Pierwsze państwo polskie

O ile w tego typu książkach bardzo lubię teksty źródłowe, to przede wszystkim średniowiecznych dziejopisów, bo wtedy mają sens, gdyż dopełniają myśli autora. Natomiast w tej pracy takich cytatów jest umiarkowana ilość, a w zamian Pan Prof. Labuda często powołuje się na opinię swoich kolegów po fachu i przytacza długie zdania z ich monografii. Niestety, książka wcale przez to nie zyskuje, bo styl staje się nierówny i przypomina sztuczny kolaż, gdzie trzeba uważać, aby się nie pogubić, kiedy Pan Profesor rozpoczyna już swoją własną myśl. Szczerze powiedziawszy, to w takiej manierze wolałabym już polemikę z adwersarzami, niż sypanie z rękawa opiniami historyków, z którymi Autor zgadza się w każdym słowie. Taka forma jest po prostu zwyczajnie trochę nudna.

"Pierwsze państwo polskie" urzekło mnie średnio, gdyż przekazuje jedynie podstawowe informacje, które nawet umiarkowanie interesująca się historią Polski osoba, powinna mieć.
Dla przypomnienia wiedzy lub na początek przygody z historią Polski natomiast może być jak najbardziej.

Cykl "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego" przybliża w prosty i ciekawy sposób historię Polski w moim zdaniem ciekawy i zrozumiały dla laika sposób. Uważam że pomimo swoich lat jest bardzo wartościowy. Choć niektóre informacje zdążyły się przedawnić, nie są to jednak kluczowe kwestie i dociekliwi łatwo je odnajdą.
"Pierwsze Państwo Polskie" polecam, pomimo że styl autora nie jest może najprzyjemniejszy. Jednak dało się przeczytać bez większych trudności w kilka wieczorów.
Książka podejmuje kilka kwestii:
-Podział plemienny przed skonsolidowaniem państwa
-Syntezę historii 3 pierwszych władców (dość pobieżnie omówioną, po przeczytaniu czuje niedosyt i na pewno sobie to rozszerzę)
-Przebieg rozwoju społeczeństwa i grodów
-Omawia system polityczny i prawny w pierwszych dekadach państwa
-Gospodarkę i ekonomię państwa
Brakuje natomiast szerszych informacji na temat przyczyn i skutków chrztu Mieszka i rozwoju kościoła na terenie jego państwa.
Moim zdaniem książka daje solidne podstawy wiedzy o tamtych czasach, potrafi zaciekawić pewnymi tematami. Do tego trzeba dodać że zawiera wiele ilustracji i map przybliżających omawiany materiał.
Brakuje mi również indeksu niezbędnego do szybkiego odnalezienia informacji po pewnym czasie i nawiązań do nauk pomocniczych np archeologii, autor skupia się bardziej na źródłach pisanych które często cytuje i omawia.

"Pierwsze Państwo Polskie" polecam, pomimo że styl autora nie...

Polecam

Polecam

Za historią w szkole nigdy nie przepadałem, chodziłem bo miałem w planie lekcji. Teraz mnie naleciało na przybliżenie sobie historii Polski.... No i tu wielki szacun dla nauczycielki z podstawówki. Mimo, że było to tak dawno, coś w głowie zostało z jej wypocin. Naprawdę fajnie czytając kolejną książkę z tej serii, nie tyle dowiadywać się wszystkiego a przypominać sobie co już się wiedziało. Dzięki temu łatwiej przyswajać to wszystko i skupić się na szczegółach, które sprawiają, że historia już nie jest taka nudna :)

Każdy, kto studiował historię, doskonale zna nazwisko Gerarda Labudy. Dla polskiej mediewistyki był on postacią wręcz sztandarową, napisał mnóstwo prac związanych z państwem piastowskim. Niniejsza książeczka w sposób znakomity ujmuje najistotniejsze zagadnienia związane z panowaniem pierwszych trzech Piastów. Autor zaczyna od przedstawienia najstarszych dziejów Polan, później omawia dzieje polityczne państwa Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II, na końcu zaś kwestie społeczne i gospodarcze. Trzeba zaznaczyć, że Labuda „przemycił” do tego opracowania kilka swoich tez znanych z jego naukowych publikacji. Myślę, że „Pierwsze państwo polskie” jest w stanie zaspokoić pierwszy głód informacji o Polsce X i XI wieku, a największą zaletą tej książeczki jest zwięzłość i uporządkowanie materiału faktograficznego. Czytelnik bardziej zainteresowany z pewnością sięgnie po bardziej szczegółowe opracowania, co z pewnością wyjdzie mu na dobre, i co z pewnością zalecałby sam prof. Labuda.

Ciężka książka.

Ciężka książka.

• Historia Polski
  • Średniowiecze
  • historia
  • Polska

Dodaj cytat z książki Pierwsze państwo polskie