego raportu do krytyki systemu feudalnego. Nikt z nich nie wiedział wtedy o jego wadliwości. Mimo to współczesny czytelnik ich dzieł i Wielkiej transformacji, musi być tego świadomy.
Drugi zarzut jaki można zarzucić Polanyi'emu, to to że ignorował w dużym stopniu wpływ klasowego konfliktu i nierówności. Określał je jako mało znaczące elementy w kontekście szerszego wyjaśniania zjawisk społecznych. W czasach gdy rozumiemy stanowczo wpływ akumulacji w kontekście rozwoju kapitalizmu, ten postulat bardzo się zestarzał.

Świadomy tych problemów, nadal uważam transformację za bardzo dobrą książkę. Jej centralna argumentacja, jak i model analizy są warte wykorzystania (przy oczywiście, uwzględnieniu jej braków jako punktów odniesienia). Cieszę się że mogłem ją przeczytać i mam nadzieję że dorwę się do innych prac autora.

Lektura Wielkiej transformacji jest wielką przygodą.
Przy książkach o takiej skali tematyki i wywodu warto znaleźć sobie cichy kącik w pomieszczeniu i wyznaczyć odpowiedni czas aby całkowicie oddać się czytaniu jej.

Książka jak sam podtytuł wskazuje zajmuje się politycznymi i ekonomicznymi źródłami naszych czasów. Sięgając do swojej wielkiej wiedzy prawniczej, ekonomicznej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
479
152

Na półkach: ,

Czasem powinno się zostać zmuszonym do przeczytania książki, której normalnie by się nie wzięło do rąk. Tak właśnie było z tą. To nie jest książka ekonomiczna, choć na stosunkach ekonomicznych się opiera. To jedna z tych książek, która pomaga zrozumieć, jak to się stało, że świat jest taki, jaki jest, ujawnia mechanizmy i wydarzenia, które je napędzały, wskazuje przyczyny i skutki - naprawdę poszerza horyzonty.

Czasem powinno się zostać zmuszonym do przeczytania książki, której normalnie by się nie wzięło do rąk. Tak właśnie było z tą. To nie jest książka ekonomiczna, choć na stosunkach ekonomicznych się opiera. To jedna z tych książek, która pomaga zrozumieć, jak to się stało, że świat jest taki, jaki jest, ujawnia mechanizmy i wydarzenia, które je napędzały, wskazuje przyczyny i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    108
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    5
  • Ekonomia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    1
  • Nie mam i chcę przeczytać [Historia]
    1
  • 1. 5. Socjologia
    1
  • Ekonomia/Marketing/Finanse
    1
  • Nie mam i chcę przeczytać [Ekonomia]
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielka transformacja


Podobne książki

Przeczytaj także