Bollywoodzkie noce

2010-01-01
2010-01-01
Barbara Cendrowska-Werner
Shobhaa De Bollywoodzkie noce Bollywood literatura indyjska

Chyba oczekiwałam od tej książki czegoś innego. Przede wszystkim źle mi się ją czytało. Nie potrafiłam się odnaleźć w tej historii, a styl pisnaia również nie przypadł mi do gustu.

Po prostu oczekiwałam przyjemnej książki mimo poważnych tematów, a tę pozycję bardzo cięzko mi się czytało.

Bardzo bollywoodzka opowieść. Bo Bollywood to nie tylko radosne tańce, ale i również niemiłe epizody w życiu bohaterów; kto oglądał również te starsze bollywoodzkie filmy z typowymi dla tego kina scenami akcji, ten wie. Książka została zaklasyfikowana jako romans, ale nie jest to romans. To po prostu duży wycinek z życia fikcyjnej bollywoodzkiej aktorki pierwszoplanowej, która owszem, romansować lubi, a poza tym chyba sama nie bardzo wie, co zrobić ze swoim życiem. Można przeczytać, ale raczej książka zaciekawi osoby interesujące się światkiem filmowców/kulturą Indii, niż panie oczekujące porywających historii miłosnych.

Kto choćby raz nie obejrzał bollywoodzkiego filmu? Hordy wystrojonych, pięknych aktorek i aktorów, którzy wciąż tańczą i śpiewają. Bardzo malownicze widoki, te produkcje mają niesamowity rozmach. Są strojne, bajkowe, urocze. Prawie zawsze opowiadają o miłości. A jak wyglądają kulisy ich powstawania? Skąd pochodzą grające w nich aktorki i jak wygląda proces przydzielania ról? O tym wszystkim opowiadają Bollywoodzkie noce.

Powieść przedstawia historię wielkiej bollywoodzkiej gwiazdy - Aaszy Rani. Matka dziewczyny od początku wybrała dla niej karierę aktorską i robiła wszystko, by stała się sławna. Zamiast do szkoły, posyłała córkę na lekcje tańca. Gdy tylko Aasza nabiera kobiecych krągłości, zmusza ją, by grała w tanich filmach pornograficznych, kręconych przez obleśnych reżyserów w zapyziałych motelach. Gdy tylko zarobiły na nich wystarczająco dużo pieniędzy, wyjechały do Bombaju, by dziewczyna mogła spełnić marzenia matki o sławie i bogactwie.

"Wszyscy jej znajomi żyli w nierealnym, oddzielonym od reszty społeczeństwa świecie. Świecie zbudowanym z iluzji i marzeń w technikolorze. Świecie tak sztucznym, jak filmy, które masowo tłukli."

Przemysł filmowy w Bombaju wygląda według autorki, jak swego rodzaju dom publiczny. Za każdą rolę aktorki płacą własnym ciałem, usługując w łóżku bogatym i wpływowym mężczyznom. Niewierność, rozwiązłość oraz przedmiotowe traktowanie zarówno żon, jak i kochanek, jest dla tamtejszych reżyserów, producentów i aktorów codziennością. Ludzie nie szanują się nawzajem, wszyscy na kimś żerują, liczą się tylko pieniądze.

Na szczególną uwagę zasługuje matka Aaszy Rani, która z pełną świadomością została stręczycielką swej córki. Wykorzystywała jej niezwykłą urodę, a przede wszystkim bardzo obfity biust, by dzięki nim się wzbogacić i poprawić swoją pozycję społeczną. Natomiast, gdy córce w końcu udaje się uciec od takiego życia, wyrzeka się jej i przeklina ją publicznie. Nikomu nie życzę takiej matki, jak amma Aaszy!

Życie aktorki to przeplatające się chwile wielkiego szczęścia, sławy i blasku fleszy z wielkimi dramatami, morzem wylanych łez, upokorzeniami i strachem. Kobieta, zanim jeszcze skończyła trzydzieści lat, przeżyła tak wiele, że nie miała już na nic sił. Nie raz pragnęła rozstać się z tym światem, zaznać spokoju. Nie pozwoliła jej na to tylko troska rodziny. I mimo, że w pewnym momencie jej najbliżsi, a także ona dosłownie sięgnęli dna, paradoksalnie stało się to dla niej bodźcem do stawienia życiu czoła z pełną odwagą i determinacją.

Powieść momentami bywa przejmująco smutna, do bólu brutalna, chwilami przerażająca. Jednak mimo wszystko daje nadzieję, że odpowiednia motywacja i siła woli pomaga przetrwać nawet najgorsze chwile oraz wyjść obronną ręką z najbardziej rozpaczliwych sytuacji. Lektura bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, więc nie waham się jej polecać!

To historia, w której ukazano relacje panujące w bardzo toksycznej rodzinie. Amma (matka) zrezygnowała z własnej kariery żeby urodzić dziecko, żonatemu mężczyźnie, który nigdy nie zostawił dla niej swojego własnego świata. Aasza i jej siostra były wychowywane przez matkę, która bardzo kochała ich ojca i chciała mu zaimponować, dorabiając się wielkiego majątku na karierze własnej córki. Sam Appa (ojciec) nie przejmował się swoimi córkami. Nigdy nie pomógł przebić im się w świecie filmu, chociaż posiadał takie możliwości. Nie odwiedzał ich, nie dotrzymywał obietnic. Właśnie w takiej rodzinie wychowała się ukochana milionów, ale nie tylko ona.
Całość: http://artemis-shelf.blogspot.com/2015/05/shobhaa-de-bollywoodzkie-noce.html

Chciwość ludzka nie zna granic. Przez to ciało jest tylko "narzędziem" do zarabiania pieniędzy. A matka zazdrości pieniędzy córce, siostra-siostrze. Po prostu jeden wielki brud w luksusowych apartamentach. Ale czyta się szybko i bawi głupota ludzka.

Przyznam, że spodziewałam się czegoś innego. Opis sugeruje, że będzie to jakiś ckliwy romans, nic mylnego. Książka ukazuje brutalną i niekiedy wulgarną rzeczywistość. W połowie historia zaczyna być naprawdę wciągająca i nie ma problemu z dobrnięciem do końca, co nie oznacza niestety, że jest wciągająca.

2041

Literatura niewysokich lotów, niewyszukany język. Jednak gdy już się do tego przyzwyczaimy, czyli mniej więcej w połowie książki, zaczyna być nawet względnie interesująco.
Naprawdę nie sądziłam, że świat Bollywoodu aż tak bardzo przypomina luksusowy co prawda, ale jednak burdel.

Tytuł książki oraz okładka były dla mnie mylące. Zanim przeczytałam opis, spodziewałam się romantycznej historyjki rodem z filmu Bollywood. Tymczasem autorka pokazuje czytelnikowi świat indyjskiego filmu z brutalną wręcz szczerością. Jaką cenę musi zapłacić młoda dziewczyna za chwilę sławy? Jak wygląda życie gwiazdy filmu? Czy jest w nim miejsce na miłość?
Książka niezwykle wciągająca i szczera do bólu. Daje całkiem inne spojrzenie na kino Bollywood.

Książka niezwykle...

Żeby dostać rolę w jakimkolwiek filmie, nastoletnia Aasza musiała zawsze oddać się jakiemuś wpływowemu mężczyźnie. Z biegiem lat, gdy już stała się sławna, mieszkała w luksusowym apartamencie, miała służbę, a ludzie na ulicy śpiewali przeboje z jej filmów, to jedno się nie zmieniło. Załatwić sobie rolę można było tylko przez łóżko. Aasza Rani nie była głupią dziewczyną, a wręcz przeciwnie, posiadała inteligencję i spryt. Jednakże pragnęła w życiu tylko jednego - prawdziwej miłości. Zakochała się bez pamięci w żonatym gwiazdorze Akszaju Arorze, który wykorzystał ją do tego by jeszcze bardziej się wypromować, a potem porzucił, dodatkowo szkalując, gdzie się dało. Aasza nie umiała się pozbierać, branża kinowa całkowicie jej zbrzydła, oddawała się kolejnym romansom, wpadła w depresję. Aż wreszcie nadszedł moment kulminacyjny, który całkowicie odmienił jej dotychczasowe życie...

Szczerze mówiąc, to sięgając po tę powieść spodziewałam się czegoś innego. Miałam ochotę na tradycyjny bollywoodzki romans, gdzie wszystko dobrze się kończy. Przyznam, że zasugerowałam się okładką, nie czytając wcześniej opisu, bo zwyczajnie nie przypuszczałam, że książka może być o czymś innym. Zamiast wzruszającej "szmiry" z happy endem, w stylu indyjskich filmów, które czasami lubię obejrzeć dla odprężenia, dostałam powieść trudną i złożoną. I zupełnie przez przypadek pozbawiłam się dotychczasowych złudzeń o Indiach, które ukształtowały się w mojej głowie, podczas oglądania produkcji z Bollywood.

Ujrzałam świat, w którym matka pcha swoją niewinna córkę w ramiona kolejnych podstarzałych facetów, uzasadniając swoje czyny chęcią zapewnienia jej jak najlepszej przyszłości. Świat, w którym dominują mafia, gangi i korupcja. Świat, gdzie zdrady, gwałty i wykorzystywanie nieletnich są na porządku dziennym. I wreszcie świat, gdzie przy zadawaniu się z nieodpowiednimi ludźmi, można zostać podpalonym żywcem na ruchliwej ulicy, błagać o pomoc, której i tak nikt z wielu znajdujących się obok ludzi nie udzieli ze strachu przed zemstą zbirów...

"Bollywoodzkie noce" były lekturą wymagającą uwagi i skupienia. Nie mogłam po prostu usiąść i przeczytać tej książki w jeden dzień, potrzebowałam na to więcej czasu, by dogłębnie przemyśleć wszystkie zawarte w niej treści. Oprócz pesymistycznego obrazu indyjskiej branży kinowej oraz stanu całego kraju, na pierwszy plan wysuwało się w niej coś jeszcze. Była to siła głównej bohaterki, jej wola walki i niezłomność, niezachwiana pomimo wszystkich nieszczęść, które ją dotknęły. Wiara w to, że jeszcze nie wszystko jest stracone, a jutro jest nowy dzień. "To dla nas szansa, dla ciebie i dla mnie, że by zacząć nowe życie, spróbować jeszcze raz. Uda się nam." Podziwiam Aaszę za takie podejście, przyznam, że chciałabym mieć jej charakter.

Powieść z całą pewnością była warta przeczytania, nie żałuję ani minuty, którą jej poświęciłam. Jej autorka wydała jeszcze kilka innych książek, które niestety nie zostały przetłumaczone na język polski, a szkoda, bo z chęcią zapoznałabym się także z nimi. Uważam "Bollywoodzkie noce" za książkę bardzo wartościową, ze względu na jej realizm oraz przedstawienie faktów bez owijania w bawełnę i upiększania.

Nie sądzę, że przypadnie ona do gustu wszystkim, wręcz przeciwnie, nadaje się ona dla czytelników, którzy tak jak ja fascynują się Indiami i chcą poznać ich prawdziwe oblicze oraz dla osób, które chcą wiedzieć coś więcej o tym, jak kręci się filmowy biznes. Myślę, że miłośnicy powieści obyczajowej także znajdą tu coś dla siebie. Mogę polecić ją osobom, które od literatury chcą czegoś więcej niż tylko rozrywki.

Prawdziwa strona Bollywoodu.

• Pożyczone
  • Literatura obca
  • Obyczajowe
  • Indyjskie

Dodaj cytat z książki Bollywoodzkie noce