Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby

Okładka książki Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby Ewa Rojewska - Olejarczuk
Okładka książki Krotochwile i maksymy imć pana Zagłoby
1999-01-01
1999-01-01
48 min.
Sienkiewicz Trylogia Zagłoba

Doza humoru wypływająca z tych cytatów wraz z mądrościami intelektu i truizmami stanowią kwintesencję osobowości (Jana) Onufrego Zagłoby. Autorka tego opracowania wybiera ciekawe "smaczki" z "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Chociaż jest to książeczka o niewielkich rozmiarach, zawiera również reprodukcje obrazów nawiązujących do treści (ówczesnego okresu XVII stulecia).

Ciekawie zebrane wypowiedzi i sentencje Zagłoby, w filmie stanowiły rozrywkę, chociaż w książce również, lecz aktorzy grający Zagłobę potrafili się dobrze wczuć w rolę.

Cóż powiedzieć - to tylko zbiór cytatów... ale zgrabnie wybranych i ułożonych :-)

Niegodnym by to było Waszmości tak znamienitego nie posłuchać. Bo to człek mężny, mowny i frant do tego. Co prawda od napitku i dobrego jadła nie stroni, za to głowa jego przypowieści, dowcipu i forteli pełna. Jeno czasu już sporo od poprzedniego naszego spotkania ubyło, a ja tedy w nieco inną kompaniję popadłem...

Dziś już nie rozumiemy krotochwił pana Zagłoby, zapewnie niegdyś bardzo inteligentne i dowcipne.

Malutka książeczka stanowiąca zbiór najciekawszych myśli i powiedzeń Pana Zagłoby, bohatera powieści Henryka Sienkiewicza. Pozycja zdecydowanie dla fanów trylogii i najostrzejszego języka Rzeczpospolitej, jak o sobie samym mawiał ów szlachcic :)

Warto pamiętać o tej mądrości. W dzisiejszych czasach bardzo przydatna :)

Warto pamiętać o tej mądrości. W dzisiejszych czasach bardzo przydatna :)

Przeczytane dawno temu i czytane co i raz:)

Przeczytane dawno temu i czytane co i raz:)

Świetny, poręczny zbiór cytatów mądrości jednego z moich ulubionych bohaterów polskiej literatury. Zgrabna, ładnie graficznie oprawiona mała książusia.

• Przeczytane dawno temu
  • Klasyka