Dziennik nazisty: wyznania Eichmanna

Okładka książki Dziennik nazisty: wyznania Eichmanna Stan Lauryssens
Okładka książki Dziennik nazisty: wyznania Eichmanna
Stan Lauryssens Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
The Eichmann Diaries
Wydawnictwo Dolnośląskie
2009-01-01
2009-01-01
Jacek Lang
Eichmann nazista

Brak konkretów. Dużo niedomówień i powierzchownego potraktowania tematu. Nieudane zabiegi autora mające na celu ukryć braki zarówno w treści jak i w pomyśle na przedstawienie histori. Książkę broni jedynie bardzo ciekawy temat, o którym traktuje.

Polecam, warto przeczytać. Jeśli ktoś lubi tematykę wojenną tym bardziej.

Polecam, warto przeczytać. Jeśli ktoś lubi tematykę wojenną tym bardziej.

To książka ukazująca historię w inny sposób. Nie jest to czysty zapis faktograficzny, lecz prowadzenie narracji jak w thrillerze albo kryminale. To niewątpliwa zaleta tej pozycji. Nie zmienia to faktu, że czytelnik odnosi wrażenie, że autor zamieszcza rzeczowe informacje mające odniesienie w rzeczywistych, historycznych źródłach. Mimo to znalazłam w niej błędy rzeczowe, co w moim oczach podważyło wiarygodność całego tekstu.

Fajna pozycja,nie tylko dla fanów dokumentu.Zawarte informacje,są bardzo ciekawe i w niektórych przypadkach odbiegające od oficjalnej wersji zdarzeń.

To bardzo ciekawa, niesamowicie wciągająca powieść paradokumntalna dla tych którzy interesują się historią.
Z książki można się dowiedzieć jak wyglądało życie Adolfa Eichmanna, najbardziej poszukiwanego przestępcy po 45 roku, organizatora tzw. "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", odpowiedzialnego m.in. za organizację transportu Żydów do obozów koncentracyjnych. Po wojnie Eichamnn uciekł do Argentyny.
W czasie pobytu Eichmanna w Ameryce Południowej nawiązał z nim znajomość inny niemiecki przestępca wojenny Sassen. W wyniku tej znajości (mowa jest nawet o przyjaźni) powstały nagrania i notatki w których Eichmann wspomin (za namową Sassena) pracę na stanowisku szefa wydziału IV-B-4. Nagrania te miały zostać upublicznione po śmierci Eichmanna ale Sassen postanowił zrobić to wcześniej. Notatki i nagrania stanowiły mocne dowody świadczące o jego winie za zbrodnie przeciwko ludzkości, przeciwko narodowi żydowskiemu, w jego procesie sądowym.
Z notatek i nagrań dowiadujemy się jak wyglądało: "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" z punktu widzenia nazisty Adolfa Eichmanna, który jak siebie określa był tylko osobą wykonująca rozkazy, swoją pracę porównał do pracy w supermarkecie, "moja wina polega na tym, że byłem posłuszny" "nasze codzienne obowiązki nie miały nic wspólnego z emocjami. To była prosta i nudna praca administracyjna". Do końca życia Eichmann uważał się za osobę niezwykle posłuszną, wykonujacą tylko rozkazy swoich przełożonych. Wstrząsająca lektura.

Książkę doceniam za to, że odkrywa prawdę o Eichmannie, aczkolwiek narracja i sam sposób tworzenia kolejnych rozdziałów pozostawia wiele do życzenia. Ocena mimo wszystko na 5 gwiazdek ze względu na tematykę wojenną, którą bardzo sobie cenię.

Minęło już mnóstwo czasu od mojego pierwszego kontaktu z tą książką, a często (za często) wraca do mnie jak bumerang obraz kobiety, która po latach przypadkiem natknęła się na Adolfa Eichmanna. Bezradność byłej więźniarki obozu koncentracyjnego wobec przerażających wspomnień, obudzonych pod wpływem tego nieplanowanego spotkania, rzuca na kolana i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Z racji specyfiki moich studiów często stykam się z materiałami poświęconymi zbrodniarzom wojennym. Ta publikacja wyzwoliła we mnie najwięcej sprzecznych emocji.
Osobom o słabych nerwach nie polecam. Niełatwo mnie wzruszyć, ale tutaj płakałam od pierwszej do ostatniej strony. Gdyby ten człow... gdyby wykazał chociaż jakąś odrobinę żalu, smutku, czegokolwiek - być może stać byłoby mnie na równie mały cień chrześcijańskiego przebaczenia.
Ale nie, tutaj nie potrafię. Najgorsze jest chyba to, że Adolf Eichmann wcale nie żałował czynów, jakich się dopuścił. Do końca uparcie trwał przy swoich chorych urojeniach i poglądach.
Przypuszczam, że każdy, kto ma w sobie jakieś minimum empatii, przerazi się własną bezsilnością wobec faktów, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć.

Czytając beznamiętną relację Eichmanna, "widząc" jego niezachwianą wiarę w III Rzeszę nawet w obliczu własnej śmierci, śledząc proces rozwoju prawdziwej bestii w tym na pozór spokojnym, niezbyt rozgarniętym chłopaku z marzeniami... cóż, ciężko pozostać spokojnym.
Na swój sposób biografia ta jest interesująca (mój Boże, co za niewłaściwe słowo!),gdyż w całkiem prosty sposób ukazuje proces całkowitego zagubienia własnego człowieczeństwa. Z pewnością nie jest to jednak coś, co może fascynować. To raczej przeraża, zdumiewa i wprawia w osłupienie.
Obyśmy nigdy nie byli tak głupi, by powtarzać koszmar II wojny światowej. Oby nigdy więcej nie trafił się człowiek, którego życie posłuży za kanwę takiej opowieści. Prawdziwej opowieści - to boli najbardziej.

• Z wojną w tle
  • Historyczne