Kultura zmienną jest

Okładka książki Kultura zmienną jest Ludwik Stomma
Okładka książki Kultura zmienną jest
Ludwik Stomma Wydawnictwo: Sens nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sens
2009-01-01
2009-01-01
978-83-86944-74-3

Jest to pierwsza opinia na temat tej książki, czyli bez wielkiego ryzyka mógłbym pisać wszystko co mi ślina na język, ale jako osoba poważna, ojciec dzieciom, zięć teściowej piszę bez żadnych falsyfikacji.
Jest to trzecia z książek Stommy, którą miałem przyjemność czytać i w zasadzie nie odbiega bardzo tematem od dwóch poprzednich, czyli da się odczuć, że pisze ją antropolog z nieznacznie przechylonym w lewo aparatem poznawczo-analitycznym, chociaż autor to absolwent KUL i syn swojego sławnego ojca, katolickiego działacza.
I jak tytuł wskazuje, nic co raz w kulturze dane nie jest na zawsze. Wszystko się zmienia. Jest płynne. Czy to Polska, Francja, czy kraj bardziej z naturą związany, czyli Korea Płd.
Książkę czytałem kilka olimpiad (olimpiada to w starożytnej Grecji okres 4 lat) i w zasadzie pamięć o niej to refleks wrażeń z tamtego czasu.
Niemniej przeglądając ją teraz, kilka ciekawych rzeczy da się wyłowić.
Na przykład.
Zaskoczenie ojca, po wizycie w latach 90-tych we Francji, mającego w pamięci co widział podczas pobytu przed wojną:
"Nie do pojęcia, we Francji, był sedes, czysta deska, papier, nawet zlew, lustro i mydło...nie do pojęcia."

Jest też pouczający fragment z publikacji z 1918 roku i zatytułowanej "Wiązanka wskazówek etycznych dla dorosłych panien". Było to pierwsze i ostatnie wydanie tej książki.

Jest dosyć szczegółowy wykaz zastrzeżeń słanych wobec pań nie najcięższych obyczajów.
Zapisany jest w 6 grupach i tak, są to oskarżenia:
-teologiczne
-moralno-społeczne
-higieniczne
-estetyczne
-prawne
- inne
wśród tych ostatnich zarzuca się im, że nie dają się całować w usta.

A poza tym Stomma pochyla się okiem antropologa i piórem niezłego dziennikarza nad fachem kata, profesją błędnego rycerza, opisuje zmiany na przestrzeni wieków w sposobach flirtowania.
Jako ciekawostkę można potraktować fakt, wybitniej skłonności do wzruszeń i płaczu epoki Oświecenia. Niektóre decyzje rewolucyjnych władz tamtego okresu Paryżanie przyjmowali "wybuchając płaczem z radości".
Ogólnie książka nie na jeden wieczór, ale spokojnie, bez wzruszeń i egzaltacji, jeden rozdział na tydzień (miesiąc, kwartał) jak najbardziej.

• Antropologia
  • Własne
  • Agitka
  • Bez audio
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Kultura zmienną jest