Sokół maltański

Okładka książki Sokół maltański
Dashiell Hammett Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Złotego Klucza kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Wacław Niepokólczycki
ptak statuetka morderstwo
Inne

więcej Więcej

Wysłuchałem na kanwie "Z mojej półki" Rafała Ziemkiewicza i jestem zadowolony. Oglądam też film z H. Bogartem. Femme fatale i mężczyźni. Mam w planach jego, Rosa McDonalda i szczególnie Raymonda Chandlera.

Klasyk czarnego kryminału. Wydany w 1930r.

Sam Spade jest detektywem i prowadzi, ze swoim wspólnikiem, biuro. Pewnego dnia przybywa do nich kobieta, która opowiada pokrętną historię i choć detektywi jej nie wierzą, postanawiają jej pomóc. Zlecenie szybko okazuje się mieć drugie dno, którym jest tajemnicza statuetka sokoła. Zdaje się, że wiele osób jest gotowych poświęcić...

Sokół Maltański jest uznany za klasykę kryminału a Pan Hammett uznany jest za twórcę czarnego kryminału. Może na początek plusy. Książka faktycznie ma swój klimat i można rozpoznać cechy charakteryzujące ten rodzaj kryminału. Sama historia jest dość prosta, nieskomplikowana. Nie ma tutaj zwrotów akcji. Osobiście denerwowało mnie przedstawienie kobiecych bohaterek. Wynika to...

Zdecydowanie bardziej podobała mi się powieść niż jej ekranizacja, mimo oczywiście genialnej roli Humphreya Bogarta. Klasyczny kryminał noir zachwycił mnie swoim klimatem.

Absolutna klasyka. Bardzo klimatyczny kryminał mimo trochę drewnianego języka ( przecież to pozycja z pierwszej połowy ubiegłego wieku ! Napisana w 1930 roku )
Po prostu trzeba znać !
Warto zobaczyc też film, z H. Bogartem .

Klasyka czarnego kryminału ale książkę czyta się ciężko ze względu na drewniany styl; dużo lepszy jest film z Humpreyem Bogartem w roli głównej.

Ostatnim razem nie wiedziałem co czytać. Nie byłem jeszcze skłonny chodzić do biblioteki. Przejrzałem domową bibliotekę i znalazłem tą książkę. Postanowiłem, że przeczytam ją. Zawsze jest to coś nowego, a sam autor nie był mi znany. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest wiele rzeczy na plus, jednakże kilka rzeczy mnie nie zadowala. Zacznijmy może od przedstawienia...

Klasycznie klasyczny czarny kryminał. Fabularnie nienajgorsze, klimatycznie bardzo udane, ale chyba ten gatunek zdążył mi się już mocno przejeść, bo szczególnego wrażenia na mnie nie zrobiło. Zdaje się, że film był lepszy, aczkolwiek nic z niego nie pamiętam, więc chętnie sobie przypomnę w wolnej chwili.

Nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia, być może z powodu tłumaczenia. Zdecydowanie większe wrażenie wywarł na mnie film, z tego co pamiętam.

To, co należy na sam początek wspomnieć o „Sokole maltańskim” to klimat. Czytając tę książkę, zagłębiamy się w klimat San Francisco z początku XX wieku. Jako niewielka fanka kina ekranizującego tamte lata, widziałam wszystko w czerni i bieli z tumanami dymu papierosowego. Następna kwestia, o której wspomnieć trzeba to główny bohater. Detektyw, który przez większość czasu...

• Kryminały
  • Kryminał