Tłumaczka

literatura piękna
Anna Zdziemborska
Kobiety Orientu
Sudan miłość tłumaczka literatura brytyjska literatura XX wieku

Gorsza od "Minaretu". Chaotyczna z początku, a bohaterka jakaś nieporadna. Potem jest lepiej, książka się rozkręca. Melodyjny język dodaje jej uroku. Historia banalna, ale napisana w pięknym stylu. Bolało mnie jednak, że tak podobna do poprzedniej książki tej autorki, ten sam charakter, ta sama wyraźna tęsknota za krajobrazem z dzieciństwa.

Czytając tę książkę, nie potrafiłam skupić się na jej treści z powodu nudy jaka z niej wieje. Losy bohaterów zupełnie mnie nie zainteresowały, trudno mi było nawet określić, która bohaterka jest główną postacią, chociaż z drugiej strony...nawet mnie to nie interesowało. Klapa.

Na pewno ominęłabym tę książkę w wyborze, kierując się tylko okładkowym obrazkiem, bardzo ostatnio monotematycznym i nagminnie powtarzalnym, wprowadzającym odtwórcze, a przez to wzbudzające we mnie zniechęcające uczucie do jej czytania. Mogłabym stworzyć obszerną galerię jednookich kobiet okrytych chustą. Zastanawiam się, dlaczego graficy mają takie zawężone pole wyobraźni?...

Islam stanowczo nie ma dziś dobrej prasy. To smutne, bo w tej religii mnóstwo jest piękna, delikatności i miłości. Trzeba ją tylko spróbować poznać, zrozumieć, dotrzeć do sedna. nie opierać swojej znajomości na medialnych doniesieniach, nie wyrabiać sobie opinii na podstawie zachowań (zgadzam się, często szokujących i drastycznych) zaledwie ułamka wiernych. Właśnie dlatego...

Inteligentny romans, który rozwija się w Aberdeen w Szkocji. Głowna bohaterka to Sammar. Kobieta jest tłumaczką z arabskiego na tamtejszym uniwersytecie. Sammar pochodzi z Sudanu i jest muzułmanką. Fascynuje ją mężczyzna, dla którego pracuje. Rae jest ekspertem od świata islamu. Sammar i Rae spędzają ze sobą bardzo dużo czasu. Kobieta ma za sobą bagaż poprzedniego związku....

Beznadzieja, albo gniot. Ciągła się jak flaki z olejem. Dotrwałam do 90 strony i darowałam.

Czyta się lekko i przyjemne. Idealna pozycja na długie ,jesienne albo zimowe wieczory.

Poruszająca historia muzułmanki mieszkającej na emigracji. O jej nieszczęściu i miłości, która odmienia jaj życie.

Książka jest napisana absolutnie beznadziejnym językiem. Autorka opisuje wydarzenia zaczynając od końca! Momentami nie miałam bladego pojęcia, co się działo w książce!
Poddałam się po 50 stronach. Nie mam zamiaru wracać do tej książki. Gdyby nie ten badziewny styl, może jakoś udałoby mi się przebrnąć :/

Książka napisana bardzo ładnym, barwnym językiem. Jednak momentami miałam wrażenie, że troszkę nudna. Ciekawe jest w tej książce to, że autorka świat arabski ukazała pozytywnie. To spora odmiana, bo zazwyczaj życie kobiety - muzułmanki jest przedstawione jako bardzo ciężkie. Bohaterka "Tłumaczki" ma problemy, przeżywa emocje, ale nie są to emocje, które mogłyby w negatywny...

Dyskusje

• 2011