Opowieści ze Świata Czarownic Tom 4

Okładka książki Opowieści ze Świata Czarownic Tom 4 Andre Norton
Okładka książki Opowieści ze Świata Czarownic Tom 4
Andre Norton Wydawnictwo: Amber Cykl: Opowieści ze Świata Czarownic (tom 4) Seria: Świat Czarownic fantasy, science fiction
Opowieści ze Świata Czarownic (tom 4)
Świat Czarownic
Tales of the Witch World 4
Amber
1997-01-01
1997-01-01
Karolina Bober
fantasy

Okładka książki Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, Andre Norton
Tkaczka pieśni Ann Carol Crispin, ...
Okładka książki Cesarska córka Andre Norton, Susan Shwartz
Cesarska córka Andre Norton, Susan...
Okładka książki Elfia krew Mercedes Lackey, Andre Norton
Elfia krew Mercedes Lackey, An...
Okładka książki Czarne Trillium tom II Marion Zimmer Bradley, Julian May, Andre Norton
Czarne Trilliu... Marion Zimmer Bradl...

Rzecz wyjątkowo okropna.

Rzecz wyjątkowo okropna.

Kolejny tom cyklu. Kolejna historia. Co prawda z tomu na tom coraz mniej intrygująca, ale czyta się przyjemnie. Jako lektura przed kominkiem w wyjątkowo paskudny wieczór może być, chociaż trochę juz to jak odgrzewane kluski.

1. "Córka Godrona" Ann Miller & Karen Rigley (ocena 2/10)
Popłuczyny po popłuczynach, czyli po "Kamieniach Sharnonu". Tam była walka o to, by dziecko poczęte z nasienia ciemności zdążyć przekabacić na służkę światła, jeszcze zanim się urodzi. W "Córce Godrona" dziewczę to już nastoletnie rozprawia się ostatecznie ze swoim demonicznym ojczulkiem. Ani to ciekawe, ani świeże, ani napisane z polotem, tylko drętwo i bez stylu.
2. "Kwestia magii" Marta Randall (ocena 3,5/10)
Najdłuższe opowiadanie spośród wszystkich nie będących autorstwa Norton, co niestety nie jest równoznaczne z jakością. Sztampowe, bez większego polotu, po raz pińcset pińdziesiąty wykorzystany motyw najazdu Alizonu na High Hallack (kolejna dolina, ile tam może być tych dolin?),kolejna wersja biednej ludności wobec potęgi kolderskich machin. Przed całkowitą degrengoladą "Kwestię magii" ratuje średni humor oraz nie do końca standardowi bohaterowie, dobrani w kompanię z przypadku i przeważnie są to niedojdy. Ale to naprawdę nie jest nic nadzwyczajnego, w morzu tej mizerii, którą zobowiązałem sam siebie przeczytać, staram się znaleźć jakiekolwiek pozytywy, nie da się bowiem ukryć, że z czterech tomów "Opowieści ze Świata czarownic" góra dziesięć opowiadań prezentuje sobą określoną wartość literacką, reszta to zapchajdziury i typowy skok na kasę czytelnika.
3. "Cieśnina burz" K.L. Roberts (ocena 3/10)
Parafrazując piosenkę Armii "opowieść po nic". Poprawnie napisana historia bez puenty, morału, przesłania, czegokolwiek, co można by potraktować jako wniosek, sens tej opowieści, nawet coś w stylu "i żyli długo i szczęśliwie". Nic. Jeżeli autorka coś takiego jednak zawarła w "Cieśninie burz" to tym bardziej wtopa, bo nie sposób tego dostrzec.
4. "Pułapka świec" Mary H. Schaub (ocena 6/10)
Dobre i wciągające opowiadanie, ciekawie przedstawione, z sympatycznymi i normalnie zachowującymi się bohaterami.
5. "Szepcząca trzcina" Carol Severance (ocena 3/10)
Pomysł niezły, wykonanie tudzież, tylko dlaczego to opowiadanie jest tak przerażająco okrutne, smutne i przesiąknięte samymi negatywnymi emocjami? Miałem takie odczucie czytając "Szepczącą trzcinę", że tak jak kierowanie się przez bohaterów uniwersum świata czarownic niskimi lub egoistycznymi pobudkami kala ich i naznacza Ciemnością, tak mój odbiór Świata Czarownic został skalany tym opowiadaniem. Przez te niezbyt przyjemne doznania muszę istotnie obniżyć ocenę.
6. "Wilkołak" Michael D. Winkle (ocena 0/10)
No nie, znowu inwazja Alizonu, ile można? Beznadziejnie słabe, wtórne, suche i topornie napisane opowiadanie o dobrym wilkołaku. 35 stron męczarni z największym kupsztalem tego tomu.
7. "Ucieczka przemienionej" Lisa Woodworth (ocena 0/10)
Bardzo słaba i topornie napisana kalka z "Widmowego łowcy" Mercedes Lackey.
8. "Sprzedawca mieczy" Patricia C. Wrede (ocena 2/10)
Nudna i słabo rozpisana historia, której fabuła mogłaby się dziać w dowolnie wykreowanym świecie fantasy. Poza odwołaniem się w treści do "Bursztynu z Quayth" nie ma tutaj za wiele wspólnego ze światem czarownic.

1. "Córka Godrona" Ann Miller & Karen Rigley (ocena 2/10)

• Mam
  • - Do kupienia