Listy Pawła

Monika Maron Wydawnictwo: Fischer biografia, autobiografia, pamiętnik
Pawels Briefe
Fischer
żydzi ddr rodzina

"Listy Pawła" Moniki Moron to niespiesznie opowiedziana historia kilku pokoleń rodziny, której najdramatyczniejsze losy przypadły na okres drugiej wojny światowej.
Już wcześniej jednak mieszkający w Niemczech przodkowie autorki musieli zmierzyć się z prześladowaniami, wygnaniem oraz więzieniem. Jako mieszana rodzina, w której żyłach płynie żydowska krew, stali się ofiarami antysemickiej polityki w latach 30-tych minionego wieku.

Monika Maron opisuje przede wszystkim losy swoich dziadków i rodziców, a także własną skomplikowaną przeszłość i złożone relacje z matką, z którą poróżniły ją poglądy polityczne.
Sporo miejsca autorka poświęca trudnej drodze odkrywania rodzinnych sekretów; wielu szczegółów nigdy nie udało się jej wyjaśnić, więc snuje różne domysły na temat tego, co mogło się wydarzyć przed wielu laty.

Książka jest interesująca i udowadnia, że najlepsze scenariusze często pisze życie.
Nie wystawiam jednak oceny bardzo dobrej, gdyż słabą stroną jest styl - przypomina relację, sprawozdanie, napisane tylko poprawnie.

Osobiście uważam że jest to dobra książka aczkolwiek wymaga znajomości realiów panujących w dawnym NRD. Czytałam ją w oryginale i sądzę że jest warta polecenia (na pewno po niemiecku). Nie wiem niestety jak czyta się ją po polsku a jak wiadomo z tłumaczeniami różnie bywa.

Męcząca czytelnika (mnie) próba zmierzenia się z - wymyślonymi na siłę - demonami autorki.

• Rok 2014
  • Akademia YEHUDIT
  • 366 książek w 366 dni (2016)
  • 0000 Plan B
  • Biografie,wspomnienia