E-den

2007-01-01
2007-01-01
Jadwiga Jędryas
narkotyki eden powieść francuska

Książkę kupiłam za oszałamiające 3,50 zł. Narkotyki, Internet, antyutopia? Z opisu jasno wynikało, że to coś dla mnie. Czy jednak rzeczywiście?

I tak, i nie. Pomysł na fabułę był rzeczywiście ciekawy, ale został niestety zmarnowany. Ta pozycja bardziej przypomina rozbudowane opowiadanie niż powieść. Gdyby tak powiększyć jej objętość dwukrotnie, charakteryzując dokładniej bohaterów i różne aspekty tego świata - mogłoby być naprawdę dobrze. Tymczasem czytelnik ma wrażenie, że rzucono mu zaledwie ochłapy.

Styl autorów nie należy do najlepszych. Zdania są krótkie, wyglądają trochę jak ze szkolnego wypracowania, co rusz się urywają. Gdyby nie informacje na okładce, nie powiedziałabym, że napisało ją dwóch doświadczonych ponoć pisarzy, tylko że to debiut jakiejś nastolatki.

Czas akcji w gruncie rzeczy można określić - pradziadek młodszego z bohaterów widział pierwsze kroki człowieka na Księżycu, nie jest to zatem jakaś szczególnie odległa epoka. Łatwo jednak zauważyć, że książkę napisano kilkanaście lat temu. Wizja przyszłości nie przetrwała próby czasu, wydaje się zupełnie oderwana od rzeczywistości, co czyni ją zupełnie niewiarygodną. Niektóre elementy wydają mi się zresztą za bardzo naciągane, nawet jak na utwór pretendujący do bycia zaszufladkowanym go jako SF.

Uwagę przyciąga wizualny aspekt wnętrza - charakterystyczny sposób zapisu numerów rozdziałów i stron. Generalnie jednak szata graficzna tej pozycji to koszmarek dla oczu, a okładka (jak ktoś już zauważył) rzeczywiście nijak ma się do treści.

Można przeczytać, ale niczego nie stracicie, jeśli ominiecie ten tytuł. Sama prawdopodobnie bardzo szybko o nim zapomnę.

Bardzo fajny koncept i tak okrutnie potraktowany!
Ja rozumiem, że to jest, jak w połowie książki się dowiedziałam, literatura młodzieżowa, ale na litość bogów, nie karmy młodych ludzi takimi gniotami.
Spłycony, bardzo infantylny język, skoki z czasu przeszłego do teraźniejszego, nagłe i nijak nie łączące się w spójną całość. Zmiany w snuciu akcji, z narratora w osobie trzeciej do osoby pierwszej doprowadzały mnie do szału. Co to miało być w ogóle, mam wrażenie, że autorzy napisali tę książkę na kolanie, z nudów, byle jak.
9 prestiżowych nagród literackich? Jakich, przepraszam bardzo? Jedyna nagroda jaka mi przychodzi do głowy to garnek bigosu i wypleciony koszyk od Koła Gospodyń Wiejskich. Chociaż nie, nie! Zostawmy bigos w spokoju, za dobra nagroda jak na taki chłam.
Nie, nie i nein dla tej książki. 💩

Bardzo fajny koncept i tak okrutnie potraktowany!

Wciągająca, młodzieżowa książka, pisana z dwóch perspektyw - ojca i syna - ze sprawą narkotykową na pierwszym planie. Przeciętny język i treść, choć fabuła i sam pomysł na nią nieprzeciętny.

Zaczyna się ok, ale ma dosyć naiwne zakończenie, tzn. wydarzenia pod koniec książki. Tak jakby początek i koniec był dla czytelników w różnym wieku.

No cóż, wydawnictwo Dwie Siostry nigdy dotąd nie wydawało sf, tylko tzw. mainstream - jak widać, właścicielki się kompletnie na sf nie znają; ta "praca" (bo dziełem tego nie da się nazwać) to ewidentny mainstream, sztampowa literaturka, jaką się masowo produkuje. Na ten temat powstanie jeszcze tysiąc książek młodzieżowych, mniej czy bardziej antyutopijnych (ach, antyutopijny mainstream młodzieżowy - jakie to modne i jak się dobrze sprzedaje...) i... we Francji i w ogóle na Zachodzie nagród literackich są dziesiątki, może setki tysięcy, wszak nagrodę może ustanowić każdy, a jakieś książki w końcu MUSZĄ być nagradzane, żeby biznes dobrze się kręcił...
Życzę wydawnictwu, żeby wydawało lepsze książki sf (i niekoniecznie młodzieżowe),ale najprawdopodobniej już zdążyło się zniechęcić do sf w ogóle. Miał to być przecież strzał w dziesiątkę, a może tak zapewniał/a zaufany recenzent/ka?

Klasyczny strzał w stopę, jeśli chodzi o wydawcę. Książka jest słabiutką powiastką młodzieżową, zauważalnie infantylną i chwilami alogiczną (łamiąc nogę w wirtualnej rzeczywistości nie łamie się jej przecież naprawdę),aczkolwiek że to młodzieżówka, próżno szukać informacji na okładce. Okładce, która notabene sama w sobie jest kuriozalna - od zdjęcia, które NIJAK się ma do zawartości, po komicznie nietrafioną czcionkę (odpycha tak krojem, jak i kolorem) i magiczną frazę "9 prestiżowych nagród literackich" (nie uwierzę, że były prestiżowe, skoro wydawca nie uznał za stosowne podzielić się z czytelnikami nazwami tych nagród). Całość dobijają przypisy od tłumacza, wyjaśniające tak skomplikowane pojęcia, jak "encefalograf", "katatonia", "hoplita" czy "Klingoni". Nie ma się więc co dziwić, że po dziś dzień, od dobrych SIEDMIU LAT, książka pozostaje w stałej, regularnej sprzedaży. Po prostu nikt nie chce jej kupować...

Natomiast sama historia jest skromniutka i - co tu dużo ukrywać - tuzinkowa. Ot, syn komisarza prowadzącego śledztwo w sprawie zapadania w śpiączkę kolejnych osób, które przedawkowały nowy narkotyk, również ląduje w szpitalu, w związku z czym trzeba przyspieszyć procedurę rozwiązania sprawy. W tym czasie chłopak - przebywając w wirtualnej rzeczywistości, bo to właśnie tam zabiera ludzi narkotyk - romansuje z córką polityka, od której zapadnięcia w śpiączkę cała sprawa się zaczęła. Lektura jest - i owszem - szybka, tyle że zupełnie jałowa.

Książka mnie zawiodła. Może autorzy chcieli stworzyć książkę przestrzegającą, coś jak "Dzieci z dworca ZOO" lub "Pamiętnika narkomanki", ale im się nie udało. Powieść z głównymi bohaterami rodzaju męskiego. Pierwiastek żeński reprezentowany jest przez osobniki o wątpliwych walorach (ozdobnik Mel, demon Sylvia..). Akcja wydaje się płaska. Wciąga momentami. Nie pozostawia dobrego wrażenia. Mnie ta książka zirytowała.

Bardzo oryginalna i niebanalna historia. Łatwa, szybko się czyta, wciąga, idealna na zimowy wieczór.

Bardzo dobra książka,kolejna przerażająca wizja przyszłości.Nie wiem czy bardziej przeraża mnie ta czy ta ze "ślepej wiary" kolejny wątek miłosny.Podobała mi się

Wiele zmieniła w mym nastoletnim życiu.

Wiele zmieniła w mym nastoletnim życiu.

• 2013 r
  • Chętnie wymienię (także na Fincie)

Dodaj cytat z książki E-den