rozwińzwiń

Opowieści ze Świata Czarownic Tom 2

Okładka książki Opowieści ze Świata Czarownic Tom 2 Andre Norton
Okładka książki Opowieści ze Świata Czarownic Tom 2
Andre Norton Wydawnictwo: Amber Cykl: Opowieści ze Świata Czarownic (tom 2) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Opowieści ze Świata Czarownic (tom 2)
Seria:
Świat Czarownic
Tytuł oryginału:
Tales of the Witch World 2
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8371696841
Tłumacz:
Piotr Grzegorzewski
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
64 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1807
1739

Na półkach: ,

Kolejny tom lubioanej przez mnie sagi, pozycja obowiązkowa. No właśnie obowiązek, a nie przyjemność skłoniły mnie do przeczytania i zgromadzenia także tego tomu. Jako literatura rozrywkowa pierwsza klasa, dla fanów z wyobraźnią:),tylko wracać nie ma po co.

Kolejny tom lubioanej przez mnie sagi, pozycja obowiązkowa. No właśnie obowiązek, a nie przyjemność skłoniły mnie do przeczytania i zgromadzenia także tego tomu. Jako literatura rozrywkowa pierwsza klasa, dla fanów z wyobraźnią:),tylko wracać nie ma po co.

Pokaż mimo to

avatar
1294
953

Na półkach:

1. "Polowanie na córkę lorda Etsaliana" Clare Bell (ocena 2/10)
Niby wszystko ok, ale jest tutaj jedna istotna rzecz, która powoduje, że całość jest położona na łopatki - motywacja głównej bohaterki. Zemsta na gwałt była już omawiana z lepszym skutkiem przez Norton w "Ropuchach z Grimmerdale", ale tam tak niska moralnie motywacja spowodowała, że bohaterka osnuła się Złem (urodzone dziecko-potwór) i musiała potem mocno pracować, by się tego zła pozbyć ("Odmieniec"). Tutaj z kolei ta cała zgwałcona czarownica nie dosyć, że dąży za pomocą czarów do podwójnego i okrutnego morderstwa, które jednak nie następuje (usiłowanie też jest przecież moralnie naganne),to w dodatku nie spotyka się to z ostracyzmem zgodnie z zasadami cyklu. Clare Bell w ogóle się tym nie przejmuje przechodząc do porządku dziennego nad niemoralnym zachowaniem swojej bohaterki, w szczególności że narracja jest prowadzona pierwszoosobowo. Albo to wynika z moralności pani Bell albo po prostu z niedostatecznego rozpoznania świata przedstawionego. Tak, czy inaczej kładzie to całkowicie rzeczone opowiadanie jako element uniwersum świata czarownic.
2. "Węże morskie z Doliny Domnu" Ginger Curry (ocena 0/10)
Koszmar stylu i konceptu, dla światowej literatury byłoby lepiej, gdyby pani Curry nie napisała już nigdy nic więcej poza tym kupsztalem.
3. "Stara ropucha" Geary Gravel (ocena 7/10)
Nareszcie, świetna historia, w sposób istotny, świeży, a przede wszystkim zgodny uzupełnia świat przedstawiony. Tutaj jest to motyw Wielkiego Poruszenia z punktu widzenia mieszkańców pewnej specyficznej mieściny u podnóży gór Karstenu.
4. "Osąd Neave" Sharian Lewitt (ocena 3,5/10)
Pomysł całkiem niezły, ale niestety nie został właściwie dopracowany.
5. "Przez księżycową Bramę" Jacqueline Lichtenberg (ocena 0/10)
Wampir w Świecie Czarownic? Serio? Do tego fatalny styl autorki. Żałość i nędza.
6. "Wyśniony klejnot piratów" Brad i Cynthia Linaweaver (ocena 2/10)
Niby jest interesujący wątek Sulkarczyków zakładających nowy port, niby jest gigantyczny lewiatan czyhający na nieuważnych żeglarzy u ujścia portu, do tego oczywiście czary i zawiła intryga, niemniej opowiadanie wyszło autorom słabe. Rządzi chaos i nieumiejętność w klarownym zaprezentowaniu wątków. Do tego błędy logiczne gargantuicznych rozmiarów (gigantyczny potwór zostaje uniesiony do nieba?!, co automatycznie spowodować powinno ogromne zmiany w wyporności wód przybrzeżnych, jakieś tsunami, czy coś, a tam ludzie sobie pływają w morzu jak gdyby nigdy nic). Szkoda zmarnowanego potencjału.
7. "La Verdad: Magiczny miecz" A.R. Major (ocena 3/10)
Kombinacja motywów z "Czarodziejskich mieczy" oraz "Ropuch z Grimmerdale", przy czym miecz pochodzi z XVII wiecznej Hiszpanii. Opowiadanie suche, nudne i zbędne.
8. "Ciemność nad Mirholdem" Patricia Mathews (ocena 0/10)
Ordynarne, prostackie i chamskie opowiadanie pozbawione nawet krztyny klimatu i subtelności Świata Czarownic. Do tego przeogromne braki warsztatowe autorki (jakbym czytał Magdalenę Kozak albo Kossakowską) i zerowa fabuła składają się łącznie na obraz nędzy i rozpaczy. Aż się boję co ta mizerna mistrzyni pióra spłodziła wspólnie z Norton pod tytułem "Na skrzydłach magii", mam nadzieję, że Andre wzięła w ryzy tę Mathews, co by nie powstał z tej powieści kupsztal nad kupsztale.
9. "Pawie oczka" Shirley Meier (ocena 8/10)
W końcu coś dobrego w tym mizernych nowel padole. Krótka (tylko 8 stron),ale treściwa i mająca spory ciężar istotności dla świata przedstawionego opowieść osadzona w dalekiej przeszłości kontynentu High Hallack. W dodatku ma też duże znaczenie dla mnie, bo od początku przygody z cyklem fascynuje się motywem ludzi-ptaków takich jak Volt ("Świat Czarownic", "Siostra piasku"; tutaj Wold),Neevor ("Gryf w chwale", "Zaklęcie krwi"),czy Sylvya ("Gniazdo gryfa"),pojawia się również motyw Starej Drogi na Ziemiach Spustoszonych ("Gryf w chwale"). Z tego mogłaby być wspaniała opowieść, szkoda że to tylko 8 stron, bo epickością "Pawie oczka" mogłyby rozdzielić na wszystkie opowiadania w tym tomie. Tylko tytuł taki cienki jest.
10. "Solny ogród" Sandra Miesel (ocena 4,5/10)
Niezły pomysł, średnie wykonanie, niemniej w kontekście zakotwiczenia "solnego ogrodu" w świecie cyklu, to mamy tutaj do czynienia z kopią "Klątwy Zarsthora", czyli wędrówka przez Pustkowie zakończona odnalezieniem zaginionego miasta i pozbyciem się ciążącej na nim klątwy. Nic istotnego ta historyjka nie wnosi do serii.
11. "Kamienie Sharnonu" Ann Miller (ocena 3/10)
Siódma woda po kisielu, pisanie, że to już było w o wiele lepszej wersji robi się już nudne. Miller wplątuje tutaj jeszcze jakiś dziwaczny wątek Galaktycznych agentów poszukujących w Świecie Czarownic rzadkich metali, czy czegoś. Pojawia się zatem strzelanie z pulsara i przejście przez Bramę. Zieeew.
12. "Bohaterowie" Diana Paxson (ocena 3/10)
Mdła i nijaka historyjka, której fabuła opiera się na wątku imigrantów w Escore. Paxson w posłowiu pisze autoironicznie, że "Prawdziwa Autorka zagląda ci przez ramię i zaczynasz rozumieć, że Ona już to wszystko zrobiła wcześniej i lepiej". Szkoda tylko, że Paxson nie poddała się zanim spłodziła "Bohaterów".
13. "Nieudany obrządek" Susan Schwartz (ocena 2/10)
Bardzo nieudana próba uzupełnienia dziejów Jeźdźców o jakieś poronione wątki szamańskie. Chaotyczne, nudne i zbędne opowiadanie.
14. "Dni, których jeszcze nie znamy" Melinda Sondgrass (ocena 5,5/10)
W "Czarodzieju ze Świata Czarownic" Kemoc Tregarth i Orsya trafiają do podziemnego i podwodnego miejsca, gdzie na krześle spoczywał zasuszony i martwy jeden z Adeptów. Kemoc wziął wtedy jego miecz i potem za jego pomocą walczył ze złem. W tym opowiadaniu Sondgrass przedstawia historię tego Adepta, dosyć ciekawą, bo Adepta, który nie toleruje magii do tego stopnia, że swoimi własnymi uzdolnieniami zablokował jej dostęp do swojego wyleczenia, wolał być naukowcem. Pojawiają się tutaj też inne postaci i rasy z "Czarodzieja...".
15. "Synowie S'olcariasa" Lisa Swallow (ocena 2/10)
Bardzo słaba i przede wszystkim niespójna z mitologią cyklu próba odpowiedzi na pytanie o genezę Sulkarczyków.
16. "Strażnik na krańcu świata" David Wind (ocena 3/10)
Pomysł był nawet niezły, ale wykonanie jakieś takie sztuczne i wydumane i nie do końca komponujące się z mitologia cyklu, do tego historia zawiera dziury logiczne, co ostatecznie grzebie jego wiarygodność fabularną.
17. "Królowe przechodzą przez Bramę" Rose Wolf (ocena 1/10)
Trochę nietypowo, bo bohaterem opowiadania jest Petronius, gościu z naszego świata, który na samym początku cyklu pokazał Simonowi Tregarthowi bramę, którą ten przeszedł do Świata Czarownic. Niestety autorka zrobiła z tego jakieś potworne pitu-pierdu i misz-masz wątków Estcarpu i czarownic ... z legendami arturiańskimi. W konsekwencji wychodzi na to, że król Artur to był oczywiście ziomal przybyły z Estcarpu, Petronius to jakaś inkarnacja kumpla Artura oraz św.Piotra, pojawiają się nawet przemieszane z tym wątki chrześcijańskie (Bóg, Jezus, Noe, św. Piotr) oraz personifikacje wiary, nadziei i miłości pochodzące oczywiście z Estcarpu. Bez ładu, bez składu i całkowicie bez sensu.

1. "Polowanie na córkę lorda Etsaliana" Clare Bell (ocena 2/10)
Niby wszystko ok, ale jest tutaj jedna istotna rzecz, która powoduje, że całość jest położona na łopatki - motywacja głównej bohaterki. Zemsta na gwałt była już omawiana z lepszym skutkiem przez Norton w "Ropuchach z Grimmerdale", ale tam tak niska moralnie motywacja spowodowała, że bohaterka osnuła się Złem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
493
134

Na półkach:

Nadal bardzo źle.

Polecam podcast o tym zbiorze: http://www.gniazdoswiatow.net/2017/01/11/quest-31-opowiesci-ze-swiata-czarownic-2/

Nadal bardzo źle.

Polecam podcast o tym zbiorze: http://www.gniazdoswiatow.net/2017/01/11/quest-31-opowiesci-ze-swiata-czarownic-2/

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    108
  • Chcę przeczytać
    75
  • Posiadam
    27
  • Fantastyka
    4
  • Ulubione
    3
  • Mam
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Serie
    1
  • Fantasy
    1
  • [6,6 Świat Czarownic]
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści ze Świata Czarownic Tom 2


Podobne książki

Przeczytaj także