Człowiek ryba

Okładka książki Człowiek ryba Aleksander Bielajew
Okładka książki Człowiek ryba
Aleksander Bielajew Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: SF [Wydawnictwo Poznańskie] fantasy, science fiction
SF [Wydawnictwo Poznańskie]
Человек-амфибия
Wydawnictwo Poznańskie
1985-01-01
1985-01-01
Sławomir Kędzierski
fantastyka radziecka człowiek ryba

Okładka książki Pod stopami ziemia Gleb Anfiłow, Aleksander Bielajew, Romen Jarow, Jeremiej Parnow, Aleksander Szalimow, Lew Tołstoj, praca zbiorowa
Pod stopami zi... Gleb Anfiłow, Aleks...
Okładka książki Potomkowie Słońca Aleksander Bielajew, Walery Briusow, Aleksander Grin, Wieniamin Kawierin, Wilhelm Kuchelbecker, Aleksander Kuprin, Wasyl Lewszyn, M. M. Morozow, Władimir Odojewski, Andriej Płatonow, Włodzimierz Sołłogub
Potomkowie Słońca Aleksander Bielajew...

Patrząc na lata i miejsce powstania, to równie dobrze mogłoby nie być fiction. ;)

Najpierw obejrzałem radziecki film SF "Diabeł morski", na który zaprowadzili naszą klasę we wczesnych latach 1980. Film miał już wówczas 20 lat ale i tak wywarł na nas wszystkich niesamowite wrażenie. Oglądałem go później jeszcze raz, chyba w późnych latach 1990. Wtedy już patrzyłem na niego jak na "stare kino" ale jednak ciągle z przyjemnością. Ale dosyć o filmie - w każdym razie warto go obejrzeć. Książka też już dość mocno się zestarzała ale to przypadek zdecydowanej większości SF sprzed kilkudziesięciu lat (w tym przypadku prawie sprzed wieku) i o tym należy pamiętać podczas czytania. Ponieważ przede wszystkim jest to urocza baśń i dość wzruszająca historia miłosna w subtropikalnym anturażu. Warto poświęcić jakiś letni wieczór :-)

Opowieść o chłopcu, któremu wszczepiono rybie skrzela. Historia wywarła na mnie wielkie wrażenie. Pamiętam rozprawę sądową, podczas której naukowiec, który dokonał zabiegu (ratując tym życie chłopca),tłumaczył się ze swojego czynu. Jako argumentu użył faktu, że jedna z osób na sali miała usunięty wyrostek. A to przecież też ingerencja w boski zamysł.

• Do kupienia
  • Posiadam/Legacy
  • Wymienię
  • Fantastyka książki
  • Może kiedyś 🐡

Dodaj cytat z książki Człowiek ryba