Tym tylko byłem. Wybór wierszy

Znak
2006-01-01
2006-01-01
Katarzyna Krzyżewska
poezja literaura rosyjska nobliści nobel

Nie jest to poezja dla zwykłych zjadaczy chleba - oni przecież nie znają na pamięć dzieł Horacego, nie szukają miliona synonimów dla słów oczywistych, nie cytują precyzyjnie, z przecinkami, klasyków i wolą sami, nie prosząc o to pań z polskiego, wyłapywać sensy.

Brodski czasami pozwala sobie na nieco mniej hermetyczną i elitarystyczną poezję, co wychodzi mu na dobre, lecz zaraz potem wracamy do twórczości spod znaku "poeci poetom", czy "wykłady literackie".

Przyznam, że nie jestem fanem tej części dwudziestowiecznej poezji, która odbiera przeciętnemu obywatelowi chęć do czytania wierszy.

Dodaj cytat z książki Tym tylko byłem. Wybór wierszy